Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτροδότηση & εφορία (άδεια προ 95).


κανένας

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

έχω κάποιες απορίες σε σχέση με τη θεώρηση της ΥΔΕ από την εφορία για ηλεκτροδότηση νέας κατοικίας.

 

Πρόκειται για οροφοδιαμέρισμα, με άδεια οικοδόμησης που έχει εκδοθεί το 1988 (προσθήκη καθ' ύψος ορόφων....), και λόγω θανάτου, το σπίτι χτίστηκε σε φάσεις και τελείωσε το 1998. Υπήρχαν και κάποιες πολεοδομικές παραβάσεις, οι οποίες "τακτοποιήθηκαν" με τον αντισυνταγματικό νόμο 4014/11. Τακτοποιηθηκαν, οι όποιες εκρεμότητες υπήρχαν με πολεοδομία, Δήμο, κλπ, και κατα τη διαδικασία ηλεκτροδότησης για πρώτη φορά, μας ζητήθηκε από τη ΔΕΗ η θεώρηση της ΥΔΕ από την εφορία.

 

Πηγαίνοντας στην εφορία, ο έφορος μου ζήτησε ανάμεσα σε άλλα (αναρωτιέμαι αν μετά θα ζητήσει και άλλα χαρτιά), Πίνακα Ελάχιστου Κόστους και φυσικά αποδείξεις.

 

Οι περισσότερες αποδείξεις έχουν χαθεί πια, και δεν ξέρω τι θα κάνω με αυτό (όποια ιδέα ευπρόσδεκτη), υπάρχει όμως και το θέμα του πίνακα ελάχιστου κόστους. Μιλώντας με τον μηχανικό μου, ψάχνωντας λίγο στο διαδίκτυο κτλ, έχουμε τις εξής απορίες:

  • Προφανώς ο πίνακας που θα συνταχθεί δεν είναι με βάση το ΕΚΚΟ (μιας και βγήκε το 1995), με βάση ποιό πρότυπο/διαδικασία όμως είναι;

Και έχω και εγώ κάποιες απορίες :

  • Ο πίνακας θα είναι με σημερινές τιμές ή με παλαίοτερες ; Σε ευρώ ή δραχμές; (οι καταστάσεις του ΙΚΑ που υπάρχουν και οι ελάχιστες αποδείξεις είναι σε δραχμές).
  • Τι αλλά χαρτιά μπορεί να ζητήσει η εφορία (βρήκα αυτό το νήμα όπου μιλάει και για καταστάσεις δαπανών , κ.α στην 3ή απάντηση , αλλά εμένα δε μου ζητήθηκαν)
  • Κάποιες εργασίες διεκπεραιώθηκαν από τον πατέρα μου, πώς μπορώ να το χρησιμοποιήσω αυτό; (Σε κάποιο νόμο/εγκυκλιο ή πολ, δε θυμάμαι, διαβάσα ότι εφόσον πρόκειται για ιδιοκατοίκηση μπορεί να δικαιολογηθεί ένα 20%, ισχύει στην περίπτωση μου;   )

  • Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρεπε να γνωρίζω, πριν εμφανιστώ, μπροστά στον οικονομικό δήμιο μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις σας (ή μη). Μη διστάσετε να γράψετε και τους νόμους/εγκυκλιους/πολ αν τους έχετε εύκαιρους, αν εγώ  (είμαι ιδιώτης) δε καταφέρω να μπω στο πνεύμα τους, λογικά θα τα καταφέρει ο μηχανικός με τον οποίο συνεργάζομαι.

 

μάνος

Edited by κανένας
Link to comment
Share on other sites

   Ως αρχική βοήθεια: Από τον χρόνο έναρξης κατασκευής οικίας και ως την αποπερατωσή της, υποβάλλεται κόστος εργασιών στην φορολογική δήλωση κάθε έτους. Μήπως από εκεί μπορείς να βρείς άκρη (για τα τιμολόγια)??

    Επίσης απ΄΄ οτι θυμάμαι (σε μία παρόμοια υπόθεση παλαιότερα) είχε συνταχθεί ΕΚΚΟ (μη θεωρημένο από Πολεοδομία).

    Η αναγωγή έγινε φυσικά σε €.

Οταν λες διεκπεραίωση, εννοείς ότι τις έκανε μόνος του?? Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να έχεις κάποια απαλλαγή από το ΙΚΑ.

