Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μικτές μηνιαίες αποδοχές κάτω από τα 586 Ευρώ από ΔΕΗ σε Διπλωματούχους Μηχανικούς


Mechanical_engineer

Recommended Posts

Νομίζω ότι είμαστε ήδη χρεωκοπημένοι. Δεν χρειάζεται να το πιστοποιήσουν οι αγορές. 

 

Το κούρεμα απλά θα καλύψει ένα μέρος του χρέους που σε συνδυασμό με τα πλεονάσματα που ενδεχόμενα να πετύχουμε, να μπορούμε δειλά δειλά να βγούμε στις αγορές με επιτόκια που είναι ανεκτά

 

Δεν είπα ότι με το κούρεμα θα είμαστε όπως πριν 5 χρόνια. Αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτές. Και φυσικά το κούρεμα, όπως είπα και παραπάνω, θα χρυσοπληρωθεί... 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μικτές μηνιαίες αποδοχές κάτω από τα 586 Ευρώ από ΔΕΗ σε Διπλωματούχους Μηχανικούς

 

θα παραμείνουν για πάντα διότι

 

α) Βάση του μνημονίου θα πρέπει η ανεργία να πέσει στο 10% για να υπάρξουν αυξήσεις,

β) Το πλεόνασμα δεν θα οφείλετε σε ανάπτυξη αλλα σε φόρους, χαράτσια, περικοπές δαπανών και ένα κράτος που δεν πληρώνει αυτά που χρωστάει. Ειναι αδύνατον λοιπόν το πλεόνασμα να διατηρηθεί για περισσότερο απο 3 μήνες. Οι αγορές αυτό το ξέρουν!!!

 

Συγνώμη που στα γράφω έτσι ωμά αλλα αυτή είναι η πραγματικότητα. 

Link to comment
Share on other sites

Μα εγώ δεν τρέφω ελπίδες ότι θα φτιάξουν τα πράγματα εντός της Ελλάδας ούτε σε 10 χρόνια αν θες την γνώμη μου και συμφωνώ μαζί σου. Δυστυχώς οι μισθοί για τους διπλωματούχους μηχανικούς είναι αυτοί που αναφέρεις και μακάρι να μην γίνουν χειρότερα τα πράγματα.

 

Μια πρόβλεψη έκανα για την πόρεια της χώρας. Για πόσο ακόμα θα μας στέλνουν τα δισ οι Ευρωπαίοι αν δεν δουν τους μισθούς να γίνονται όσο της Βουλγαρίας ή της Σλοβενίας?? 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είμαστε ήδη χειρότερα απο την Βουλγαρία με ανεργία 30%.

Link to comment
Share on other sites

30% με 30%  εχει ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ...

 

εδω εχουμε ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανεργια ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ-ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΩΝ  σε συγκριση με βουλγαρια

 

 

 

δε βρισκουν το ιδιο δουλεια  100.000 ιατροι-δικηγοροι-μηχανικοι με 100.000 εργατες

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ ήταν μόνο για για αυτούς που μπήκαν μετά από θητεία σε πολιτικά γραφεία με τεράστιους μισθούς και απολυτήρια γυμνασίου και λυκείου...

Link to comment
Share on other sites

30% με 30%  εχει ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ...

 

εδω εχουμε ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανεργια ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ-ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΩΝ  σε συγκριση με βουλγαρια

 

 

 

δε βρισκουν το ιδιο δουλεια  100.000 ιατροι-δικηγοροι-μηχανικοι με 100.000 εργατες

+1000

 

διότι έχει καταλάβει το πρόβλημα!!!!!! Ειναι απείρως πιο ευκολο να δώσεις εργασία σε ένα εργατη παρά σε ένα γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Ethan

 

δεν πιστεύω και εσυ να θεωρείς οτι το πλεόνασμα θα επιτρέψει την έξοδο στις αγορές?

 

Σε μια ιδανική εποχή και χώρα θα το πίστευα.Το πλεόνασμα αυτομάτως ανεβάζει τους δείκτες εμπιστοσύνης  προς τις ξένες χώρες ώστε να ανοίξουν οι αγορές και κατ επέκταση οι επενδύσεις.

 

Όμως το σχέδιο προβλέπει να μην βγούμε γρήγορα από αυτήν την κατάσταση, μέχρι να πάρουν αυτά που θέλουν και να μας φτάσουν εκεί που θέλουν. Γι αυτό και δεν πιστεύω ότι θα δούμε άσπρη μέρα τουλάχιστον μέσα στην επόμενη 5ετία μου σου πω 10ετία.

Link to comment
Share on other sites

Ethan

 

θα με τρελάνεις.

 

Είσαι οι αγορές και είμαι η Ελλάδα. Εγω σου δείχνω πλεόνασμα, εσυ γνωρίζεις οτι το πλεόνασμα είναι μούφα διότι δεν πληρώνω κανένα και η οικονομία μου είναι δράμα. Θα μου δανείσεις με χαμηλό επιτόκιο?

Link to comment
Share on other sites

"Σε μια ιδανική εποχή και χώρα"...Ισχύει κάτι απ τα δύο?? Το ίδιο πράγμα λέμε....

Μαγειρέψαμε μια φορά τα νούμερα, και πήραμε παράταση στην κηδεία μας. Τι πιστεύεις ότι θα γίνει την δεύτερη φορά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.