Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σενάρια στα Π.Ε.Α.


AristidisZ

Recommended Posts

Καταρχάς ζητώ συγνώμη αν κακώς άνοιξα θέμα, και έπρεπε να συζητηθεί στο 

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ

Εάν έπραξα κακώς, ας το κάνει merge ένας mod :)

 

επί του θέματος

 

Πας σε μια πολυκατοικία, που έχει καλά κουφώματα, ηλιακό, μόνωση κατά Κ.Θ.Κ. με αρκετά χαμηλά U, αυτονομία και αντιστάθμιση.

Θεωρούμε επίσης ότι είτε έχει καλά κλιματιστικά, είτε δεν έχει καθόλου, οπότε πας στο (αρκετά καλό) θεωρητικό

Ας πούμε ότι έχει και αέριο, με ένα λέβητα καλού β.α.

Το εξετάζεις, και είναι Γ, έστω π.χ. στο 1,2 του Κ.Α.

Τι προτείνετε εσείς, ως ρεαλιστικά σενάρια βελτίωσης, και αν μπορείτε να πείτε και καμιά τιμή που βάζετε, ακόμα καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Θερμοστατικές βάνες

Αντλία θερμότητας

Καλύτερο λέβητα ΦΑ

Τέντες

Καλύτερα κουφώματα

 

Πιθανότατα οι παρεμβάσεις σου δεν θα έχουν καλό χρόνο απόσβεσης, αλλά είναι λογικό, καθώς το σπίτι είναι πολύ καλό ενεργειακά.

Link to comment
Share on other sites

κάτι τέτοια βάζω και εγώ, αλλά τώρα είναι και λίγο "χαζό" να προτείνω κάτι με χρόνο απόσβεσης 30 χρόνια, δε νομίζεις ; :)

Link to comment
Share on other sites

Θερμοστατικές βάνες θα σου βγάλουν μια χαρά χρόνο απόσβεσης. Ίσως και η αντλία θερμότητας.

Τα 30 χρόνια, χαζό ξεχαζό, εάν δεν υπάρχει άλλη επιλογή, θα το βάλεις. Είσι υποχρεωμένος άλλωστε στην Γ κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

το κακό με την αντλία είναι ότι πρέπει να χεις κατά νου μια τιμή φιξ για διάφορα μεγέθη, άλλη τιμή για διαμέρισμα 100 τ.μ., άλλη τιμή για τα 50, άλλη τιμή για COP 2.5, άλλη για COP 3, μπλα μπλα μπλα

κοινώς είναι σενάριο ξεπέτας, εκτός αν έχεις διάθεση να κάνεις πραγματική εκτίμηση (που νομίζω σε απλό ΠΕΑ δεν έχει κανένα νόημα)

το αντίστοιχα κακό με τις θερμοστατικές είναι ότι αν έχεις αντιστάθμιση καλώς

αν δεν έχεις, δε μπορείς να ανέβεις κατηγορία αυτοματισμών...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες, επειδή στο σενάριο θα εκτιμήσεις τα κοστολόγια θα πάρεις μία τιμή που θα θεωρήσεις εσύ λογική. Δεν νομίζω να θεωρηθεί ξεπέτα αυτό.

 

Επίσης μπορείς και με βάση τα όρια του εξοικονομώ να κάνεις μια εκτίμηση κοστολογική πχ. κουφώματα με θερμοδιακοπή και low-e τζάμια 300 ευρώ/τμ ηλιακός 1000 ευρώ κοκ.

 

Εγώ έτσι κάνω στα σενάρια. Απο εκεί και πέρα υπάρχει αντλία θερμότητας με cop 3 και με 1000 ευρώ και με 300, για αυτό φυσικά δεν φταίμε εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Είπες ότι έχεις αντιστάθμιση, γιαυτό στην πρότεινα.

Οι τιμές των αντλιών θερμότητας δεν αλλάζουν πολύ λόγω KW, οπότε πάνω κάτω θα πέσεις μέσα. Και ηλιακοί άλλωστε υπάρχουν με 600 ευρώ, υπάρχουν και με 1500.Εκτίμηση κάνεις στα σενάρια, όχι μελέτη (εγώ τουλάχιστον)

 

Για COP αντλίας θερμότητας, εάν έχεις σώματα καλοριφέρ θα παίξεις μέχρι 2,4-2,6 max.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης μπορείς και με βάση τα όρια του εξοικονομώ να κάνεις μια εκτίμηση κοστολογική πχ. κουφώματα με θερμοδιακοπή και low-e τζάμια 300 ευρώ/τμ ηλιακός 1000 ευρώ κοκ. Εγώ έτσι κάνω στα σενάρια. 

 

ακριβώς αυτό κάνω και εγώ, αλλά ειδικά για τα κουφώματα είναι αστείο, πραγματικά

 

 

Είπες ότι έχεις αντιστάθμιση, γιαυτό στην πρότεινα.

Οι τιμές των αντλιών θερμότητας δεν αλλάζουν πολύ λόγω KW, οπότε πάνω κάτω θα πέσεις μέσα. Και ηλιακοί άλλωστε υπάρχουν με 600 ευρώ, υπάρχουν και με 1500.Εκτίμηση κάνεις στα σενάρια, όχι μελέτη (εγώ τουλάχιστον)

 

Για COP αντλίας θερμότητας, εάν έχεις σώματα καλοριφέρ θα παίξεις μέχρι 2,4-2,6 max.

 

καλά το είπες, είπα για αντιστάθμιση γιατί είχα στο νου μου ένα ΠΕΑ που κάνω τώρα και είχε όλα τα ακριβώς παραπάνω χαρακτηριστικά ;)

συνήθως δεν υπάρχει αντιστάθμιση πάντως, οπότε δε σε ανεβάζουν οι θερμοστατικές

 

τώρα για τις αντλίες, καλά το λες, από την άλλη είναι τόσο χαώδες το εύρος αυτών των μηχανημάτων που μπορεί π.χ. να βρεις μηχάνημα τοποθετημένο με 2000, μπορεί και με 10000

 

στα ηλιακά είναι σαφώς πιο εύκολο ;)

 

τα COP προφανώς και τα "πέταξα" στην τύχη σα νούμερα

 

 

υ.γ. πόσο πάει μια αντιστάθμιση (στο εντελώς περίπου) για έναν λέβητα σε μια πολυκατοικία, έχει κανείς εικόνα ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.