Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανταποδοτικό τέλος υπέρ ΤΕΕ για τις ηλεκτρονικές δηλώσεις του Ν.4178/13


dimitris123

Recommended Posts

7.000 * 15 = 105.000. Χρειάζονται 100.000 δηλώσεις των 500 το χρόνο για να βγάλει τα έξοδα το σύστημα (λιγότερες για πιο ακριβά παράβολα). Πόσες δηλώσεις (με πληρωμένα παράβολα) είχε ο 4014 κάθε χρόνο;

Πόσες είναι συνάδελφε, πες μας να μάθουμε; 

Για αυτές (για τη μεταφορά) θα καταβληθεί ανταποδοτικό τέλος; 

 

Την πράξη έκανε ο δημοσιογράφος σε συνεργασία με τον πρόεδρο.

 

 

6:10

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Ταχτοποιείται... όσοι δεν ταχτοποιήσουν... και μεταφέρουν στο νόμο τις 40, 50, 30 δηλώσεις τους θα πρέπει να πληρώνουν τα (min) 15x 30 = 450e, γι αυτό τρεχάτε μην βλέπετε το video και χρονοτριβείτε, ανεβάζετε σχέδια, κάντε τις ολοκληρωμένες πλήρεις όσον αφορά τα σχέδια γιατί αν πάμε στον καινούριο νόμο καήκαμε.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, γιατι να πληρωσει απο την τσεπη του ο μηχανικος τα 15Ε?

Φυσικα και ειναι υποχρεωση του ιδιοκτητη.

Link to comment
Share on other sites

Ταχτοποιείται... όσοι δεν ταχτοποιήσουν... και μεταφέρουν στο νόμο τις 40, 50, 30 δηλώσεις τους θα πρέπει να πληρώνουν τα (min) 15x 30 = 450e, γι αυτό τρεχάτε μην βλέπετε το video και χρονοτριβείτε, ανεβάζετε σχέδια, κάντε τις ολοκληρωμένες πλήρεις όσον αφορά τα σχέδια γιατί αν πάμε στον καινούριο νόμο καήκαμε.

 

Από όλα όσα θα αλλάξουν με τον νέο νόμο.....εσένα τα 15 ευρώ θα σε πειράξουνε ?!

Link to comment
Share on other sites

Ταχτοποιείται... όσοι δεν ταχτοποιήσουν... και μεταφέρουν στο νόμο τις 40, 50, 30 δηλώσεις τους θα πρέπει να πληρώνουν τα (min) 15x 30 = 450e, γι αυτό τρεχάτε μην βλέπετε το video και χρονοτριβείτε, ανεβάζετε σχέδια, κάντε τις ολοκληρωμένες πλήρεις όσον αφορά τα σχέδια γιατί αν πάμε στον καινούριο νόμο καήκαμε.

Έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει δυνατότητα να ανεβάσεις αρχεία. 

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, γιατι να πληρωσει απο την τσεπη του ο μηχανικος τα 15Ε?

Φυσικα και ειναι υποχρεωση του ιδιοκτητη.

O Μηχανικός σύμφωνα με πρόσφατη έγγραφη όμως ανακοίνωση ΤΕΕ, πρέπει ως 30/9 ΤΟ ΝΩΡΙΤΕΡΟ (?) να ανεβάσει τα σχέδια.

Οι συμβάσεις που έχουμε εμείς με τους ιδιότες πελάτες, αναφέρουν ότι ως τις 30/9/13 είχε υποχρέωση ο Μηχανικός, σύμφωνα με τις διατάξεις του νόμου που προέβλεπαν ολοκλήρωση της Β' φάσης τότε, κατά πως όριζε ο νόμος ως τις 30/6 που κλείσαν ότι θα έχει ολοκληρώσει την φάση.

Αν ο Μηχανικός γιατί αμέλησε, δεν πρόλαβε, δεν προλάβει ως 30/9 να ολοκληρώσει την φάση, οτιδήποτε άλλα έξοδα επιβαρύνουν τους φακέλους, διότι ο νόμος κρίθηκε αντισυνταγματικός, διότι πρέπει να πάνε σε δήλωση νέου νόμου διότι δεν είναι καλυμένοι, δεν προβλέπεται με την αρχική σύμβαση, οπότε είναι ευθήνη Μηχανικού η αμέλεια.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Από όλα όσα θα αλλάξουν με τον νέο νόμο.....εσένα τα 15 ευρώ θα σε πειράξουνε ?!

Αν βάλεις εμένα οι 15-20 δηλώσεις που έχω εγώ με 15 e δεν είναι πολλά. Γιατί να τα πληρώσω όμως εγώ?

Για τους Μεροκαματιάρηδες τώρα, και όσους δεν έχουν τη δυνατότητα μπορεί όμως να είναι πολλά!

Επίσης τι ενοείς, ότι τι με πείραξε απο όσα αλλάζουν?? Είμαι οκ με τον προηγούμενο Νόμο και θα είμαι και με αυτόν!

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μήπως έχει πληρώσει κανείς το Ανταποδοτικό τέλος το οποίο εμφανίζεται στο σύστημα μαζί με το παράβολο με την ονομασία"Ποσοστό ανταπόδοσης ΤΕΕ"; Σε δύο τράπεζες που πήγα δεν μπόρεσα να το κάνω. είναι θέμα ενημέρωσης των υπαλλήλων ή μήπως τα συστήματα των τραπεζών δεν είναι έτοιμα ακόμη να δεχθούν αυτήν την πληρωμή;

 

   
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.