Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός κόστους εργασιών με ΑΤΟΕ


Recommended Posts

Καλησπέρα

Μου ζητήθηκε να υπολογίσω το κόστος επισκευής ενός πλημμυρισμένου διαμερίσματος (60τμ) χρησιμοποιώντας ΑΤΟΕ. Δεν τις έχω ξαναχρησιμοποιήσει όμως. Ισχύει ότι το κόστος θα μου βγει χαμηλότερο από τις τιμές της αγοράς;

Θα πρέπει να δω στα οικοδομικά έργα; Ενδιαφέρομαι και για κόστος τσιμεντοκονίας, βαφής πατώματος, πόρτες ασφαλείας κτλ. Θα τα βρω όλα εκεί;

Κάποιοι συντελεστές που είδα ποτό υπάρχουν τι είναι; Θα πρέπει να τους λάβω υπόψη μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Φέη καλησπέρα.

Διευκρίνησέ μου κάτι.

Οταν λές ΑΤΟΕ εννοείς τα παλιά άρθρα με την ανάλυση τιμής που είχαν. Δηλ. κάτι τέτοιο όπως το (α) συνημμένο:

 

Αν ναι τότε πρέπει να δεις με ποια τιμαριθμική (δηλ. Α τριμ 2011, Β' τριμ. 2011 ..... τελευταία τιμαριθμική που έχει εκδοθεί είναι η Α' 2012)

 

ή

 

με τα άρθρα του Σουφλια (δηλ τα νεα ΑΤΟΕ κλπ) δηλ. κάτι τέτοιο όπως το (β) συνημμένο.

 

Αυτά δεν έχουν τιμαριθμική για τον υπολογισμό τους αλλά έχουν fix τιμή.

 

Πες μου και βλέπουμε.

 

post-2272-0-96047100-1380132593_thumb.jpg

post-2272-0-45516000-1380132601_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

georgegaleos σε ευχαριστώ για την απάντηση.

ο δικηγόρος τους μου είπε να χρησιμοποιήσω ΑΤΟΕ. Εγώ βρήκα σαν ποιο πρόσφατο το ΦΕΚ 363/19.2.2013.  Αλλά δεν έχει μέσα τα εργατικά. 

Βρήκα και τα αρθρα που μου δείχνεις αλλά χωρίς συμπληρωμένη τιμή. Δεν ξέρω γιατί ήταν ελλειπής το αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

georgegaleos σε ευχαριστώ για την απάντηση.

ο δικηγόρος τους μου είπε να χρησιμοποιήσω ΑΤΟΕ. Εγώ βρήκα σαν ποιο πρόσφατο το ΦΕΚ 363/19.2.2013.  Αλλά δεν έχει μέσα τα εργατικά. 

Βρήκα και τα αρθρα που μου δείχνεις αλλά χωρίς συμπληρωμένη τιμή. Δεν ξέρω γιατί ήταν ελλειπής το αρχείο.

Αυτό που βρήκες είναι το δεύτερο που σου έστειλα. Αυτά δεν έχουν ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ το πως προέκυψε η τιμή.

Για τα άλλα που λές ότι είναι ελλειπή η τιμή εφαρμογής τους καθορίζεται με τις επιμέρους σε εργατικά και υλικά με τιμές που αλλάζουν στα τρίμηνα. (τελευταίο το α' 2012) 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Μου ανετέθη να συντάξω μία τεχνική έκθεση στην οποία να αναφέρω αναγκαίες τροποποιήσεις σε κατοικία και περιβάλλοντα χώρο για την εξυπηρέτηση ΑμεΑ και την κοστολόγηση εργασιών και υλικών.

Η έκθεση αυτή λογικξά θα πάει σε δικαστήριο για να ζητήσει ο πελάτης αποζημείωση για τις εργασίες κατόπιν ατυχήματος που είχε. Μπόρει να με βοηθήσει κάποιος συνάδελφος που έχει αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση ή συντάξει τέτοιου είδους έκθεση έκθεση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Ισως πάρεις μια ιδέα από αυτό ... είναι από μελέτη δημοσίου έργου ...

ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΤΗΤΑΣ-ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ.pdf

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

για το παρακατω αρθρο απο οικοδομικες εργασιες που μπορω να βρω την αναλυση ΑΤΟΕ του Σουφλιά;

 

75.61     Ορθομαρμαρώσεις από πλάκες μαρμάρου μήκους έως 2,00 m

Ορθομαρμαρώσεις από πλάκες μαρμάρου μήκους έως 2,00 m επί τοίχων κατακορύφων ή κεκλιμένων οιουδήποτε ύψους, σύμφωνα με την μελέτη και την ΕΤΕΠ 03-07-04-00 "Επένδυση τοίχων με πλάκες μαρμάρου, γρανίτη και φυσικών λίθων".

Μάρμαρο σχιστό και υλικά λειοτρίψεως, επιστρώσεως (τσιμεντοκονίαμα και γυψοκονίαμα) και αρμολογήματος επί τόπου, ικριώματα και εργασίες κοπής, λειοτρίψεως, αποξέσεως επιχρισμάτων, προσεγγίσεως, τοποθετήσεως με τσιμεντοκονίαμα, εγχύσεως υδαρούς τσιμεντοκονιάματος μέχρι τελείας πληρώσεως των κενών, αρμολογήματος και καθαρισμού. Συμπεριλαμβάνονται οι εμφανείς ή αφανείς μεταλλικοί σύνδεσμοι από ορείχαλκο ή ανοξείδωτο χάλυβα

Τιμή ανά τετραγωνικό μέτρο (m2) πραγματικής επιφανείας

75.61.04    Oρθομαρμαρώσεις από μάρμαρο σκληρό πάχους 3 cm

Κωδικός Αναθεώρησης ΟΙΚ 7564

ΕΥΡΩ        [**]    ΕΡΓ
 

Edited by gab pet
Link to comment
Share on other sites

Αναλυση "ΑΤΟΕ του ΣΟΥΦΛΙΑ" δεν υπαρχει και ουτε ειχε υπαρξει ποτε.
Υπαρχουν ή τα Αναλυρικα Τιμολογια Οικοδομικων Εργασιων "ΑΤΟΕ" ή τα "αρθρα Σουφλια" τα οποια δεν εχουν αναλυση και ουτε ειχαν ποτέ (αλλα μονο fix τιμη που κατα καιρους αναπροσαρμοζεται).

 

Το αρθρο κατα ΑΤΟΕ δεν ειναι απαραιτητο να περιγραφει ακριβως το ιδιο με αυτο του "Σουφλια".

Θες την αναλυση κατα ΑΤΟΕ*** ή καλυφθηκες απο το οτι ο Σουφλιας δεν εχει αναλυσεις αρθρων ?

 

*** και με ποια τιμαριθμική ?? (η τελευταία που έχει εκδοθεί είναι το Γ'2012)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο. Βασικά ζητάω την ανάλυση τιμής για το παραπάνω άρθρο. Ο λόγος είναι γιατί θέλω να το κάνω σχετικό άρθρο, σε εργασία με μεγαλύτερο πάχος μαρμάρου από 3 cm. Και για την τιμαριθμική εφόσον δεν υπάρχει θα χρησμοποιήσω του τρίτου τριμήνου του 2012. Οπότε θέλω την ανάλυση της εργασίας (χρόνο εργασίας για τεχνίτη και βοηθό, τα ωρομίσθια τους και για την προμηθεια του υλικού θα ζητήσω οικονομική προσφορά από προμηθευτές). Νομίζω είμαι πιο συγκεκριμένος τώρα, ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

**Αφορά δημόσιο έργο χρηματοδοτούμενο απο ΕΣΠΑ και στο οποίο πρέπει να γίνει εργασία που δεν έχει προβλεφτεί από την μελέτη εξαρχής.

Γενικά δεν μπορώ να βρω αναλύσεις ΑΤΟΕ και σε διαφορα άλλα αρθρα. Οποιοδήποτε πρόταση για γενικότερη αντιεμτώπιση είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.