Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Αν μου επιτρέπεις μια διευκρίνηση:

 

Στο ΦΕΚ δημοσίευσης του Ν.4014/2011 εμπεριέχεται το "Παράρτημα" μέσα στο οποίο αναφέρεται στο χαρακτηριστικό σημείο που μιλάει για τους "συντελεστές δόμησης" η εξής χαρακτηριστική αναφορά "......της επιτρεπόμενης δόμησης" κ.λπ.

Όλοι οι μηχανικοί γνωρίζουν ότι, "επιτρεπόμενη δόμηση" είναι μόνο μία!!!!!

Δεν χρειάζεται λοιπόν αποσαφήνιση, ή επιβεβαίωση, ή αναφορά, ή "νομοθέτηση" κ.λπ. του θέματος αυτού μέσω των ερωταπαντήσεων των καθαριστριών του ΥΠΕΚΑ.

 

Για μένα τουλάχιστον ο νόμος σε αυτό το σημείο ήταν σαφής!!!

 

Ας μην παίζουμε το παιχνιδάκι τους!!!!

 

P.S.

Το +1 γιατί σε θεωρώ φίλο και διότι ...μαθαίνω και από εσένα!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπεις μια διευκρίνηση:

 

Στο ΦΕΚ δημοσίευσης του Ν.4014/2011 εμπεριέχεται το "Παράρτημα" μέσα στο οποίο αναφέρεται στο χαρακτηριστικό σημείο που μιλάει για τους "συντελεστές δόμησης" η εξής χαρακτηριστική αναφορά "......της επιτρεπόμενης δόμησης" κ.λπ.

Όλοι οι μηχανικοί γνωρίζουν ότι, "επιτρεπόμενη δόμηση" είναι μόνο μία!!!!!

Δεν χρειάζεται λοιπόν αποσαφήνιση, ή επιβεβαίωση, ή αναφορά, ή "νομοθέτηση" κ.λπ. του θέματος αυτού μέσω των ερωταπαντήσεων των καθαριστριών του ΥΠΕΚΑ.

 

Για μένα τουλάχιστον ο νόμος σε αυτό το σημείο ήταν σαφής!!!

 

Ας μην παίζουμε το παιχνιδάκι τους!!!!

 

P.S.

Το +1 γιατί σε θεωρώ φίλο και διότι ...μαθαίνω και από εσένα!!!!

 
Θυμίζω επίσης και το παράρτημα της ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ 13 με θέμα
"∆ιευκρινιστικές οδηγίες για την εφαρµογή του Ν. 4014/2011 - ΦΕΚ 209 Α’ 
 (νέες ρυθµίσεις για τα αυθαίρετα κτίσµατα)|" 

 

 
 
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ
της µε αρ. 13 / 2011 (αρ.πρωτ. 44423/13.10.2011) Εγκυκλίου
Επεξηγηµατικό - ερµηνευτικό υπόµνηµα ανά κατηγορία του «ΦΥΛΛΟΥ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ
ΑΥΘΑΙΡΕΤΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΕΝΙΑΙΟΥ ΕΙ∆ΙΚΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ» : 
1. Αφορά την ύπαρξη ή µη οικοδοµικής άδειας στο γήπεδο / οικόπεδο, όπου υπάρχει αυθαίρετη
κατασκευή. 
2. Αφορά τη θέση της αυθαίρετης κατασκευής σε εντός σχεδίου / οικισµού περιοχή ή εκτός σχεδίου, 
καθώς και αν η κατασκευή είναι πρόχειρη (βάσει της περιγραφής που γίνεται στο άρθρο 24 παρ. 9 
του νόµου). 
3. Αφορά το είδος της υφιστάµενης χρήσης στις αυθαίρετες κατασκευές χωρίς οικοδοµική άδεια ή τη
χρήση µε βάση την εκδοθείσα άδεια. 
4. Αφορά αλλαγή χρήσης σε σχέση µε την οικοδοµική άδεια (εφ’ όσον υπάρχει). 
5. Καταγράφονται ξεχωριστά τα τετραγωνικά µέτρα κάθε αυθαίρετης κατασκευής που αφορούν
κύριους χώρους και τα τετραγωνικά µέτρα όλων των αυθαίρετων χώρων σε υπόγειες στάθµες, 
πατάρια και σοφίτες, τα οποία υπολογίζονται µε µειωτικό συντελεστή 50%. 
Επίσης, σηµειώνεται το ποσοστό υπέρβασης δόµησης κάθε αυθαίρετης κατασκευής, ως προς τη
µέγιστη επιτρεπόµενη δόµηση στο συγκεκριµένο γήπεδο / οικόπεδο.
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπεις μια διευκρίνηση:

 

Στο ΦΕΚ δημοσίευσης του Ν.4014/2011 εμπεριέχεται το "Παράρτημα" μέσα στο οποίο αναφέρεται στο χαρακτηριστικό σημείο που μιλάει για τους "συντελεστές δόμησης" η εξής χαρακτηριστική αναφορά "......της επιτρεπόμενης δόμησης" κ.λπ.

