Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκρίθηκε πρόγραμμα ενίσχυσης δικαιούχων για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή


ikoutoulas

Recommended Posts

Τέλος πάντων όπως το καταλαβαίνω, έκτός από αυτό που λέει ο dim, θεωρώ ότι κανείς δεν είναι μόνιμος αν δεν ολοκληρωθούν οι εξετάσεις!! Παραμένει προσωρινά μόνιμος....ή μήπως όχι πάλι?

Όσοι κάνουν αίτηση με τη διαδικασία που τρέχει τώρα θα γίνουν Μόνιμοι.

Σε περίπτωση που δεν προσκομιστεί πιστοποιητικό επιτυχούς εξέτασης μέχρι 07.08.2014, θα ανασταλεί η ιδιότητα μέχρι να κατατεθεί το πιστοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με μπέρδεψε κάπως η ερωτοαπάντηση 15, εγώ που έχω κάνει τα σεμινάρια αλλά δεν έχω κάνει αίτηση για μόνιμος, μπορώ να μπω στο πρόγραμμα της επιδότησης ή πρέπει να κάνω και αίτηση για μόνιμος πρώτα?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις στην πίσω σελίδα γράφει να δηλώσουμε οποιαδήποτε άλλη επιδότηση έχουμε λάβει χωρίς να θέτει το χρονικό περιθώριο των 2 ετών που έχει για τις DE MINIMIS. Αν δεν έχεις λάβει λέει πρέπει να το δηλώσεις στην ΥΔ ! Εσύ το δήλωσες ?

 

Επίσης εγώ είχα λάβει επιδότηση ΕΣΠΑ το 2010 (φαντάζομαι και πολλοί άλλοι την είχαν πάρει αυτή ήταν η περίφημη για νέους επιστήμονες του 2010 που έδινε μέχρι και 80% επιδότηση). Αυτήν πρέπει να την δηλώσουμε στην δεύτερη σελίδα ?

 

Κάποια γνώμη ?

Link to comment
Share on other sites

Ο ένας χρόνος που απαιτείται για την συμμετοχή στις εξετάσεις δεν είναι από την ημερομηνία ψήφισης του νομοσχεδίου 4178 και έκδοσης ΦΕΚ 08.08.2013, αλλά από την ημερομηνία εγγραφής στο μητρώο. 

Link to comment
Share on other sites

Σημαντική επισήμανση του οδηγού του προγράμματος ενίσχυσης:

 

6.3 Συνέπειες μη τήρησης των όρων και προϋποθέσεων του προγράμματος

Σε περίπτωση που από την έναρξη ισχύος του άρθρου 52 του Νόμου 4178/2013 (ΦΕΚ Α’

174) και σε διάστημα ενός έτους ο ασκών τη δραστηριότητα του Ενεργειακού Επιθεωρητή

δεν υποβάλει Πιστοποιητικό Επιτυχούς Εξέτασης από το ΤΕΕ, τότε η καταβληθείσα

ενίσχυση θα πρέπει να επιστραφεί στον Ε.Φ.Δ. ως αχρεωστήτως καταβληθείσα, σύμφωνα

με τις προβλεπόμενες διαδικασίες. (σελ.32 ου Οδηδού)

Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον έχουμε πάρει κάποιου είδους επιδότηση-ενίσχηση, αυτή θα πρέπει να δηωθεί.

 

Πολλοί από εμάς είχαμε ενταχθεί στο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ για Νέους Επιστήμονες το 2009. Την ενίσχυση αυτή θα την δηλώσουμε στις De Minimis ή στην επόμενη σελίδα; Γενικά δεν έχω καταλάβει τι είναι οι ενισχύσεις De Minimis....

Link to comment
Share on other sites

 

Κάποια γνώμη ?

Είναι πλην De MInimis. Ενισχύσεις που δεν αφορούν τον κανόνα.

 

τώρα τι και πως.

 

Μάζεψε τι έχεις από επιδοτήσεις και ρώτα το λογιστή σου. Ξέρω σίγουρα οτι αν έχεις πάρει επιδότηση από ΕΣΠΑ είσαι de minimis, αν έχεις πάρει από ΟΑΕΔ από π.χ. επιχορήγηση νέων θέσεων εργασίας ή εργοδοτικών εισφορών δεν είναι de minimis

 

Γενικά υπάρχει ένα χυμαδιό με αυτή τη δήλωση.

 

Αλλά ούτως η άλλως, ατομικές έχουμε, αν έπαιξε κάτι είναι επιχορήγηση Ν.Ε.Ε οπότε πάει de minimis.

 

Καλύτερα το λογιστή. (οχι οτι ξέρει ) Αλλά κάτι παραπάνω ξέρει

 

 

Αλλά και πάλι είτε τις γράψεις είτε όχι, κατα τη γνώμη μου είναι βλακεία, μιας και περισσότερο αφορά μια επιχείρηση που έχει πάρει 150.000 και πρόκειται να πάρει άλλες 60.000 και δε μπορεί. (Μπορεί μέχρι 50.000)

 

Το ποσό των 400 € είναι γελοίο για να υπάρχει δήλωση de minimis.

 

Εκτός και αν κάποιος συνάδελφος έχει πάρει ΕΣΠΑ 200.000 η οτιδήποτε είτε σαν ατομική είτε σε συνδεδεμένη. Αν είσαι μέτοχος σε Ο.Ε Α.Ε. κλπ

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

αρα παραμυθι οτι θα μας γυρισουν τα λεφτα των σεμιναριων.........αν τα κανεις ολα , ισως παρεις 400 ευρω με δεκα προυποθεσεις.....πολλοι μιλαμε για 200 ευρω,,,,

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όπως είπε και κάποιος άλλος συνάδελφος πρέπει να έχεις ολοκληρώσει τα σεμινάρια για να κάνεις την αίτηση ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.