 

Για Δ.Ο.Υ. , προκειμένου να πάρεις την απαιτούμενη βεβαίωση,  προσκομίζονται τα παρακάτω:

1. Θεωρημένο στέλεχος Οικοδομικής Αδείας, ( μετά από έλεγχο δικαιολογητικών Επίβλεψης από Πολεοδομία )

2. Φωτοτυπία Σχεδίου Ηλεκτρολόγου (θεωρημένο από Σύλλογο Ηλ/γων) & φωτοτυπία Τιμολογίου Ηλεκτρολόγου

3. Σχέδιο Ασανσέρ

4. Ε.Κ.Κ.Ο. 

5. Αρχ. Πίνακας 1

6. Τελικός Πίνακας

7. Δήλωση Εργασιών 

8. Κατάσταση Προμηθευτών με τα αντίστοιχα τιμολόγια.

 

Για Δ.Ε.Η. προσκομίζονται τα παρακάτω:

     α. Η βεβαίωση από Δ.Ο.Υ.

     β. Σχέδιο Ηλεκτρολόγου (Πρωτότυπο - θεωρημένο από Σύλλογο Ηλ/γων)

     γ. Δήλωση Τετραγωνικών Μέτρων από τον Δήμο.

     δ. Θεωρημένο στέλεχος Οικοδομικής Αδείας

Edited by αστέριος
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 Μία άλλη βοήθεια!!!

 

Μπορείς να κάνεις και Υ.Δ για  ΟΣΕΣ εργασίες  εκτελέστηκαν πριν 1-1- 1995 (ημερ/νία εφαρμογής του ΕΚΚΟ)

Για τις λοιπές  μετά το 1995 εργασίες  δύνανται να σου ζητήσουν ενδεικτικά ποσά  τιμολογίων ή απλών αποδείξεων υλικών, τα οποία αν δεν φαίνονται στη ετήσια φορολογική δήλωση ίσως χρειαστεί να τα/τις υποβάλλεις συμπληρωματικά στη ΔΟΥ 

 

Κανονικά δηλ δεν χρειάζεται να προσκομίσεις ΕΚΚΟ στη ΔΟΥ αλλά μόνο τα παρακάτω

 

ενδεικτικά τιμολόγια για εργασίες μετά την 1-1-95

& Σχέδιο Ηλεκ/γου θεωρημένο από το σύλλογο του με την Α.Π του Ηλεκ/γου

έντυπο οικ αδείας θεωρ για ηλεκ/ση απο την Υ.ΔΟΜ {αυτό θα το δει ο μηχανικός σου -ίσως  σκαλώσεις εδώ -ανάλογα με τον επιβλέποντα (εν ζωή ή όχι κλπ) αλλά επειδή απελευθερώθηκαν  οι αμοιβές μηχ/κών κάτι ... }

βεβαίωση ΙΚΑ (παραγράφεται στη 10/ετία από την τελευταία ειδοποίηση που πήρες απ' αυτό)

 

οπότε η ΔΟΥ  εκδίδει τη βεβαίωση "για ηλεκτροδότηση"

 

Πρόσεξε όμως Κάθε ΔΟΥ έχει τα δικά της 

Εγώ με αυτή τη διαδικασία πήρα ρεύμα από κάποια ΔΥΟ

 

Κάποια άλλη μου ζητούσε ΕΚΚΟ 

Η υπάλληλος, μου έβγαλε μια εγκύκλιο της και μου το απαιτούσε.

Τελικά  συμβιβάστηκε να εκδώσω μεν ΕΚΚΟ (με τιμή ελ κόστους του χρόνου ηλεκτ/σης) αλλά ορίστε τι έκανα

 "φούσκωσα¨ αρκετά "όλες τις τελειωμένες προ τις 1-1-95 εργασίες 

και μείωσα όλες τις νέες -μετά την 1-1-95 σε ποσά που ήδη είχα βάσει των κοινών αποδείξεων υλικών  ή τιμολογίων

και ο Πίνακας "έκλεισε"  

 

(έχε υπόψη σου ότι κάθε εργασία π.χ  μπετά πηγαίνει με τιμές ελ κόστους βάσει του πρώτου εκδοθέντος τιμολογίου και όχι βάσει του ελαχ κόστους του χρόνου ηλ/σης)

