Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκρίθηκε πρόγραμμα ενίσχυσης δικαιούχων για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή


ikoutoulas

Recommended Posts

Εδώ έχει ερωτοαπαντήσεις, που βάζουν αρκετά πράγματα σε σειρά.

 

https://www.buildingcert.gr/enisxysi_faq_130920.pdf

 

Προσοχή, έχει ημερομηνία λήξης (11/10/2013) 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που δεν κατάλαβα, είναι αν έχουμε πληρώσει για τα σεμινάρια ποσό κάτω των 400€, κάνουμε αίτηση για 400€ ή για όσο κόστισαν τα σεμινάρια;

Link to comment
Share on other sites

Και όποιος σήμερα ξεκινήσει να παρακολουθεί τα σεμινάρια τι γίνεται? Η στο μέλλον και δεν προλαβαίνει μέχρι 11/10?

Link to comment
Share on other sites

email από ΥΠΕΚΑ μόλις

 

Σας ενημερώνουμε ότι εγκρίθηκε Πρόγραμμα ενίσχυσης δικαιούχων για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή.

 

Επισημαίνεται ότι, από το Πρόγραμμα μπορούν να ωφεληθούν και όσοι ανήκουν στο μητρώο προσωρινών Ενεργειακών Επιθεωρητών, όχι όμως όσοι αποκτήσουν την ιδιότητα του ενεργειακού επιθεωρητή. Καθώς έχετε ήδη υποβάλλει αίτηση για απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή, εάν επιθυμείτε να συμμετάσχετε στο Πρόγραμμα Ενίσχυσης πρέπει να υποβάλετε αίτηση άμεσα.

 

Η αίτηση για συμμετοχή στο Πρόγραμμα γίνεται μέσω του www.buildingcert.gr, συμπληρώνοντας ορισμένα επιπρόσθετα πεδία στη φόρμα «Υποψήφιοι Μόνιμοι Ενεργειακοί Επιθεωρητές» / «Αίτηση για συμμετοχή στο Πρόγραμμα Ενίσχυσης» κάνοντας χρήση των κωδικών σας, ενώ επίσης στο www.buildingcert.gr μπορείτε να βρείτε όλες τις απαραίτητες πληροφορίες.

 

 

ΕΥΣΕΔ Ενέργειας,  Φυσικού Πλούτου, Κλιματικής Αλλαγής(ΕΥΣΕΔ ΕΝ/KA) 
Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, 
Μεσογείων 119, Τ.Κ. 10192

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να στείλουμε σκαναρισμένες και 2 Υ.Δ. που λέει στον οδηγό.

 

Την 2η (DE MINIMIS) δεν την καταλαβαίνω. Εγώ τι σχέση έχω με αυτά ? Την έχει συμπληρώσει κανείς ?

 

Επίσης εκκαθαριστικό λαμβάνουμε αυτό που αφορά την φετινή δήλωση ? Εμένα δεν μου έχει έρθει ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

βάζεις παντού -  

 

Στο πεδίο επιχείρηση, την ατομική σου

 

Εκτός αν έχεις πάρει επιδότηση, π.χ. από ΟΑΕΔ, ΕΣΠΑ κλπ

 

Κάνεις γνήσιο σε ΚΕΠ

Πρέπει να στείλουμε σκαναρισμένες και 2 Υ.Δ. που λέει στον οδηγό.

 

Την 2η (DE MINIMIS) δεν την καταλαβαίνω. Εγώ τι σχέση έχω με αυτά ? Την έχει συμπληρώσει κανείς ?

 

Επίσης εκκαθαριστικό λαμβάνουμε αυτό που αφορά την φετινή δήλωση ? Εμένα δεν μου έχει έρθει ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

7.

Τι εννοού(ε λέγοντας πλέον πρόσφατου οικονο(ικού έτους

;

Hς πρόσφατο οικονοικό έτος εννοείται το τελευταίο

οικονοικό έτος για το οποίο

ο δικαιούχος οφείλει να έχει καταθέσει φορολογική δ

ήλωση και να έχει λάβει την

αντίστοιχη εκκαθάριση φόρου. Στην περίπτωση καθυστέ

ρησης έκδοσης του

απαιτούενου εκκαθαριστικού σηειώατος, καθυστέρησ

η η οποία δεν οφείλεται

σε υπαιτιότητα του δικαιούχου, πορεί να κατατεθεί

το εκκαθαριστικό σηείωα

του προηγούενου έτους.
Link to comment
Share on other sites

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&cad=rja&ved=0CE8QFjAF&url=http%3A%2F%2Fpeoo.gr%2Ffiles%2FOAED%2FYpefthiniDilosi02.pdf&ei=Bms8Uri6IIjQsgarjYGIBw&usg=AFQjCNGmrKSQOcMy2yxJ61lvzC7W6qzoQQ&sig2=M4NM4kingYralk-d7MRCiQ&bvm=bv.52434380,d.Yms

 

Υπόδειγμα δήλωσης de minimis.... Σε κάποιο πρόγραμμα είχα συμπληρώσει κάτι σχετικό, ήταν έτοιμο..Πρέπει να δούμε εδώ τι ταιριάζει...

 

2ον. Μπορεί κάποιος να μου πει εγώ που ξεκινάω σεμινάρια από εβδομάδα αν δικαιούμαι?

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ξαναπάρει επιδότηση αφήνεις κενό τον πίνακα και αναγραφεις οτι δεν εχεις λαβει ποτε ενισχυση. Για το εκκαθαριστικο υπάρχει ερωτοαπαντηση

 

Όντως είναι λίγο μπέρδεμα για όποιον θα τα παρακολουθήσει τώρα. Διότι υποτίθεται πρώτα τελειωνεις και μετά Κάνεις αίτηση για επιθεωρητής. Συνεπώς θα πρέπει να έχεις τελειώσει έως 11 Οκτ

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

βάζεις παντού -  

 

Στο πεδίο επιχείρηση, την ατομική σου

 

Εκτός αν έχεις πάρει επιδότηση, π.χ. από ΟΑΕΔ, ΕΣΠΑ κλπ

 

Κάνεις γνήσιο σε ΚΕΠ

 

Αν δεις στην πίσω σελίδα γράφει να δηλώσουμε οποιαδήποτε άλλη επιδότηση έχουμε λάβει χωρίς να θέτει το χρονικό περιθώριο των 2 ετών που έχει για τις DE MINIMIS. Αν δεν έχεις λάβει λέει πρέπει να το δηλώσεις στην ΥΔ ! Εσύ το δήλωσες ?

 

Επίσης εγώ είχα λάβει επιδότηση ΕΣΠΑ το 2010 (φαντάζομαι και πολλοί άλλοι την είχαν πάρει αυτή ήταν η περίφημη για νέους επιστήμονες του 2010 που έδινε μέχρι και 80% επιδότηση). Αυτήν πρέπει να την δηλώσουμε στην δεύτερη σελίδα ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.