Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΞΑΓΩΓΙΜΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ


Ioannis K. Geronikos

Recommended Posts

Είμαι Πολιτικός Μηχανικός, με αρκετά σεμινάρια, 6 χρόνια εμπειρίας από εργασία στην Ελλάδα σε οικογενειακή επιχείρηση τεχνικού γραφείου (ίσως και παραπάνω γιατί ως φοιτητής, πάλι εργαζόμουν) , πρόλαβα και εβγαλά 4-5 άδειες (με συμμετοχή στην αρχιτεκτονική και τη στατική μελέτη, αλλά και απλά μηχανολογικά σχέδια) και κάτι εκατοντάδες τοπογραφήσεις και δεκάδες τακτοποιήσεις αυθαιρέτων.

 

Αναρωτιέμαι εαν αυτό είναι εξαγώγιμο στην Αγγλία ή αλλου;

 

Ρώτησα στο τοπικό παράρτημα του ICE και μου είπαν οτί έχω σχετικά καλή εμπειρία για το CEng.

 

Σκέφτομαι να τα παρατήσω όλα γιατί η φαυλότητα της χώρας με ενοχλεί.

 

Αξίζουν κάτι όλα αυτά ως επαγγελματική εμπειρία στο εξωτερικό? Τι πιστεύετε?

Νομίζω οτί υπάρχουν πολλοί σαν και εμένα που έχουν την ίδια απορία.

 

 

Να προσθέσω οτί βλέποντας την έλλειψη σοβαρότητας στην απονομή επαγγελματικών δικαιωμάτων από ΤΕΕ (ίσως και αυτήν της Ελληνικής αγοράς), σε σχέση με το ICE δεν ξέρω εαν πρέπει να γελάω ή να κλαίω.

Edited by Ioannis K. Geronikos
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την δυνατότητα κάνε έστω ένα Μάστερ σε Αγγλία ώστε να συνδεθείς με την αγορά. 

Πολύ θα σε στεναχωρήσω αλλά δεν νομίζω ότι είναι "εξαγώγιμη" αυτού του είδους η εμπειρία από το λίγο που έχω ψάξει στην Αγγλία. Ούτε και αλλού...Προσπάθησε όμως σε πολλές πλευρές:

- Βελτίωσε τα Αγγλικά σου

- Κυνήγα το μάστερ που σου λέω

- Φτιάξε ένα σωστό βιογραφικό 

- Φτιάξε ένα καλό επαγγελματικό προφίλ στο Linkedin

- Ψάξε για φίλους και γνωστούς ώστε να πάρεις πληροφορίες αλλά και γιατί όχι να σου κάνουν κονέ για δουλειά....

Link to comment
Share on other sites

+ αποφάσισε με τι θέλεις να ασχοληθείς και διέγραψε οτιδήποτε άλλο απο το βιογραφικό σου (καλά εννοείται τις τακτοποιήσεις αυθαιρέτων ουτε καν να προσπαθήσεις να τις μεταφράσεις θα γελάει και το παρδαλό κατσίκι). Η εξειδίκευση μετράει , το να έχεις ασχοληθεί με πολλά πράγματα είναι αρνητικό. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

....πρόλαβα και εβγαλά 4-5 άδειες (με συμμετοχή στην αρχιτεκτονική και τη στατική μελέτη, αλλά και απλά μηχανολογικά σχέδια) και κάτι εκατοντάδες τοπογραφήσεις και δεκάδες τακτοποιήσεις αυθαιρέτων.

....

.... έλλειψη σοβαρότητας στην απονομή επαγγελματικών δικαιωμάτων από ΤΕΕ ....

Η συμμετοχή σου σε μελέτη "αρχιτεκτονική", "μηχανολογική" και "τοπογραφικής" κατά κανόνα δεν ενδιαφέρει στο εξωτερικό διότι όπως δηλώνεις είσαι Πολιτικός Μηχανικός και για αυτά υπάρχουν αρχιτέκτονες μηχανολόγοι και τοπογράφοι.

Πιθανά να λειτουργεί και αρνητικά διότι η πολυπραγμοσύνη επί θεμάτων μη ειδικότητας δείχνει μικρή επάρκεια βάθους στην ειδικότητα.