 

 

ΑΠΟΦ. 1137140/2439/Α0012 ΠΟΛ 1277/5/19.12.1994 (ΦΕΚ 936 Β΄)

άρθρο 2

3. Για την εφαρμογή των άρθρων  35 και 36 του ν. 2238/94, οι διαδικασίες πραγματοποιούνται σε δύο στάδια:

«Α. ΣΤΑΔΙΟ ΕΚΔΟΣΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ

α. Το ελάχιστο κόστος κατασκευής οικοδομής (KKO), για άδειες με ημερομηνία έκδοσης μετά την 31.12.1994 και για τις οικοδομές που ανεγείρονται από φυσικά ή νομικά πρόσωπα, με εξαίρεση τις οικοδομές που κα­τασκευάζονται από πρόσωπα της παραγράφου 1 του άρθρου 34 και οι οποίες υπάγονται στο Φόρο Προστι­θέμενης Αξίας σύμφωνα με τις διατάξεις  του άρθρου 6 του Κώδικα ΦΠΑ (ν. 2859/2000), υπολογίζεται κατά την έκδοση της άδειας οικοδομής με την υποβολή σχετι­κών εντύπων. Ταυτόχρονα με τον προσδιορισμό του ελάχιστου κόστους κατασκευής, κατά το πρώτο αυτό στάδιο, συνυποβάλλεται και Αρχικός Πίνακας Ποσο­στών συμμετοχής στο συνολικό κόστος των επί μέρους εργασιών, για τον προσδιορισμό των ελάχιστων ακα­θάριστων εσόδων των εργολάβων, υπεργολάβων και εν γένει επιτηδευματιών, που εκτελούν οποιαδήποτε επί μέρους εργασία σε ανεγειρόμενες οικοδομές. Υπό­χρεοι για την υποβολή των σχετικών εντύπων είναι ο ιδιοκτήτης φυσικό ή νομικό πρόσωπο ή η επιχείρηση κατασκευής και πώλησης οικοδομών για τις οικοδομές που δεν υπάγονται σε Φόρο Προστιθέμενης Αξίας σύμ­φωνα με τις διατάξεις του άρθρου 6 του Κώδικα Φ.Π.Α., οι οποίοι ζητούν την έκδοση της άδειας οικοδομής. Τα έντυπα αυτά πρέπει να είναι συμπληρωμένα και υπογεγραμμένα, κατά τα τεχνικά στοιχεία που περιλαμ­βάνουν και τα οποία αντλούνται από τα στοιχεία της μελέτης οικοδομής, από το μελετητή του έργου. Η υπο­βολή των στοιχείων αυτών στις αρμόδιες πολεοδομικές υπηρεσίες, αποτελεί προϋπόθεση για την πληρότητα του φακέλου και τη χορήγηση της άδειας οικοδομής. Επισημαίνεται ότι εξαιρούνται από τη διαδικασία αυτή οι επιχειρήσεις κατασκευής και πώλησης οικοδομών για τις οικοδομές που υπάγονται στο Φόρο Προστιθέμενης Αξίας σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 6 του κωδ. Φ.Π.Α. (κυρ. ν. 2859/2000).

Η υποχρέωση υποβολής των εντύπων αυτών υπάρχει για άδειες οικοδομών με ημερομηνία έκδοσης μετά την 31η Δεκεμβρίου 1994 και αφορούν νέες οικοδομές ή προσθήκες οικοδομών, οι οποίες δημιουργούν κλειστούς χώρους. Συνοπτικές οδηγίες για τις σχετικές υποχρε­ώσεις και τις διαδικασίες περιλαμβάνονται στα έντυπα των Αδειών οικοδομών.»

Η παραπάνω μέσα σε « » παρ. Α αντικαταστάθηκε με την παρ. ΙΙ άρθρου 1 της υπ’ αριθμ. 1039715/631/Α0012/3/4.4.2008 (ΦΕΚ 587 Β΄) Απόφασης

 

.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας

 

   Ως αρχική βοήθεια: Από τον χρόνο έναρξης κατασκευής οικίας και ως την αποπερατωσή της, υποβάλλεται κόστος εργασιών στην φορολογική δήλωση κάθε έτους. Μήπως από εκεί μπορείς να βρείς άκρη (για τα τιμολόγια)??

