Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δάση: αποχαρακτηρίζουν 12,5 εκατ. στρέμματα


Engineer

Recommended Posts

τοχε πει και ο παπακ  οταν λεγανε για το οικογενειακο τους αυθαιρετο σε δασικη εκταση....

 

'' πρεπει να δουμε τι ειναι πραγματικα δασος και οχι οτι φανταζομαστε οτι ειναι δασος ''

 

 

ας μπουν οι Α/Φ του 2013.....σε αυτες τα μωρα θα βλεπουν παντου βοσκοτοπια επομενως ολα στη φαντασια μας ηταν....

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει η Εφ. Συν. έχει την γνωστή κορμορανέικη λογική και όπως πάντα τα βλέπουν μισά .

 

Να δούμε λοιπόν τι είναι δάσος .

 

Είναι δάσος η περιοχή της ΕΡΤ στην Μεσογείων ? Ναι , σύμφωνα με την πρώην ΚΕΔ που έκανε παρεμβάσεις με αυτήν την λογική στο Κτηματολόγιο Αγίας Παρασκευής .

 

Είναι δάσος το χωράφι του παππού που το παρατήσαμε και φύτρωσαν πουρνάρια , ενώ γύρω του είναι όλα καλλιεργήσιμα ? Συνήθως ναί σύμφωνα με τα δασαρχεία που με τον κατάλληλο τρόπο τα αποχαρακτηρίζουν μετά .

 

Είναι δάσος το χωράφι του φίλου μου , που μετά τον πόλεμο ο πατέρας του φύτεψε πεύκα γιά να βγάζει την ρητίνη ? Προφανώς ναί σύμφωνα με το δασαρχείο .

 

 

 

Γιά να σοβαρευτούμε λοιπόν , καθορισμός δασών , χωρίς παράλληλο καθορισμό χρήσεων Γής και ΓΠΣ σε ΟΛΗ την χώρα δεν γίνεται .

 

Αυτό που γίνεται τώρα είναι απλά η ένταξη και των δασικών αυθαιρέτων στο σύστημα .

 

Ανεπαρκείς  οι κυβερνώντες , ανάλογοι και οι αντιπολιτευόμενοι .

Link to comment
Share on other sites

 

 

Γιά να σοβαρευτούμε λοιπόν , καθορισμός δασών , χωρίς παράλληλο καθορισμό χρήσεων Γής και ΓΠΣ σε ΟΛΗ την χώρα δεν γίνεται .

 

Αυτό που γίνεται τώρα είναι απλά η ένταξη και των δασικών αυθαιρέτων στο σύστημα .

 

 

η οποία όμως ένταξη με τον τρόπο ακριβώς που γίνεται (καθόλου απλά) προς εξυπηρέτηση ημετέρων ακυρώνει οποιαδήποτε διαδικασία σχεδιασμού και καθορισμού χρήσεων γης

..

πράγματι η Αγ. Παρασκευή ήταν δάσος (με το γνωστό "ζευγαράκι") που καταστράφηκε για την δημιουργία του άναρχου ανοσιουργήματος του "λεκανοπεδίου" (το πεδίον αγνοείται, η λεκάνη είναι προφανής) και η ζώνη Χ.Τρικούπη-Ζ.Πηγής ήταν ρέμμα (που εμφανίζεται και πλημμυρίζει τα υπόγεια όταν βρέχει)

...

δεν είμαι κατά της δόμησης σε δασικές εκτάσεις με περιορισμούς (αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας)

ούτε λέω να γυρίσουμε στην εποχή των λύκων στο Λυκαβηττό

αλλά η έλλειψη σεβασμού στο περιβάλλον από τους κυβερνώντες και η παντελής έλλειψη σχεδιασμού για ψηφοθηρικούς λόγους είναι αυτή που στο τέλος πληρώνουν οι υπήκοοι ψηφοφόροι περιμένοντας την "ανάπτυξη"

άμα συνεχίζει να τους αρέσει ας συνεχίσουν να στηρίζουν αυτές τις επιλογές (αν και μια βόλτα απ' τον ψυχίατρο δεν θάταν άσκοπη)

Link to comment
Share on other sites

Η περιοχή της ΕΡΤ δεν ήταν δάσος . Μάλιστα η περιοχή του Τσακού -Χολαργού - Παπάγου ήταν βοσκοτόπια των Χαλανδραίων , των μόνων κατοίκων της περιοχής πριν 100 + χρόνια .

 

Ο Υμηττός έγινε δάσος μετά τον εμφύλιο στο βόρειο τμήμα του , με τεχνητό τρόπο .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

απ' την άλλη η κατοχύρωση ιδιοκτησίας στην Ελλάδα "γιατί ο παππούς μου έβοσκε πρόβατα εδώ" (μπορεί και κατσίκια που είναι οι καταστροφείς της χλωρίδας σε οργανωμένη βοσκή) είναι απαράδεκτη από κάθε άποψη

εκτός αν αναγνωριστούν ως "βοσκότοποι" με ενοικίαση για 99 χρόνια απαγορευόμενης οιασδήποτε άλλης χρήσης

..