 

Το ότι έβγαλες 4- 5 άδειες ειδικά αν γνωρίζει κάποιος τις γραφειοκρατίες στην Ελλάδα θα μπορούσε να εκτιμηθεί στα θετικά ως βασική εμπειρία να κινηθείς σε δημόσιους τομείς, αλλά τα βασικά.

 

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς με το "απονομή επαγγελματικών δικαιωμάτων από ΤΕΕ"

Έχεις πολλά ή λίγα?

 

Προσωπικά πιστεύω αν δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που κάποιος έχει και τον περιμένει στο εξωτερικό δεν είναι η καλύτερη επιλογή ζωής και καριέρας.

Μόνο ως κίνηση απελπισίας θα μπορούσα να το θεωρήσω επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Didonis, θεωρώ -όσον αφορά τα δικαιώματα- οτί έχεις άδικο. Αλλά θέλει αρκετή ανάλυση για να εξηγήσω τι εννοώ.

Edited by Ioannis K. Geronikos
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κανείς δε μπορεί να απαντήσει στο διττό ερώτημα σου.

 

Κάθε ένας μας έχει διαφορετικές αντοχές στην ελληνική πραγματικότητα. Φυσικά και βαρέθηκα να βιώνω το μπάχαλο, να βλέπω τους «λίγους» να επιβραβέυονται επειδή έχουν «μπάρμπα» στο Δημοτικό Συμβούλιο, τα αδέσποτα, να με διπλοπαρκάρουν, τις λακκούβες στην εθνική οδό κ.τ.λ. αλλά ακόμη δεν έχω φτάσει στο επίμαχο «σημείο» που περιγράφεις. Υπάρχουν Έλληνες που ποτέ δε μπόρεσαν να ζήσουν εδώ παρά μόνο την υποχρεωτική περίοδο της ενηλικίωσης και άλλοι που ποτέ δε θα μετακόμιζαν (έχοντας ζήσει στο εξωτερικό).

 

Σχετικά με το δεύτερο θέμα που θέτεις νομίζω πως εξαρτάται από την εταιρία που δέχεται το βιογραφικό σου. Δυνητικά μπορεί να μετρήσει αρνητικά, θετικά ή και ουδέτερα.

 

Μόνος περισυλλογίσου με αισιοδοξία. Αυτή είναι η λύση για να βρεις τη λύση.    

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα από όλα αυτά δεν μετράει σαν εμπειρία στα σοβαρά κράτη του εξωτερικού....Αν είναι δυνατόν να μετρήσει σαν εμπειρία η τακτοποίηση αυθαιρέτων (αλήθεια πως θα το μεταφράσεις και πολύ περισσότερο πως θα το εξηγήσεις αυτό), όπως επίσης και διάφορα "μηχανολογικά" κτλ που ουδεμία σχέση έχουν με έναν Πολιτικό μηχανικό...Θα γελάνε οι ξένοι...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η τακτοποίηση αυθαιρέτων δεν είναι σοβαρή δουλειά;

Κατ' αρχήν στα εκτός σχεδίου χρειάζεται τοπογραφικό.

Μετά μπορείς να δηλώσεις ότι έχεις ασχοληθεί με τη νομοθεσία περί οικοδομικών έργων, δηλαδή κινείσαι στο μεταίχμιο μηχανικού-νομικού.

Τώρα αν θες να πας σε καμία Βραζιλία ή Ν. Αφρική εκεί και θα σε καταλάβουν περί "νομιμοποιήσεων αυθαιρέτων κατασκευών" και θα σε υποδεχθούν και με ανοιχτές αγκάλες...

Η Ν. Αφρική και πολλά αυθαίρετα έχει και πολλές αχαρτογράφητες εκτάσεις και αγγλόφωνη χώρα είναι και έχει και Έλληνες.

Αλλού είναι τα προβλήματά της.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Οι γνωσεις μια χαρα ειναι η εμπειρια εξαρταται απτο τι στοχους εχει ο καθενας κ αν ηταν διατιθέμενος να αφιερωσει καποιο εξτρα χρονο για πρακτικη κλπ

Δυστυχως η εμπειρια τυπου τακτοποιηση αυθαιρέτων δεν εξαγεται σε σοβαρη χωρα εκτος αν κανεις χαρτια για τιποτε paralegal assistant 

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.