Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Εχει αυξηθεί η είσοδος pilotis των πολυκατοικιών σε συγκρότημα πολυκατοικιών (2κτιρια) κατα 5 τετραγωνικά και επειδή εκδίδω άδεια δομησης δεν μπορώ να μην το δείξω. Πως νομίζετε οτι πρεπει να δείξω την παράβαση; Με αναλυτικό αφού δεν μετρούσε στον συντελεστή; Και αν ταυτοχρόνως όλο το ύψος της pilotis ειναι αυξημένο κατα 15 εκατοστά; Πως θα δείξω την παράβαση;

Παρακαλώ τους υπεύθυνους αν το θέμα υπάρχει και αλλού (παρόλο που εψαξα) ας το μεταφέρουν και ζητώ συγγνώμη ...
 Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα κατηγορία.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πας με αναλυτικο (αρθρο 18,5,β)

και διευκρινιζει η εγκυκλιος 4 σελ 9

'Στην έννοια των αυθαίρετων ημιϋπαίθριων χώρων, στεγάστρων κ.λ.π.

συμπεριλαμβάνονται και η αυθαίρετη απόληξη κλιμακοστασίου, καθώς και οι αυθαίρετοι ανοιχτοί

υπόστυλοι χώροι (π.χ. pilotis, υπόστυλη στάθμη ), που πρόκειται να παραμείνουν ως έχουν.'

 

η ΥΥ δωρο στον αναλυτικο, δεν τη λαμβανεις υποψιν

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Και με τα πολλά ήρθε η ώρα της πρώτης μου δουλειάς... Κι άρχισαν τα εμπόδια... 
Έχουμε λοιπόν μια ισόγεια αγροτική αποθήκη προ του ΄55... φαινομενικά απλή περίπτωση...
Τι προέκυψε; Όταν πήγα να πάρω μια πρώτη εικόνα του χώρου διαπίστωσα ότι όντως η κατασκευή είναι προ του ΄55
αλλά σίγουρα διενεργήθηκαν εργασίες μεταγενέστερα (το ταβάνι και τα δοκάρια φαινόντουσαν αρκετά πιο καινούργια από το υπόλοιπο κτίσμα). Η γνώμη αρκετών συναδέλφων είναι να το δηλώσω κατηγορία 4 ή 5 στις λοιπές παραβάσεις για να έχω και εγώ το κεφάλι μου ήσυχο και η αλήθεια είναι ότι και εγώ κλίνω προς τα κει...
Αυτό όμως που με προβληματίζει περισσότερο είναι ότι το κτίσμα είναι δίπλα σε βάγκα (χαντάκι) που είναι και το όριο μεταξύ του οικοπέδου του ιδιοκτήτη και του γείτονα. Αυτή η βάγκα αναφέρεται σε όλα τα συμβόλαια ως βάγκα ως χαντάκι και ως τάφρος συλλογής ομβρίων υδάτων. Υπάρχει περίπτωση να μην είναι όλα τα παραπάνω και να είναι ρέμα; Πόσο μάλλον όταν περιγράφεται όπως προανέφερα και υπάρχει σαφής μνεία στο συμβόλαιο ότι δεν διέρχεται ρεμα; Και τέλος σε οποιαδήποτε περίπτωση τι ισχύ έχουν όλα αυτά τα έγγραφα;
 

Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα κατηγορία.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι θα το δεις με βαση το αρθρο 1 του 4258/2014 και τις λοιπες διαταξεις του νομου,

που  αναφερονται μονον  σε   "υδατορεματα"

 

Αρθρο 1
Ορισμοί

Για την εφαρμογή του παρόντος νόμου, οι ακόλουθοι ορισμοί έχουν την εξής έννοια:

1. Υδατορέματα ή υδατορεύματα ή ρέματα (μη πλεύσιμοι ποταμοί, χείμμαροι, ρέματα και ρυάκια):
οι φυσικές ή διευθετημένες διαμορφώσεις της επιφάνειας του εδάφους που είναι κύριοι αποδέκτες
των υδάτων της επιφανειακής απορροής και διασφαλίζουν τη διόδευσή τους προς άλλους
υδάτινους αποδέκτες σε χαμηλότερες στάθμες. Στην έννοια του υδατορέματος δεν
περιλαμβάνονται τα εγγειοβελτιωτικά έργα, όπως αρδευτικές και αποστραγγιστικές τάφροι.

2. Μικρά υδατορέματα (επιφανειακές πτυχώσεις απορροής): οι επιφανειακές πτυχώσεις του
εδάφους που είναι αποδέκτες των υδάτων της επιφανειακής απορροής, με έκταση λεκάνης
απορροής μικρότερης ή ίσης του 1,0 τχ, όταν βρίσκονται εκτός ορίων οικισμών ή σχεδίων πόλεως
ή μικρότερης ή ίσης των 0,50 τ.χ. όταν βρίσκονται εντός ορίων οικισμών ή σχεδίων πόλεως. Ως
σημείο έναρξης της μέτρησης της λεκάνης απορροής ορίζεται κάθε σημείο της βαθιάς γραμμής της
επιφανειακής πτύχωσης.