εδώ είμαστε πιο κουτοί από τους Άραβες της Β.Αφρικής που χτίζουν έξω από τις οάσεις. αν ζούσαμε εκεί με τους πολιτικούς αυτούς θα χτίζαμε μέσα στην όαση.

Link to comment
Share on other sites

Γιά αυτό μιλάω γιά καθορισμό χρήσεων γης παντού .

Αλλιώς θα είμαστε έρμαιο αυθαιρεσιών είτε φυσικών προσώπων είτε υπαλλήλων της κρατικής εξουσίας , όπως γίνεται 180 χρόνια τώρα .

Link to comment
Share on other sites

Η περιοχή της ΕΡΤ δεν ήταν δάσος . Μάλιστα η περιοχή του Τσακού -Χολαργού - Παπάγου ήταν βοσκοτόπια των Χαλανδραίων , των μόνων κατοίκων της περιοχής πριν 100 + χρόνια .

 

για ποια ΕΡΤ λες

 

picture1.jpg

 

1903 :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι παιδιά σε χωραφάκι δικό μου (ιδιοκτησία), με μεταγραφή στο υποθηκοφυλάκειο το 1935 και γύρω γύρω διανομή, με αεροφωτογραφία του 1945 "γλόμπος" το χωραφάκι, έμπλεξα με το δασαρχείο γιατί ο 93χρονός παππούς μου έχει σταματήσεις να το καλλιεργεί εδώ και κάποια χρόνια με αποτέλεσμα να φυτρώσουν πουρνάρια και το δασαρχείο να θέλει να το χαρακτηρίσει δασικό!!!

 

Μακάρι να μπορούσε να λυθεί και το δικό μου όπως λύνεται τώρα συμπολιτών. Όσοι δεν έχετε μπλέξει με το δασαρχείο δε μπορείτε να καταλάβετε από παραλογισμό του κράτους!!!

 

Το γνωρίζεται συνάδελφοι πως έκταση 700τ.μ. με δέντρα αποτελεί δάσος?!?!?

 

Το δασαρχείο εφαρμόζει την εγκύκλιο που παραθέτω. Αν στο χωράφι σου υπάρχει ακόμη και θαμνώδης δασική βλάστηση σε ποσοστό 15-25% στο χαρακτηρίζουν δασική έκταση. 

Όταν έκανες αίτηση για πράξη χαρακτηρισμού, το χωράφι το είχες καθαρίσει από τους θάμνους? 

Στις κρίσιμες χρονολογίες που το δασαρχείο εξετάζει τις α/φιες αν κατάλαβα σωστά στο έδειχνε καθαρό.

εγκ. 204262-4545-2010.pdf

Link to comment
Share on other sites

Το καθάρισα. Μου έβγαλε όμως μια ωραία φωτογραφία από google earth, την υπογράψανε, μου την έδωσαν και στάνιαρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή μου αν κάνεις το λάθος και το καθαρίσεις από θάμνους ακόμα και μεγάλες Ελιές να υπάρχουν δεν παίρνεις τότε με τίποτα πράξη χαρακτηρισμού σαν μη δασικού χαρακτήρα Είχα δυο τέτοιες περιπτώσεις που ο ιδιοκτήτης απλώς καθάρισε τις ελιές για να μπορεί να τις μαζέψει τώρα με την κρίση , πράγμα που δεν έκανε τα προηγούμενα χρόνια με αποτέλεσμα να γεμίσουν με βάτα  και πουρνάρια Αποτέλεσμα περίμενε 5 χρόνια να το πάρει από δευτεροβάθμια επιτροπή και να μπορεί να βγάλει άδεια οικοδομής 

 

Ετσι προειδοποιώ τους ενδιαφερόμενους να μην προβούν σε τέτοιες ενέργειες πριν την αυτοψία των δασολόγων νομίζω αυτό οφείλεται στην ευθυνοφοβία των ΔΥ πλέον να μην κατηγορηθούν για χρηματισμό ακόμα και εκεί που δεν υπάρχει τέτοιο θέμα Βοήθησε σε αυτό και κάποιες εκπομπές του Τριανταφυλόπουλου  Πάντως να πω την αλήθεια τα τελευταία χρόνια τουλάχιστον στην περιοχή μου οι νέοι Δασολόγοι κάνουν πολύ καλά και υπεύθυνα την δουλειά τους και χωρίς παρατράγουδα αφού όπως και να το κάνουμε το περιβάλλον χρειάζεται  την προστασία από τους ειδικούς Αυτό που είναι πρόβλημα είναι ότι έγιναν περικοπές και εκεί και σε πόρους και σε προσωπικό ενώ ο όγκος εργασίας αυξήθηκε με αποτέλεσμα η εξυπηρέτηση στον πολίτη στην χορήγηση εγγράφων  να αργεί  με αποτέλεσμα να φρενάρει και η ανάπτυξη Κάτι πλέον όμως που αφορά το σύνολο των δημόσιων υπηρεσιών στην περιοχή μου 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.