Αναρωτιεμαι αν αυτο ίσχυε και τότε, γιατι η απάντηση που πήρα από τους γονείς μου είναι "τί είναι αυτό;" :sad:

 

    Επίσης απ΄΄ οτι θυμάμαι (σε μία παρόμοια υπόθεση παλαιότερα) είχε συνταχθεί ΕΚΚΟ (μη θεωρημένο από Πολεοδομία).

    Η αναγωγή έγινε φυσικά σε €.

Καταλαβαίνω το "μη θεωρήμενο", οι τιμές ήταν αυτές που βγάζει η εφαρμογή σήμερα ή διαφορετικές (π.χ προσαρμοσμένες στην εποχή τότε με κάποιο τρόπο); Μήπως θυμάσαι ;

 

 

 Μία άλλη βοήθεια!!!

 

Μπορείς να κάνεις και Υ.Δ για  ΟΣΕΣ εργασίες  εκτελέστηκαν πριν 1-1- 1995 (ημερ/νία εφαρμογής του ΕΚΚΟ)

Για τις λοιπές  μετά το 1995 εργασίες  δύνανται να σου ζητήσουν ενδεικτικά ποσά  τιμολογίων ή απλών αποδείξεων υλικών, τα οποία αν δεν φαίνονται στη ετήσια φορολογική δήλωση ίσως χρειαστεί να τα/τις υποβάλλεις συμπληρωματικά στη ΔΟΥ 

Αν μπορώ να καταθέσω υπεύθυνη δήλωση για τις εργασίες πριν το 1995, θα ήταν πολυ καλή λύση για μένα, μιας και θα μείνουν μόνο οι εργασίες της περιόδου για το 1997-98, αλλά από όσο είχα ψάξει πριν λίγο καιρό νομίζω ότι δε γίνετε αναζήτηση αποδείξεων για χρονολογίες πριν το 1990. (Βέβαια εσύ λες υπεύθυνη δήλωση, ίσως καταλαβαίνω λάθος/ή εννοείς κάτι διαφορετικό, το ψάχνω...).

 

Αν έχεις υπόψη σου τη σχετική εγκυκλιο ή κάτι σχετικό θα ήμουν ευγνώμων.

 

 

Η άδεια μου είναι θεωρημένη , το ΙΚΑ πληρωμένο, ο Δήμος(ΤΑΠ κ' τέλη) ικανοποιημένος(*), μόνο ο σκόπελος της εφορίας παρέμεινε.

(*) αφού με τάραξε στο πρόστιμο για το μέρος της οικίας που δεν υπάγεται στο 4014.( .... δηλαδη για όλο το σπίτι πλήν τα περιπου 10τμ που συνιστούσαν τη πολεοδομική παραβαση που "τακτοποίησα")

 

 ...

Κάποια άλλη μου ζητούσε ΕΚΚΟ 

Η υπάλληλος, μου έβγαλε μια εγκύκλιο της και μου το απαιτούσε.

Τελικά  συμβιβάστηκε να εκδώσω μεν ΕΚΚΟ (με τιμή ελ κόστους του χρόνου ηλεκτ/σης) αλλά ορίστε τι έκανα

 "φούσκωσα¨ αρκετά "όλες τις τελειωμένες προ τις 1-1-95 εργασίες 

και μείωσα όλες τις νέες -μετά την 1-1-95 σε ποσά που ήδη είχα βάσει των κοινών αποδείξεων υλικών  ή τιμολογίων

και ο Πίνακας "έκλεισε" 

Καταλαβάινω... αυτό με τα χιλιοστά :smile:

 

...

(έχε υπόψη σου ότι κάθε εργασία π.χ  μπετά πηγαίνει με τιμές ελ κόστους βάσει του πρώτου εκδοθέντος τιμολογίου και όχι βάσει του ελαχ κόστους του χρόνου ηλ/σης).

