Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μικτές μηνιαίες αποδοχές κάτω από τα 586 Ευρώ από ΔΕΗ σε Διπλωματούχους Μηχανικούς


Mechanical_engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειλικρινά θέλω να μου εξηγήσει αυτός που δουλεύει εκεί, γιατί δουλεύει τσάμπα;

 

Γιατι βγαζει εστω το ΤΣΜΕΔΕ αντι να το πληρωνει απο την συνταξη των γονιων του αν και εφοσον βεβαια και αυτοι

εχουν την δυνατοτητα αυτη...

 

 

Ειναι σκανδαλωδες οτι η ΔΕΗ δεν αναλαμβανει να πληρωσει το ΤΣΜΕΔΕ των εργαζομενων για τους 8 αυτους μηνες,

500 καθαρα με πληρωμενο ΤΣΜΕΔΕ θα ηταν κατι που θα εμοιαζε με μισθο και οχι με χαρτζηλικι 17χρονου πιτσιρικα

που μαθαινει την δουλεια διπλα στον μαστορα..

Edited by MScEng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η ΔΕΗ εχει ν πληρωνει τον ΦΩτοπουλο και τον ΚΑΘΕ Φωτοπουλο !!!

 

ας το παρουμε αποφαση στην Ελλαδα ΥΠΑΡΧΕΙ διαγενεακη αλληλεγγυη απλα ΟΧΙ οπως στη νορβηγια που ψηφισαν με ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ

τα εσοδα απο τα πετρελαια να μπουν σε ειδικο λογαριασμο για τους ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ

 

 

εδω ΟΙ ΝΕΟΙ πρεπει να πληρωσουν εισφορες για τις συνταξεις των ΔΕΚΟ που πηραν συνταξη στα 15 χρονια τυπου ΟΤΕ-ΔΕΗ-τραπεζες

για τα εφαπαξ τα ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΑ   και οτι τυπου παροχες μπορει να υπαρχουν

 

μην ξεχναμε οτι ολες οι συμβασεις εχουν ξεχωριστο ΚΟΨΙΜΟ για τους παλιους και τους ΝΕΟΥΣ....

 

 

ειπαμε ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΟΥΜΕ τους υπερηλικες ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ....

 

οπως ειπε και ενας φιλος που εχει φτασει στα ορια του.....ΜΙΑ ΠΑΝΔΗΜΙΑ  ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ ΚΑΙ απο το 20% του προυπολογισμου που κοστιζουν

  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σκανδαλωδες οτι η ΔΕΗ δεν αναλαμβανει να πληρωσει το ΤΣΜΕΔΕ των εργαζομενων για τους 8 αυτους μηνες,

500 καθαρα με πληρωμενο ΤΣΜΕΔΕ θα ηταν κατι που θα εμοιαζε με μισθο και οχι με χαρτζηλικι 17χρονου πιτσιρικα

που μαθαινει την δουλεια διπλα στον μαστορα..

 

 

Σκανδαλώδες επίσης είναι ότι το ΤΣΜΕΔΕ (όπως και όλα τα ταμεία αυτοαπασχολουμένων) χρεώνουν ένα πάγιο ποσό ανάλογα με την κλάση, τα χρόνια κλπ κλπ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ύψους εισοδήματος και γενικότερα αποδοχών. Το ασφαλιστικό έχει ήδη βρωμίσει και όλοι κάνουν ότι την ... αμόλησε ο διπλανός !! Να δω ποιος (ποιοι) θα μείνουν με τον μουντζούρη στο χέρι....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Σκανδαλώδες επίσης είναι ότι το ΤΣΜΕΔΕ (όπως και όλα τα ταμεία αυτοαπασχολουμένων) χρεώνουν ένα πάγιο ποσό ανάλογα με την κλάση, τα χρόνια κλπ κλπ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ύψους εισοδήματος και γενικότερα αποδοχών.

 

Δεν διαφωνω απλα αυτο ειναι δεδομενο εδω και δεκαετιες και η ΔΕΗ θα επρεπε να το λαβει υπ`οψιν της. Στην τελικη ας προσλαμβανε λιγοτερους

να τους πληρωνει αξιοπρεπως αλλα υποψιαζομαι οτι προσελαβαν πολλους για να μοιραστει η πιτα σε πολλα μερη αλλα τελικα εμεινε μια μπουκια

στον καθενα...