 

υγ

και να δουμε αν βοηθαει και το  αρθρ. 2 παρ. ιγ' του 4178

μιλαει οτι απαγορευεται..."σε ρεμα"......αν δεν απαγορευονταν...κατα τον  χρονο εκτελεσης....

 

υγ2

και υπαρχει και αυτη  η συζητηση

 

http://www.michanikos.gr/topic/33694-Οριοθέτηση-αγροτεμαχίου-που-συνορεύει-με-ρέμα/?p=541747

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εκτός από την παραπάνω ερώτηση του συναδέλφου αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει σ'αυτό:

 

ΑΔΕΙΑ: Ισόγειο κατάστημα χωρίς υπόγεια αποθήκη.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ: 1. Οπή στην πλάκα ισογείου, σκάλα και αποθήκη καταστήματος στο υπόγειο που καταλαμβάνει τμήμα των υπογείων θέσεων στάθμευσης.

                                                         2. Μετακίνηση του διαχωριστικού τοίχου με το όμορο κατάστημα.

ΠΡΟΣΤΙΜΟ: 500 ευρώ για διαφορετική χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης και 500 ευρώ μια λοιπή παράβαση για τη διάνοιξη της οπής και τη σκάλα. Για τη μετακίνηση του τοίχου (διαμερισμάτωση) άλλα 500 ευρώ ΑΝ έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων.

ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ: δεν απαιτείται αφού η αποθήκη του υπογείου και η μετακίνηση του διαχωριστικού τοίχου καλύπτονται ιδιοκτησιακά από τη σύσταση.

 

σωστός?  ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

υποθετοντας οτι

α] οι ΘΣΑ στο υπογειο ειναι του ν. 1221....

β] οτι καποιες απο αυτες αλλαξαν χρηση και εγιναν αποθηκη

γ] οτι ο ιδιοκτητης  στο  απο πανω καταστημα ηταν και ιδιοκτητης του υπογειου..

 

επομενως   στο υπογειο δεν εχεις διαφορετικη χωροθετηση ως προς τις καταργημενες ΘΣΑ..... εχεις αλλαγη χρησης..εχεις μια σκαλα...εχεις  μια τρυπα

Πιθανον να εχεις και διαφορετικη χωροθετηση των υπολοιπων ΘΣΑ...εσυ θα το δεις

 

στο ισογειο εχεις μια διαμερισματωση

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

υποθετοντας οτι

α] οι ΘΣΑ στο υπογειο ειναι του ν. 1221.... έτσι είναι

β] οτι καποιες απο αυτες αλλαξαν χρηση και εγιναν αποθηκη όντως

γ] οτι ο ιδιοκτητης  στο  απο πανω καταστημα ηταν και ιδιοκτητης του υπογειου.. ακριβώς

 

επομενως   στο υπογειο δεν εχεις διαφορετικη χωροθετηση ως προς τις καταργημενες ΘΣΑ..... δεν έχω όντως, έχω κατάργηση

 

 

εχεις αλλαγη χρησης... από βοηθητική σε βοηθητική, αυτό μου είχε διαφύγει (με αναλυτικό υποθέτω μαζί με σκάλα και τρύπα - τζάμπα δηλαδή αφού το 500αρικο θα το έδινα :mrgreen: )

εχεις μια σκαλα...εχεις  μια τρυπα

Πιθανον να εχεις και διαφορετικη χωροθετηση των υπολοιπων ΘΣΑ... έχεις κάνει μάντης?  :grin:  απλά δεν είναι στην ΟΙ που εξετάζω οπότε δεν ασχολούμαι

 

εσυ θα το δεις

 

στο ισογειο εχεις μια διαμερισματωση

 

 

εγώ απλά την κατάργηση τη θεώρησα ότι είναι διαφορετική χωροθέτηση και προσέθετα ένα 500αρικο ακόμα, λες να το αφήσω αυτό? θα μου κάνεις και οικονομία  :grin:

Link to comment
Share on other sites

Έχω υπέρβαση δόμησης σε κατοικία, με οικοδομική άδεια, και κατασκευή αποθήκης σε απόσταση 2μ. κατασκευασμένα την ίδια χρονική περίοδο.

Χρεώνω υπέρβαση πλαγίων αποστάσεων, για την μεταξύ τους απόσταση και αν ναί, για ποιό απο τα δύο κτίρια;

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναγράφεται και στο αντίστοιχο εδάφιο του παραρτήματος του νόμου:

"συντελεστής πλάγιας απόστασης: Επιλέγεται ο συντελεστής που αντιστοιχεί στο ποσοστό της πλάγιας απόστασης από τα όρια του οικοπέδου, που καλύπτεται από την αυθαίρετη κατασκευή".

Δεν θα χρεώσεις παράβαση και για την μεταξύ τους απόσταση. Δεν μπορείς να την καταχωρήσεις κάπου.

Αν το κτίριο με οικοδομική άδεια έχει τοποθετηθεί σωστά στο έδαφος, χρεώνεις μόνο για την αποθήκη, ΥΔ, ΥΚ και ελέγχεις για παραβίαση της Δ (από τα όρια του οικοπέδου) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.