Αυτό δε το κατάλαβα...π.χ μιας και είπες μπετά, έχω απόδειξη απο τσιμέντα 900 δρχ (τιμή μονάδας) το 93, αυτό πως επηρεάζει τον αρχικό πίνακα 1 ή το ελάχιστο κόστος οικοδομής στην αντίστοιχη κατηγορία ο οποίος υπολογίζετε από το πληροφοριακό σύστημα με σημερινές τιμές και ας υποθέσουμε ότι έχει μια αξία 10.000 euro; (Πόσο άραγε νά εχει σήμερα το τσιμέντο....έτσι από περιέργεια)

 

Οσον αφορά την ΠΟΛ 1277/94, και σωστά έχεις υπογραμμίσει, είναι για τις άδειες μετά τη 31.12.94, μιας και η άδεια μου είναι το 1988 υπόθέτω ότι πρέπει να βρω ποιος είναι ο προηγούμενος νόμος για να βρω πώς συντασσόταν οι αντίστοιχοι πίνακες για οικίες με άδεια οικόδομής πρό του 1994.  Μήπως τον γνωρίζεις ;

Edited by κανένας
Link to comment
Share on other sites

Η Υ.Δ ισχύει με τα δεδομένα σου (δηλ οικ άδεια εκδοθείσα  πριν 31-12-94)

για να μπορέσω να σε βοηθήσω όμως περισσότερο

θα ήθελα να ξέρω αν έχεις κάνει εργασίες μετά το 4-4-2008 

και αυτό  γιατί; 

Γιατί η  τιμή κόστους εκκίνησης παρέμεινε σταθερή από το έτος 1995, που πρωτοεκδόθηκε,  μέχρι και την 4-4-08

όμως μετά την 4-4-08 αυτή άλλαξε από 204 πήγε 400 (πολ/κίες) και από 264>460 (μον/κίες) 

Οπότε για την περίπτωσή σου

1. υποβάλλεις Υ.Δ που αναφέρεις ποιές εργασίες έγιναν πριν την 1-1-95 (π.χ μπετά τουβλα σοβάδες)

2. α. στην περίπτωση που όλες οι υπόλοιπες  εργασίες έγιναν μέχρι και την 4-4-08

 ο μηχ θα πρέπει να συντάξει έναν ΜΟΝΟ πίνακα ΕΚΚΟ με τιμές 204 ή 264

που φυσικά θα περιλαμβάνει  σ' αυτόν όλες τις εργασίες (δηλ και τα μπετά και τούβλα και του σοβάδες που έγιναν πριν 1-1-95)

αλλά "θα πρέπει φουσκώσει τα ποσοστά τους αρκετά" ώστε κατά αυτόν τον τρόπο να μειωθούν τα κόστη των υπόλοιπων εργασιών που εκτελέσθηκαν μετά την 1-1-95

β. αν έγιναν εργασίες και μετά την 1-1-95 αλλά και μετά  την 4-4-2008 

τότε ο μηχ θα συντάξει -πέραν του παραπάνω πίνακα - και ΔΕΥΤΕΡΟ πίνακα ΕΚΚΟ

(φυσικά πάλι με όλες τις εργασίες που απαιτούνται για την ολοκλήρωση της)

και σ' αυτόν τον πίνακα ο μηχ θα πρέπει να παίξει με έξυπνο τρόπο τα ποσοστά εργασιών ανάλογα με τα συνολικά παραστατικά που ήδη έχεις ώστε να κλείνει χωρίς πρόσθετα ή με την ελάχιστη επιβάρυνσή σου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ή μπορείς να πεις στην ΔΕΗ ότι η ίδια δεν ζητάει ΕΚΚΟ με οδηγίες εδώ.

 

Με την ίδια ακριβώς παραπομπή, συγγενής μου από Πειραιά ξεπέρασε την αγκύλωση του ΔΕΗτζή

και πλέον εδώ και 10 μέρες έχει τη δική του παροχή, χωρίς να πάει κανένα μα κανένα χαρτί θεωρημένο από την ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,  ...τσιγάρο , καφές.. πάμε.

Η Υ.Δ ισχύει με τα δεδομένα σου (δηλ οικ άδεια εκδοθείσα  πριν 31-12-94)

για να μπορέσω να σε βοηθήσω όμως περισσότερο

θα ήθελα να ξέρω αν έχεις κάνει εργασίες μετά το 4-4-2008 

και αυτό  γιατί; 

......

Το σπίτι έχει "κλείσει" το 1998, (έχω και βεβαίωση από ΙΚΑ), δεν υπάρχει καμμία εργασία μετά , αρά είμαι στην υποπερίπτωση 2(α)

 

....