 

 

ας το παρουμε αποφαση στην Ελλαδα ΥΠΑΡΧΕΙ διαγενεακη αλληλεγγυη απλα ΟΧΙ οπως στη νορβηγια που ψηφισαν με ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ

τα εσοδα απο τα πετρελαια να μπουν σε ειδικο λογαριασμο για τους ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ

 

 

Οταν ανοιγει μια συζητηση για αλληλεγγυη στον ανυμπορο, στον γερο, στον ανεργο ενα μεγαλο μερος της κοινωνιας ξεκιναει το επιχειρημα του

με "Πσοφοσ" οποτε τι ψαχνουμε?

 

 

οπως ειπε και ενας φιλος που εχει φτασει στα ορια του.....ΜΙΑ ΠΑΝΔΗΜΙΑ  ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ ΚΑΙ απο το 20% του προυπολογισμου που κοστιζουν

 

 

 

Κι αυτο υπερβολη και γενικευση ειναι, βαζουμε σε ενα τσουβαλι κοσμο που παιρνει βαρβατες συνταξεις με συνταξιοδοτηση στα 20 χρονια και

κοσμο που παιρνει ελαχιστα με 30 και 40 χρονια δουλειας στην βιομηχανια και την οικοδομη.

Link to comment
Share on other sites

MScEng

 

δεν εφτασα να ευχομαι αυτο ουτε θα φτασω ....

ναναι καλα οι ανθρωποι να ζησουν τη ζωη τους ...

ΑΠΛΑ το αναφερω  ως υπερβολη

 

και φυσικα δεν τους βαζω ολους στο ιδιο τσουβαλι τους συνταξιουχους....

ο πατερας μου βγηκε τωρα  με 38 χρονια συνταξιμα...το τι συνταξη ηταν να παρει ειαι αλλο ανεκδοτο και τι θα παρει οπως και εφαπαξ...

 

απλα χαιρομαι γιατι λεει καλυτερα να κοψουν απο τη συνταξη μου παρα απο την ΑΝΑΠΤΥΞΗ....

τι να τα κανω τα 300-500 ευρω παραπανω αν εχω 3 παιδια με οικογενειες ανεργους?

 

 

η αλληλεγγυη ειναι βασικο συστατικο καθε κοινωνιας και κρατους...

 

αλλα οταν εδω ακομα κανουμε συζητησεις του τυπου....εσεις οι μακεδονες- εσεις οι κρητικοι εσεις οι αριστεροι εσεις οι δεξιοι ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ?

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ

Edited by akius
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κουράστηκα να ακούω δηλώσεις ότι η Ελλάδα έχει κάνει μεγάλη πρόοδο σε τομείς όπως στην μείωση του δημοσιονομικού ελλείμματος κτλ κτλ όταν έχει εξαφανίσει

την παιδεία,

την δημόσια υγεία,

τις συντάξεις,

τους μισθούς,

και οτιδήποτε άλλο έχει να κάνει με την δημόσια προσφορά προς τον πολίτη!

Τι να την κάνω την ανάπτυξη του κράτους μου όταν δεν μπορώ να ζήσω αξιοπρεπώς μέσα σ αυτό?Κοιτάνε περισσότερο τους αριθμούς παρά το άτομο.

Δεν είμαι οικονομολόγος αλλά με μια απλή προσέγγιση και εγώ αν σταματήσω να ψωνίζω στο σουπερμαρκετ, κόψω τις εξόδους, κόψω τις προληπτικές εξετάσεις σε γιατρούς, κόψω την σύνδεση στο κινητό μου, το σταθερό, το ιντερνετ,

θα μου μείνουν στην άκρη λεφτά τα οποία θα μου τα πάρουν πάλι ΑΥΤΟΙ με το πες το χαράτσι, πες το εισφορά, πες το φόρο αλληλεγγύης, πες το φαπ, πες το οπως θέλεις.  Και αντί να παρακαλάμε να ψοφήσουν αυτοί, διαβάζω για τους συνταξιούχους.

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Ethan

 

δεν πιστεύω και εσυ να θεωρείς οτι το πλεόνασμα θα επιτρέψει την έξοδο στις αγορές?

Link to comment
Share on other sites

Ροδόπουλε εννοείται πως όχι. "Κούρεμα" θα γίνει και ας λένε όχι οι Γερμανοί.

 

Βεβαία το "κούρεμα" δεν θα είναι τσάμπα. Μπορεί να μην έχει άλλα μέτρα σε μισθούς και συντάξεις αλλά ας είναι καλά οι καταθέσεις άνω των 100.000 € (βλ. Κύπρο)

 

Αυτό βεβαία είναι άλλη συζήτηση...Ε ρε με τα μνημόνια που μπλέξαμε

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος σου είπε οτι με το κούρεμα θα βγεις στις αγορές? όταν παγκοσμίως θεωρείται χρεωκοπία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.