Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενα κτίριο έχει τοποθετηθεί σε δύο αγροτεμάχια μη άρτια μη οικοδομήσιμα σε περιοχή εκτός σχεδίου. Το ένα αγροτεμάχιο το οποιό περιέχει τμήμα του κτιρίου ανήκει στον πελάτη μου 100% στον οποιο ανήκει και το κτίριο, ενώ το άλλο αγροτέμαχιο που βρισκεται το υπόλοιπο τμήμα του κτιρίου έχει γίνει γονική παροχή και ο πελάτης μου εχει την ψιλή κυριότητα και η μητερα του την επικαρπία. Πως μπορει να τακτοποιηθει το κτιριο αυτο εφοσον βρισκεται σε δυο ιδιοκτησιες?σας ευχαριστώ..

 

To μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους. έχω κάποιες απορίες για μια τακτοποίηση, όποια βοήθεια είναι πολύτιμη...
 
πελάτης μου έχει  κατάστημα 150 τ.μ σε μη άρτιο μη οικοδομήσιμο οικόπεδο .(έλα μου ντε) και θέλει να το τακτοποιήσει για να ανοίξει ένα οπωροπωλείο το οποίο έχει ξεκινήσει να φτιάχνει ήδη...(έλα μου ντε number 2) 
 
Εντός του καταστήματος των 150τ.μ έχει φτιάξει ένα χώρο 37τ.μ με γυψοσανίδες .
 
α) ρύθμιση χρειάζονται και τα 150τμ? ή μόνο τα 37τμ τα οποία θα είναι και το κατάστημα (στην οριζόντια σύσταση φαίνεται ότι έχει κατάστημα 150 και όχι 37 φυσικά)
 
β) το κτήριο είναι προ του 75 . 
 
γ) στην επικρατούσα χρήση τι βάζω? από τα λίγα που ξέρω για κατοικίες προ του 75 πληρώνεται ένα παράβολο των 500 και όχι άλλο πρόστιμο, και εξαιρούνται οριστικά από κατεδάφιση, αλλά το συγκεκριμένο φαίνεται ως κατάστημα , το σύστημα μου βγάζει 0 πρόστιμο όταν βάζω παλαιότητα προ του 75 άσχετα με την επικρατούσα χρήση που βάζω  . τι μου διαφεύγει?
Ευχαριστώ!!

 

Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα κατηγορία.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ενα κτίριο έχει τοποθετηθεί σε δύο αγροτεμάχια μη άρτια μη οικοδομήσιμα σε περιοχή εκτός σχεδίου. Το ένα αγροτεμάχιο το οποιό περιέχει τμήμα του κτιρίου ανήκει στον πελάτη μου 100% στον οποιο ανήκει και το κτίριο, ενώ το άλλο αγροτέμαχιο που βρισκεται το υπόλοιπο τμήμα του κτιρίου έχει γίνει γονική παροχή και ο πελάτης μου εχει την ψιλή κυριότητα και η μητερα του την επικαρπία. Πως μπορει να τακτοποιηθει το κτιριο αυτο εφοσον βρισκεται σε δυο ιδιοκτησιες?σας ευχαριστώ..

 

 

Υποθέτω ότι μιλάμε για παντελώς αυθαίρετο κτίριο, το οποίο στα συμβόλαια θα περιγράφεται ως δυο ξεχωριστά κτίρια? 

Στο κοινό όριο των γηπέδων υπάρχει μεσοτοιχία?

Link to comment
Share on other sites

 

kostas_1986, δεν μπορείς να πας κατηγορία 1, είναι μόνο για κατοικίες, θα πας κατηγορία 2 εφόσον οι αυθαιρεσίες είναι πριν το '83. Εφόσον όμως φιάχνεται τώρα, τι παλαιότητα θα (απο)δείξεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι μιλάμε για παντελώς αυθαίρετο κτίριο, το οποίο στα συμβόλαια θα περιγράφεται ως δυο ξεχωριστά κτίρια? 

Στο κοινό όριο των γηπέδων υπάρχει μεσοτοιχία?

εφόσον είναι του ίδιου τα δύο γήπεδα, δεν μπορεί να τα δείξει σαν ενιαίο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

εχω την εξης περιπτωση:

οροφοδιαμερισμα του οποιου το βαθος εχει γινει μικροτερο κατα 30εκ., οποτε εχει μικροτερο εμβαδον, εχει μεγαλυτερο μπαλκονι και εχει φωταγγο 1,20*1,00 αντι 1,20*1,20. Χρειαζεται βεβαιωση για μεταβιβαση. Θελει τακτοποιηση η οχι???