1. υποβάλλεις Υ.Δ που αναφέρεις ποιές εργασίες έγιναν πριν την 1-1-95 (π.χ μπετά τουβλα σοβάδες)

2. α. στην περίπτωση που όλες οι υπόλοιπες  εργασίες έγιναν μέχρι και την 4-4-08

 ο μηχ θα πρέπει να συντάξει έναν ΜΟΝΟ πίνακα ΕΚΚΟ με τιμές 204 ή 264

που φυσικά θα περιλαμβάνει  σ' αυτόν όλες τις εργασίες (δηλ και τα μπετά και τούβλα και του σοβάδες που έγιναν πριν 1-1-95)

αλλά "θα πρέπει φουσκώσει τα ποσοστά τους αρκετά" ώστε κατά αυτόν τον τρόπο να μειωθούν τα κόστη των υπόλοιπων εργασιών που εκτελέσθηκαν μετά την 1-1-95

....

Επομένως,

  •  συντάσσει ο μηχανικός έναν πίνακα ΕΚΚΟ με συντελεστή 204, (πρόκειται γαι μονοκατοικία που εγινε προσθήκη σε Β,Γ όροφο, ....εγώ ενδιαφέρομαι για τον Β' μόνο, ο Γ είναι ημιτελής ...ακόμα).
  • Υποβάλλω υπευθυνη δήλωση οτι οι εργασίες (α,β,γ,δ....) έγιναν πρίν το 1995, και άρα δε προσκομίζω καμμία απόδειξη για οποιαδήποτε από αυτές τις εργασίες
  • Για τις υπόλοιπες εργασίες μετά το 1995 "παιζω" με τα χιλιοστά προσπαθώντας να τις ελαχιστοποιήσω, (και να τις προσαρμόσω στα τιμολόγια μου)

 

Τέλειο ακούγεται!  (Ευχαριστώ!)

 

... επειδή όμως όπως είπες και εσύ "...κάθε ΔΟΥ έχει τα δικά της...", στη 1ή συνάντηση ο υπάλληλος δε μου είπε τίποτα για υπεύθυνη δήλωση (παρόλο που από τα ελάχιστα χαρτιά που επέδειξα ήταν σαφές ότι κάποιες εργασίες έγιναν το 1988-90, και κάποιες το 93) , ...ελπίζω να τη δεχτεί. (Αν κάποιος γνωρίζει τη σχετική εγκυκλιο/πολ ή ότι είναι ας γράψει το σύνδεσμο, να έχω και αυτό το χαρτί παραμάσχαλα).

 

Καλημέρα.

Edited by κανένας
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει εγκύκλιος αλλά είναι αυτονόητο για την κατοχύρωση τη ΔΟΥ από το παρακάτω της Υ. απόφ ΕΚΚΟ

πως αλλιώς θα μπορούσε να είναι καλυμμένος ο υπάλληλος της!!!

Επομένως αυτήν θα επικαλεσθείς από την πρώτη στιγμή επικαλούμενος συνάμα και το χρόνο της οικ άδειάς σου

 

Εξάλλου ήδη σου ανέφερα ότι σε πολλές ΔΟΥ, δεν ζητάνε ούτε καν Πίνακα ΕΚΚΟ, αλλά ενδεικτικά τιμολόγια για τις υπολειπόμενες εργασίες πέραν εκείνων, που δηλώνεις με την Υ.Δ

 

 

"Η υποχρέωση υποβολής των εντύπων αυτών υπάρχει για άδειες οικοδομών με ημερομηνία έκδοσης μετά την 31η Δεκεμβρίου 1994 και αφορούν νέες οικοδομές ή προσθήκες οικοδομών, οι οποίες δημιουργούν κλειστούς χώρους. Συνοπτικές οδηγίες για τις σχετικές υποχρε­ώσεις και τις διαδικασίες περιλαμβάνονται στα έντυπα των Αδειών οικοδομών.»"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

 

μέσ' τη βδομάδα κατάφερα να πάω στην εφορία. Επί της διαδικασίας, ο υπάλληλος της εφορίας μου ζήτησε τα παρακάτω έγγραφα :

  • Την Υ.Δ.Ε του ηλεκτρολόγου, θεωρημένη από την εφορία του ηλεκτρολόγου.
  • Θεωρημένη οικοδομική άδεια.
  • ΕΚΚΟ (*).
  • Δήλωση εργασιών .

