Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Έχω ίδια περίπτωση και αναρωτιέμαι κι εγώ. Στην σύσταση οριζοντίου και καθέτου ιδιοκτησίας είναι εντάξει, οπότε δεν ξέρω αν συντρέχει λόγος τακτοποίησης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο έλεγχος νομιμότητας του κάθε κτίσματος γίνεται με τα στοιχεία της άδειας. 

Αν είναι κ.χ. με διαφορετική διαμερισμάτωση θα απαιτηθούν η/μ μελέτες, εφόσον πάει για νομιμοποίηση (έκδοση άδειας).

Σε β.χ. δεν απαιτούνται η/μ μελέτες. Εκτός κι αν στα αρχικά σχέδια υπήρχε wc.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε υπήρχαν, ούτε υπάρχουν εγκαταστάσεις. Απλά μια κοινόχρηστη αποθήκη χωρίστηκε σε περισσότερες, η σύσταση έγινε κανονικά και έγιναν και μεταβιβάσεις. Τώρα πρέπει να γίνει εκ νέου μια μεταβίβαση και απαιτείται βεβαίωση μηχανικού. Προσωπικά θεωρώ ότι με το γράμμα του νόμου, θέλει τακτοποίηση με πληρωμή μόνο το παράβολο, και ως συναίνεση των συνιδιοκτητών αρκεί η υπάρχουσα σύσταση, αφού την έχουν προσυπογράψει.

Link to comment
Share on other sites

σε εκθεση αυτοψιας αυθαιρετου της πολεοδομιας αναφερεται:  'κατασκευη απο λαμαρινα, κατοικησιμος χωρος'.

Στη δικη μου αυτοψια ειδα οτι ο χωρος ειναι εγκατελειμενος κ δε χρησιμοποιειται απο κανενα.

Προκειται για χωραφι εκτος σχεδιου με μια αποθηκη απο τσιμεντολιθο κ το εν λογω κτισμα απο λαμαρινα που τα χρησιμοποιουσε ο παππους.Μετα το θανατο του βρισκεται σε εγκαταλειψη.

Μπορω να το τακτοποιησω με μειωτικο συντελεστη ή οχι?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Largy,

Θεωρώ ότι εαν αυτά που περιγράφεις δεν ξεπερνούν τα 50 τ.μ., βάζεις μειωτικό βάσει τροποποιημένου Παραρτήματος Α (περίπτωση 5.2 πίνακα συντελεστών τετραγωνιδίων-διευκρινίσεων)

Link to comment
Share on other sites

amoraitoy,

Πως προέκυψε το ερκερ; Έγινε π.χ. επέκταση σε εξώστη που υπήρχε βάσει αδείας;

ναι! ταυτόχρονα και στις υπόλοιπες οριζόντιες ιδιοκτησίες. Η κατασκευή είναι του 57

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις περιπτώσεις θεωρώ ότι η αυθαίρετη κατασκευή επηρεάζει τις όψεις του κτιρίου, επομένως ζητάω από τον πελάτη την συναίνεση των συνιδιοκτητών.Βέβαια δεν είμαι σίγουρος ότι είναι η σωστή αντιμετώπιση..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.