Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Συνάδελφοι τι γίνεται στις περιπτώσεις που το πρόστιμο βγαίνει δυσμενέστερο με τον 4178;

Ειδικά σε μεζονέτες το να βγαίνει δυσμενέστερο το πρόστιμο είναι ο κανόνας!

 

Για δύο λόγους

1) Οι υπερβάσεις πραγματοποιούνται πλέον επί των ποσοστών της κάθε ιδιοκτησίας και όχι επί του όλου οικοπέδου

2) Πιο αυστηρές προϋποθέσεις στο χρόνο της αυθαιρεσίες (σε μεζονέτες είναι πολλά υπόγεια που άλλαξαν χρήση)

 

Πολλοί πελάτες άργησαν να ρυθμίσουν διότι περίμεναν ο νέος νόμος να είναι ευνοϊκότερος! Τι τους λες τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους ανοικτούς ημιυπαίθριους, πάνε με αναλυτικό ανεξαρτήτως του μεγέθους τους?Αν ξεπερνούν τα επιτρεπόμενα μεγέθη, με τον 4014 πηγαίναμε με ΥΔ και ΥΚ

Link to comment
Share on other sites

2) Πιο αυστηρές προϋποθέσεις στο χρόνο της αυθαιρεσίες (σε μεζονέτες είναι πολλά υπόγεια που άλλαξαν χρήση)

Λέγοντας "άλλαξαν χρήση", για να το ξεκαθαρίσουμε αυτό μιας που είναι πάμπολλες οι περιπτώσεις, ΔΕΝ εννοούμε ότι από αποθήκη - γκαράζ που δεν μετρούσε απλά στον ΣΔ έγινε κατοικία. Αυτό ΔΕΝ είναι αλλαγή χρήσης!!! (έτσι???)

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις, θέλουμε ΜΟΝΟ απόδειξη του χρόνου κατασκευής, διότι δεν βάζουμε ΚΑΙ αλλαγή χρήσης... έτσι???

Link to comment
Share on other sites

architect_duth

 

Μην μπερδεύεις την αλλαγή χρήσης και το πότε συμπληρώνουμε συντΑΧ.

 

Αλλαγή χρήσης έχουμε όταν στεγασμένος χώρος ο οποίος είχε ορισμένη χρήση με βάση την άδεια, πλέον χρησιμοποιείται αυθαίρετα με άλλη χρήση,

είτε από ΒΧ σε ΚΧ, είτε από ΚΧ σε ΚΧ, είτε (γιατί όχι?) από ΚΧ σε ΒΧ.

 

Ο συντΑΧ δεν χρησιμοποιείται σε όλες τις περιπτώσεις ΑΧ αλλά μόνο σε αυτές που ορίζονται στο αρ.Τάδε.

 

Εδώ δεν πρέπει να συγχέουμε και τον όρο (α)κατασκευή = κτίσμα με τον όρο (β)κατασκευή = διαδικασία κτισίματος.

Για μία αλλαγή χρήσης, προφανώς και χρειάζεται η (β)κατασκευή κάποιων στοιχείων, πχ τοίχος ή παράθυρο για να κλείσει ένας ΗΧ ή τοίχοι, ντουλάπες και κουζίνα για να γίνει ένα υπόγειο κατοικία,

αλλά ο νόμος όταν αναφέρει κατασκευή πάντα αναφέρεται στον όρο (α) = κτίσμα.

 

Οπότε όταν λέει ότι για την απόδειξη της παλαιότητας της αυθαίρετης κατασκευής απαιτείται α/φ, αναφέρεται σε αυθαίρετα κτίσματα και όχι ΑΧ.

Για το τι και αν απαιτείται απόδειξη για τις ΑΧ δες τη συζήτηση για το αρ7

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις περιπτώσεις που έχω εγώ (και πιστεύω είναι η μεγάλη πλειοψηφία των περιπτώσεων αλλαγής χρήσης) πρόκειται για μεζονέτα/μονοκατοικία που έχει ξεμπαζωθεί το υπόγειο-αποθήκη και έγινε κανονικό διαμέρισμα με κουζίνα, υπνοδωμάτια κτλ.

 

Στον 4014 η πλειοψηφία των συναδέλφων:

  1. Δεν έβαζε αλλαγή χρήσης (άρα δεν έπαιρνε τον συν/στη 1,4)
  2. Πολλαπλασίαζε με συντ/στη 0,5 σαν υπόγειο
  3. Σαν έτος δημιουργίας της αυθαιρεσίας έπαιρνε το έτος κατασκευής από ΟΑ + υπεύθυνη δήλωση
  4. Και -πολύ σημαντικό- σχεδόν ποτέ δεν είχαμε ΥΔ>50%, αφού ο παρονομαστής υπολογίζονταν για όλη την εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησία

Στον 4178 διαβάζω από συναδέλφους ότι αμφισβητούν τα 2,3,4.

Ποιά είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Το 1 δεν παίρνει και στον 4178 αλλαγή χρήσης .

Για το 2 οι περισσότεροι βάζανε το 0,5 ακόμα και σε υπερυψωμένο υπόγειο που νομίζω πως είναι λάθος. 

Για το 3 έκανα το ίδιο επίσης για παλαιότητα ξεμπαζωμένου ή υπερυψωμένου υπογείου, για τον 4178, χωρίς αποδεικτικό παλαιότητας αλλαγής χρήσης, πρέπει κατά τη γνώμη μου να πάει μετά το 2004, εκτός αν διευκρινιστεί διαφορετικά με κάποιο τρόπο σε κάποια μελλοντική υπουργική απόφαση, αναμένουμε.

Για το 4 πλέον στον 4178 η ΥΔ φυσικά θα αλλάξει, /χιλιοστάΧεπιτρεπόμενα.

 

Στη θέση σου δεν θα βιαζόμουνα μέχρι να ξεκαθαρίσει, αν ξεκαθαρίσει τελικά το τοπίο, γιατί οι υποθέσεις που έχεις αντιλαμβάνομαι πως έχουν πολλή μεγάλη νέα επιβάρυνση.

 

Στους πελάτες κατά την γνώμη μου τους λες την αλήθεια. Άλλωστε δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά από το να χορέψουν στους νέους ρυθμούς.

Edited by jja
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός... Αυτό που καταλαβαίνω και θέλω να πω με την απόδειξη της παλαιότητας είναι ότι, όταν ΔΕΝ βάζουμε τον συντΑΧ (όπως στην περίπτωση υπογείων ή η/χ), τότε μας καλύπτει α/φ που δείχνει το κτήριο και ΔΕΝ χρειάζεται να αποδείξουμε και την αλλαγή χρήσης, την οποία ΚΑΝΟΝΙΚΑ έχουμε ΑΛΛΑ δεν τη βάζουμε.

 

Δλδ:

 

1) ΣυντΑΧ => απόδειξη κτηρίου ΚΑΙ χρήσης

2) Χωρίς συνταχ (και ας είναι ΑΧ όπως τα υπόγεια από ΒΧ σε ΚΧ) => απόδειξη μόνο του κτηρίου

 

Αυτό λέω... Εδώ είμαι λάθος???  :confused:

Link to comment
Share on other sites

υπολογισμος προστιμου

 

νομιζω οτι εδω πρεπει να μπει [και να γινει  και ο σχετικος ελεγχος...]

 

http://www.patsiaoura.gr/Afthereta.aspx

 

 

υγ

μια πρωτη παρατηρηση αφορα την τιμη ζωνης'

 

οχι απο την ΔΕΗ [ή, παντως,  οχι μονον απο την ΔΕΗ...]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.