Όλοι οι μηχανικοί γνωρίζουν ότι, "επιτρεπόμενη δόμηση" είναι μόνο μία!!!!!

Δεν χρειάζεται λοιπόν αποσαφήνιση, ή επιβεβαίωση, ή αναφορά, ή "νομοθέτηση" κ.λπ. του θέματος αυτού μέσω των ερωταπαντήσεων των καθαριστριών του ΥΠΕΚΑ.

 

Για μένα τουλάχιστον ο νόμος σε αυτό το σημείο ήταν σαφής!!!

 

Ας μην παίζουμε το παιχνιδάκι τους!!!!

 

P.S.

Το +1 γιατί σε θεωρώ φίλο και διότι ...μαθαίνω και από εσένα!!!!

 

Αν μου επιτρέπεις η παρατήρηση μου αφορά την διευκρίνηση του Θ4 ότι αυθαίρετη κατασκευή αποτελεί ότι δεν βρίσκεται στα εγκεκριμένα σχέδια της αδείας, και αν θυμάσαι εδώ μεσα είχαμε πολλές και έντονες συζητήσεις με συναδέλφους, αφου υπήρχε η άποψη ότι εφόσον υπάρχει περίσσεια δόμησης, δεν παίρνει συντελεστή υπέρβασης δόμησης.

Ομοίως κάναμε πολλή κουβέντα και τσακωμούς για το πως υπολογίζεται η υπέρβαση ύψους (π.χ. με kapa εδώ) μέχρι να βγει η Θ4 και καμφθούν και οι όποιες αντιρρήσεις.

Μπορεί να ήταν σαφές για κάποιους συναδέλφους, αλλά επειδή τα παραδείγματα της Εγκυκλίου 13 ήταν εντελώς χάλια και υπήρχαν πολλές αντιρρήσεις, χρειάστηκαν δεκάδες ε/α μέχρι την Θ4 για να γίνει σαφές τι εννοεί ο νόμος, άρα όχι, για μένα, ούτε στον 4014 ήταν σαφή τα πράγματα.

 

Από την μεριά μου, σέβομαι απεριόριστα που έχεις τον χρόνο και την διάθεση να μας βοηθάς όλους με τις απαντήσεις σου, τα +1 είναι λίγα για σένα!

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα κι αλλού αλλά "κολλάει" κι εδώ

 

Εγώ έχω περίπτωση με πατάρι 100% του υποκείμενου ορόφου, με χιλιοστά ιδιοκτησίας που αναλογούν σε αυθαιρεσία >100 % ιδιοκτησίας  και με παλαιότητα με δηλωση ιδιοκτητη και τεχ εκθεση δικια μου,

 

χάνω δλδ και το 0,5 του μειοτικού βοηθητικού και το 0,8 της παλαιότητας και ο συντελεστης ΥΔ παει στο 1,60 από 1,0

 

 

Δηλαδη από 3200 το πρόστιμο πάει στα 10000 και φυσικά σε οριστική υπαγωγή με ανεβασμένα όλα τα στοιχεία και μάλιστα δήλωση από Δεκέμβριο του 2011

 

 

ΝΤΡΟΠΗ ΝΤΡΟΠΗ ΝΤΡΟΠΗ.

 

 

υγ, Υπάρχει πιστεύεται η δυνατότητα να αντιστοιχήσουν Α/Α Δήλωσης 4014 με του 4178 ή ακόμα παραπέρα ηλεκτρονικό κωδικό 4014 με ηλεκτρονικό κωδικό 4178 για τις οριστικές υπαγωγές και γενικά για τις μεταφερόμενες δηλώσεις;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

που το λεει οτι θα ξαναυπολογιστουν τα προστιμα, ποσο μαλλον αυτα που ειναι σε οριστικη υπαγωγη?

στη θεση σου δε θα αγχωνομουν

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι όπως τα λες θα είναι. Θ' ακολουθήσουν ακριβώς αυτά που λέει ο 4178 κι ότι, βγει.......

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτά τη γλύτωσαν!!!

Θα την ¨πάθουν" κι αυτά αν οι ιδιοκτήτες χρειαστεί να μεταβιβάσουν τα επόμενα χρόνια.....

Αν όχι, πάνε απευθείας για ...ηλεκτρονική ταυτότητα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.