Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός κόστους εργασιών με ΑΤΟΕ


Recommended Posts

Μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τιμες ΑΤΟΕ για εκτιμηση κοστους επιδιορθωσης ζημιων προκληθεισων απο υγρασιες στην οροφη, για ΤΕ που θα χρησιμοποιηθει σε δικαστηριο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φυσικά και μπορείς αλλά είναι μπελλάς να υπολογίσεις το κόστος των εργασιών με αυτές.

 

Καλημέρα, 

 

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?

 

Με ενδιαφέρει και εμένα γιατί θέλω να υπολογίσω κόστη για την μετατόπιση μάντρας και αποζημίωση για φυτά, κτλπ σε πελάτη που νέος δρόμος περνά μέσα από το οικόπεδο του.

Link to comment
Share on other sites

Για αποζημίωση φυτών ΔΕΝ υπάρχουν τιμές σε "δικά μας" τιμολόγια. Θα τα βρεί ο δικηγόρος από αντίστοιχες περιπτώσεις.

Για οικοδομικές εργασίες μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις τιμές αναλυτικού προϋπολογισμού (άδειες και αυθαίρετα).

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως για τις οικοδομικές εργασίες είναι ασφαλέστερος και εγκυρότερος ο υπολογισμός βάσει ΑΤΟΕ.

Σε παλαιότερη συνεργασία με δικηγόρο για σύνταξη Τ.Ε. κοστολόγησης εργασιών ιδιωτικού έργου, χρησιμοποιήσαμε τα πλέον πρόσφατα ΑΤΟΕ της περιόδου ως πιο ρεαλιστικά και αναγνωρίσιμα από το δικαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Ρεαλιστικά και αναγνωρίσιμα έξοδα είναι στην ουσία μόνο τα απολογιστικά, δηλ. αυτά που τελικά πληρώνεις για την όποια αποκατάσταση. Πρακτικά λοιπόν ή πας διάφορες προσφορές ή τα κάνεις και πας τιμολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι.

 

Θα κάνω μια προσπάθεια να βρω τα οικοδομικά του ΑΤΟΕ (μέχρι ώρας έχω βρει κωδικούς και τιμές αλλά όχι τους τίτλους και τιμές). 

Για τα φυτά μου είπαν πως υπάρχει κάτι αντίστοιχο με τον ΑΤΟΕ: πράσινος ΑΤΟΕ (μπορεί να λέω και χαζομάρα τώρα) αλλά δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι στα αναλυτικά τιμολόγια (και όχι στα Ενιαία Τιμολόγια) με τις περιγραφές και τις αποδόσεις εργατικών, υλικών, μηχανημάτων που θες και αφορούν δημόσια έργα τα έχω ανεβάσει εδώ.

 

Αυτά που θες για εργασίες πρασίνου είναι τα ΑΤΕΠ. Θα τα βρεις και αυτά στον παραπάνω σύνδεσμο.

 

Για τις τιμές θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις την ανάλογη τιμαριθμηκή που σ' ενδιαφέρει. Τιμαριθμικές έχουν βγεί μέχρι το τρίμηνο Δ' 12, από το επόμενο τρίμηνο και μετά επειδή δεν υπάρχουν εγκεκριμένα Πρακτικά Διαπίστωσης Τιμών στα τρίμηνα (πέραν του Δ' 12) υπολογίζονται με μια διαδικασία που βασίζεται στον Γενικό Δείκτη Τιμών Καταναλωτή της ΕΛΣΤΑΤ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι σαν διαδικασία εννοείς το άρθρο 70 του 4313 που είναι για τα δημόσια έργα, σωστά?

Σκεφτόμουν, επειδή είναι για αποζημίωση μήπως κρατήσω τις τιμές του Δ' του 12, αλλά φοβάμαι μήπως στο δικαστήριο πατήσουν πάνω σε αυτό και την γειώσουν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.