Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εφαρμογές μη καταστροφικού ελέγχου


 
McRaster

Recommended Posts

Ανεβάζω τα αποτελέσματα κύματος υπερήχου για συζήτηση.Το fs είναι η καταγραφή του μηχανήματος απο το c2 TXT

 

Το FFT (Fast Fourier Transform) για μετατροπή απο μικροσεκόντς σε χέρτζ και όπου 2 τα αποτελέσματα απο την FFT.

 

Γνωρίζει κανείς τη διαδικασία για να αναλύσουμε το σήμα και να διαπιστώσουμε πού υπάρχουν κενά ή ρηγματώσεις στο εσωτερικό τού σκυροδέματος;

 

Με εκτίμηση

c2.txt

post-81292-0-88829300-1378923772_thumb.png

post-81292-0-15063400-1378924543_thumb.png

post-81292-0-95997000-1378924644_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 530
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έλα prof να πέσουν τα pdf

 

Τα βρήκα αυτά, κάτσε να σου πώ...

 

 

Λοιπόν θα ανοίξω το γράφημα και θα κρατήσω μόνο το κομμάτι transient time, το υπόλοιπο είναι θόρυβος και δέν έχω ιδέα πώς να το φιλτράρω

 

Τα 2 τελευταία δέν τα βρήκα, ευχαριστώ

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις την πληροφορία αγόρασε και το

 

http://www.sigview.com/?gclid=CIqOq-yexLkCFfQetAodZRYAVg

 

αντε για να δεις τι καλό παιδί είμαι.

 

και επειδή θα χρειαστείς κάθε φορά ένα reference noise.

 

το πως θα το βρεις εδω

 

http://www3.imperial.ac.uk/pls/portallive/docs/1/50545706.PDF

 

ftp://131.175.189.225/corsi/Felicetti%20-%20Structural%20assessment%20and%20residual%20bearing%20capacity/documents%20%26%20papers/ultrasonics/Martin%20Schickert%20-%20Ultrasonic%20NDE%20of%20concrete.pdf

 

με τα παραπάνω σε 1 μήνα θα τα έχεις βρει και θα μας κάνεις και μάθημα

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το origin pro, τον επόμενο μήνα.Για να είμαι ειλικρινής ο υπέρηχος το δίνει αυτόματα,κάνει αυτόματα την ανάλυση.Απλά το ξεκίνησα γιατί οι περισσότεροι έχουν το πρόγραμμα τής proceq  μαζί με τόν υπέρηχο.

 

Του Ιμπέριαλ το έχω, αυτός κάνει διαπιστώσεις ανάλογα τη πίεση που ασκεί ο χρήστης στο πομπό και φτιάχνει διορθώσεις.Έχει και τα shear transducers, έχει αρκετά.Δέν κάνει γι'αυτή τη περίπτωση γκουκλάρισες βιαστικά μου φαίνεται.

 

Πάντα ψίχουλα δίνεις προφέσορ.

 

Γενικά το πρόγραμμα που έδωσες είναι τής ίδιας εταιρίας με το Origin Pro.Αν ασχοληθεί κάποιος με ΜΚΕ είναι πολύ καλό εργαλείο 

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να ανεβάσω μία διατριβή απο τη Πάτρα τών Ηλ/Μηχ , είναι ακριβώς αυτό το θέμα και αναλύει σε βάθος όλη τη θεωρία.Θα ανοίξω ένα dropbox γιατί δέν βλέπω φώς ούτε με ζιπ αρχείο

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εαν θες πραγματικά εργαλείο τότε πάμε σε κώδικα labview. To Origin Pro το έχω και είναι κάτι καλύτερο απο excel.  Πάλι δεν με πιάνεις. Σου μιλησα για reference noise!!!!!!!!!!! Στο έχω ξαναπεί μασημένη τροφή είναι αηδία. Περιέχει σάλια απο βλάκες.

Link to comment
Share on other sites

Σου εξήγησα οτι το μηχάνημα το κάνει αυτόματα!!!.Δέν χρειάζομαι το signal, αυτό είναι χρήσιμο σε πολύ εξειδικευμένα μηχανήματα είτε υπερήχων - integrity instruments γενικά.Ακόμα και το GPR που έχεις, την ανάλυση τη κάνεις στο λογισμικό του, έτσι δέν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε εαν θες να βρεις ρωγμή τριχοειδή εσωτερική δεν θα την βρείς που να χτυπιέσαι εκτός και εαν είσαι μάγκας και παίξεις με 2 συχνότητες  :mrgreen: 

 

Το GPR είναι λίγο black box ακομα για εμένα..................

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.