(*) Σε συζήτηση που είχαμε μου είπε, ότι το ΕΚΚΟ το χρειάζεται διότι υπάρχουν εργασίες μεταγενέστερες του 1995. Το ΕΚΚΟ που κατέθεσα ήταν με τιμή κόστους εκκίνησης/τμ 205 euro, όπως με συμβούλευσε ο ΚΑΝΑ.

 

Επίσης, κατέθεσα υπεύθυνη δηλώση που ανέφερε ποιες εργασίες δεν έχουν γίνει κάθόλου (π.χ ανελκυστήρας, μιας και δεν έχει τελειώσει ακόμα η πολυκατοικία, μόνο ο όροφος) και ποιές εργασίες έγιναν πρίν το 1990 (υποστηλώματα, φέρον οργανισμος, ...).

 

Θέμα δημιουργήθηκε με το έγγραφο Δήλωσης Εργασιών. Συγκεκριμένα, στη περίπτωση μου, οι περισσότερες αποδείξεις, τιμολόγια έχουν χαθεί. Καταφέρα, να καλύψω τον ΕΚΚΟ "παίζοντας" με τα χιλιοστά, αλλά με τιμολόγια υλικών, μιας και οι αποδείξεις παροχής υπηρεσιών που έχω στην κατοχή μου είναι ελάχιστες και σε μία - δυο κατηγορίες εργασιών μόνο.

 

Ο μηχανικός με τον οποίο συνεργάζομαι με συμβούλευσε να γράψω σε όλες τις εργασίες αυτεπιστασία, και να αναγράψω τα τιμολόγια υλικών που είχα. Ο υπάλληλος της εφορίας, όταν το είδε ....αναρωτήθηκε... Μου εξήγησε, ότι στη δήλωση εργασιών έπρεπε να γράψω ΜΟΝΟ τις αποδείξεις παροχής υπηρεσιών και ΟΧΙ τα υλικά, άρχισε να το σκέφτεται και να αναρωτιέται αν θα το κρατήσει ή όχι  ...επειδή η ώρα είχε πάει ήδη τρεις, μου είπε να περάσω την επόμενη βδομάδα για να ολοκληρώσουμε τη διαδιακασία.

 

Από ότι κατάλαβα, την εφορία την ενδιαφέρουν, κυρίως, δύο πράγματα. Να καλύπτεις το ΕΚΚΟ, έτσι ώστε αν δεν τον καλύπτεις να σου επιβάλλει πρόστιμο και να της "δώσεις" κάποιους επαγγελματίες έτσι ώστε να μπορεί να τους ελέγξει.

 

Σκέφτομαι να ξαναγράψω τη δήλωση εργασιών, μιας και έχω μια-δύο αποδείξεις παροχής υπηρεσιών, βέβαια δεν υπάρχει περιπτωση να καλύψω τον ΕΚΚΟ με αυτές, οπότε θα αναγράψω  και τα υλικά (και τις εργασίες αυτεπιστασίας) σε άλλες γραμμές.

 

Εξάλλου, νομίζω οτι στο άρθρο 3, της ΥΑ για ΕΚΚΟ το λέει ξεκάθαρα, ότι υπολογίζονται και τα υλικά... http://www.insoft.gr/ekko.htm.

"... Συνεπώς, το ελάχιστο κόστος οικοδομής και τα συνιστώντα αυτό ελάχιστα κόστη των επί μέρους εργασιών, με βάση τα χιλιοστά του Αρχικού Πίνακα ή τα τροποποιημένα, μετά από αιτιολόγηση, στον Τελικό Πίνακα, οφείλουν να καλύπτονται από τα παραστατικά υλικών, μεταφορών και εργασίας(τιμολόγια υλικών, μεταφορικών μέσων, φατούρας, μισθώσεως μηχανημάτων και παροχής υπηρεσιών). ..."

 

Υ.Γ : Ευχαριστώ ξανά τον ΚΑΝΑ, τo 205 euro/τ.μ είναι μια πολυ σημαντική λεπτομέρεια που βοήθησε πολύ, ο μηχανικός δε τη γνώριζε, και εγω δε θα την έβρισκα με άλλο τρόπο.

Edited by κανένας
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.