Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Στέγαστρα, κιόσκια κ.τ.λ. (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

1 . ναι

2. το τροχοσπιτο (εφοσον εχει ροδες και δεν ειναι πακτωμενο στο εδαφος) δεν εχει να κανει με πολεοδομικες παραβασεις, αγνοησε το

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 534
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε ξέρω όμως τώρα που το ξανασκέφτομαι κατά πόσο το κιόσκι μπορεί να ομαδοποιηθεί με όλα τα άλλα μιας και δε βρίσκεται στην παράγραφο 18.5α που αναφέρει η εγκύκλιος 4 για τις ομαδοποιήσεις αλλά στην 18.5.β. Μήπως πάει μόνο του λοιπή παράβαση?

Link to comment
Share on other sites

Άρα με την ίδια λογική μπορεί να γίνει ομαδοποίηση όλου του άρθρου 18.5 (κιόσκια,στέγαστρα κτλ.) με την κατηγορία 3. Όχι πως θέλω να σε αμφισβητήσω largy και ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου αλλά το έχεις εξακριβώσει από κάπου αυτό το 100 % (helpdesk, Ερωτοαπάντησεις Τεε κτλ.) ή απλά έτσι το αντιλαμβάνεσαι εσυ?

Link to comment
Share on other sites

1)Σε οικόπεδο,πέραν των κύριων αυθαιρεσιών υπάρχουν και τα εξης:

Bbq,φούρνος,κιόσκι,περίφραξη και αποθήκη 5 τ.μ. ύψους 2,00μ. Μπορώ να τα βάλω όλα 1 λοιπή εφόσον είναι προϋπολογισμού <15000€ βέβαια ?

2)Και εάν υπάρχει και τροχόσπιτο αραγμένο εντός του οικοπέδου μπορεί να πάει και αυτό μαζί με τα παραπάνω με αναλυτικό ή μπλέκει η υπόθεση και να μην το δείξω καν??

 

1. Εγώ δεν θα έβαζα μόνο την αποθήκη στον αναλυτικό προϋπολογισμό, την οποία θα υπολόγιζα, είτε ως κατηγορία 3, είτε ως ΥΔ Χώρου με μειωμένο συντελεστή.

2. Πως μπορείς να μην το δείξεις;;;;; Στις φωτογραφίες κ.λπ.;;;;;

Link to comment
Share on other sites

αν είχες παρκάρει μια βάρκα σε τρείλερ τι θα έκανες; αν το τροχόσπιτο κινείται και δεν είναι πακτωμένο εγώ θα το έδειχνα μεν στις φωτογραφίες αλλά στα σχέδια δεν το θεωρώ αναγκαίο 

Link to comment
Share on other sites

αν είχες παρκάρει μια βάρκα σε τρείλερ τι θα έκανες; αν το τροχόσπιτο κινείται και δεν είναι πακτωμένο εγώ θα το έδειχνα μεν στις φωτογραφίες αλλά στα σχέδια δεν το θεωρώ αναγκαίο 

 

Σωστή αντιμετώπιση.

 

υπάρχει σε ερωτοαπάντηση στην εγκλύκλιο 4 αν θυμάμαι καλά

 

Δε βρήκα κάτι στις εγκυκλίους πάνω στην ομαδοποίηση,ούτε στις ερωτοαπαντήσεις του υπεκα.

Link to comment
Share on other sites

αν είχες παρκάρει μια βάρκα σε τρείλερ τι θα έκανες; αν το τροχόσπιτο κινείται και δεν είναι πακτωμένο εγώ θα το έδειχνα μεν στις φωτογραφίες αλλά στα σχέδια δεν το θεωρώ αναγκαίο 

 

 

Σωστά, μέχρι να μας πει ο συνάδελφος ότι, έχει "ρόδες"!

Είσαι βέβαιος όμως ότι, αρκεί μόνον αυτό, δηλαδή, το να 'χει απλώς "ρόδες";;;

Μήπως να κοίταζες να εξασφάλιζες και το ότι, θέλει "ειδική άδεια", πληρωμένα τέλη κυκλοφορίας, επέκταση άδειας αυτοκινήτου κ.λπ. διότι πάντα κάποιος ......."καιροφυλακτεί";;;;

Link to comment
Share on other sites

Δε βρήκα κάτι στις εγκυκλίους πάνω στην ομαδοποίηση,ούτε στις ερωτοαπαντήσεις του υπεκα.

 

Εγκύκλιος 4 Αρθρο 9

Α. - Μετά τη διαπίστωση και καταγραφή των αυθαιρεσιών ανά ιδιοκτησία, η κατηγοριοποίηση τους γίνεται ως εξής : α) Αυθαίρετες µικρές κατασκευές : Οµαδοποιούνται οι αυθαιρεσίες που αναφέρονται ρητά στην Κατηγορία 3 ή στην παρ. 5α του άρθρου 18 του νόµου και επιλέγεται ο τρόπος υπολογισµού του ενιαίου ειδικού προστίµου, δηλ. ή κατά τα οριζόµενα στην Κατηγορία 3 ή µε αναλυτικό προϋπολογισµό. Στις περιπτώσεις που συνυπάρχουν αυθαίρετες µικρές παραβάσεις της Κατηγορίας 3 µε παραβάσεις της παρ. 5α του άρθρου 18 του ν. 4178/13 (δηλ. αυτές που δεν εµπίπτουν στις κατηγορίες 1 έως και 12 του πίνακα του Παραρτήµατος Α΄ του παρόντος και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου, καθώς και εγκαταστάσεις όπως ορίζονται στην παρ. 19 του άρθρου 2 του ν. 4067/2012) είναι δυνατή η σύνταξη αναλυτικού προϋπολογισµού για το σύνολο των αυθαιρεσιών (Κατηγορίας 3 και παρ. 5α του άρθρου 18) προκειµένου να υπολογιστεί το ενιαίο ειδικό πρόστιµο. Στην περίπτωση αυτή δεν επιλέγεται η Κατηγορία 3 στο σχετικό φύλλο καταγραφής, αλλά όποια άλλη κατηγορία εκ των : Κατηγορία 1 προ ΑΔΑ: ΒΛ080-ΓΧΙ 4 1975, Κατηγορία 2 προ 1983, Κατηγορία 4 σε οικόπεδο/γήπεδο µε οικοδοµική άδεια ή Κατηγορία 5 σε οικόπεδο/γήπεδο χωρίς οικοδοµική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.