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εφόσον είναι του ίδιου τα δύο γήπεδα, δεν μπορεί να τα δείξει σαν ενιαίο;

Η αυτοδίκαιη συνένωση όμορων γηπέδων του ίδιου ιδιοκτήτη είναι δικαίωμα του να το κάνει ή να μην το κάνει. Φυσικά στην ρύθμιση βοηθάει η αυτοδίκαιη συνένωση και ειδικά στο ιδιοκτησιακό θέμα. Στην περίπτωση που προαναφέρθηκε ο συνάδελφος είπε ότι στο ένα γήπεδο ο πελάτης του έχει την πλήρη κυριότητα, ενώ στο όμορο έχει την ψιλή κυριότητα. Άρα αυτοδίκαιη συνένωση δεν γίνεται. 

 

Καλημέρα,

εχω την εξης περιπτωση:

οροφοδιαμερισμα του οποιου το βαθος εχει γινει μικροτερο κατα 30εκ., οποτε εχει μικροτερο εμβαδον, εχει μεγαλυτερο μπαλκονι και εχει φωταγγο 1,20*1,00 αντι 1,20*1,20. Χρειαζεται βεβαιωση για μεταβιβαση. Θελει τακτοποιηση η οχι???

Ευχαριστω

Καλημέρα.

Υποθέτω ότι συζητάμε για κτίριο με σύσταση Ο.Ι?

Ξεκινάμε από τον εξώστη, ο οποίος απαιτεί ρύθμιση είτε με κατ. 3 ή με αναλυτικό, κάτι το οποίο θα εξαρτηθεί από την μεταβολή των διαστάσεων του σε σχέση με τις εγκεκριμένες.

Η μικρότερη επιφάνεια δεν αποτελεί αυθαιρεσία και κατά το λεκτικό της βεβαίωσης ενδιαφέρει η αυθαίρετη κατασκευή που αυξάνει τον Σ.Δ της ιδιοκτησίας.

Αφού μιλάμε για οροφοδιαμέρισμα έχουμε τις εξής πιθανές εκδοχές.

α) Όλη η οικοδομή να κατασκευάστηκε κατά 30 εκ μικρότερη

β) Το οροφοδιαμέρισμα να είναι κατά 30 εκ μικρότερο και το κλιμακοστάσιο να είναι κατά 30 εκ μεγαλύτερο.

γ) Στα εγκεκριμένα σχέδια να προβλέπονταν εξωτερική τοιχοποία δικέλυφη με διάκενο συνολικού πάχους 35 εκ και κατά την κατασκευή να επέλεξαν να τοποθετήσουν επάλληλες μπαλκονόπορτες μειώνοντας το πάχος του τοίχου. Οπότε αθροιστικά στις απέναντι εξωτερικές τοιχοποίες προκύπτει η διαφορά των 30 εκ.

Τέλος η μια διάσταση του φωταγωγού κατά 10 εκ επιφάνειας 1.2Χ0,10=0,12 τμ έχει μάλλον καταληφθεί από το διαμέρισμα. Άρα και εδώ προκύπτει ζήτημα ρύθμισης γιατί έχει καταληφθεί επιφάνεια Κ.Χ από το διαμέρισμα. Ενδεχομένως οι παραπάνω μεταβολές να καλύπτονται από τις επιτρεπτές αποκλίσεις που δίνει η βεβαίωση για μεταβίβαση και έτσι να μπορεί να πραγματοποιηθεί αυτή, πλην όμως αυτό δε σημαίνει ότι δεν αποτελούν αυθαιρεσίες. 

Αν λοιπόν καλύπτεσαι από τις ανοχές της βεβαίωσης, στα σχόλια θα αναφέρεις τις αυθαίρετες κατασκευές οι οποίες δεν επηρεάζουν τη βεβαίωση νομιμότητας για να μη γυρίσει ποτέ ο ιδιοκτήτης και ζητήσει μετά ευθύνες γιατί το διαμέρισμά του είχε αυθαιρεσίες και εσύ δεν του τις κατέγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

 

Ενα διαμέρισμα ένα παραχωρηθεί απ τον ΟΕΚ , στη συνέχεια ο ιδιοκτήτης έφτιαξε στο μπαλκόνι μία τζαμαρία 10 m^2   για το οποίο πλήρωσε πρόστιμο.

 

Τώρα πρόκειται να κάνει συμβόλαιο γονικής παροχής , πρέπει να το τακτοποιήσει με τον 4178/13  ?

 

Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε εδώ.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 23 παρ 15 α αναφέρεται ότι για αυθαίρετες κατασκευές σε κτίριο του ΟΕΚ καταβάλλεται μόνο το παράβολο χωρίς το ειδικό πρόστιμο. Στα λοιπά δικαιολογητικά θα πρέπει να συμπεριληφθεί και το παραχωρητήριο του δικαιούχου. 

Αναφέρεις ότι είχε πληρώσει κάποιο πρόστιμο. Του επιβλήθηκε πρόστιμο από την πολεοδομία ως πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης μέχρι κατεδαφίσεως της κατασκευής?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.