Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σενάρια στα Π.Ε.Α.


AristidisZ

Recommended Posts

Οταν γίνεται ένα σενάριο να έχετε στο μυαλό, όχι μόνο τα πεδία που σημπληρώνετε για να βγουν τα νουμεράκια, αελλά να μπορείτε να υποστηρίξετε σε μία πιο σύνθετη οικονομικοτεχνική ανάλυση την πρόταση...

Οταν λες σε κάποιον με αυτά και με αυτά, με τάδε κόστος θα έχεις εξοικονόμηση 1kw/m2, και θα αποσβέσεις το κόστος κτήσης εγκατάστασης σε 63 χρόνια....δε νομίζω ότι αρμόζει σε project μηχανικού....

Στο μέλλον μας είπανε ότι θα γίνουν αλλαγές στο θέμα των σεναρίων...Ολοι έχουμε πέσει στο τρυπάκι του υποχρεωτικού, και αγνοούμε το πρακτικό ή υπαρκτό όπως έπρεπε να είναι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερώτηση

 

αν βάλω λέβητα αερίου μόνο για ΖΝΧ, πως συμπληρώνεται το πεδίο του ΖΝΧ ;

και έχει κανείς καμιά εκτίμηση κόστους, για διαμέρισμα με 3 Υ/Δ ;;;

Link to comment
Share on other sites

γιατί έχω τοπικές Α/Θ με καλά COP για θέρμανση, αλλά δεν έχω δυνατότητα τοποθέτησης ηλιακού...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα...άλλωστε το ότι υπήρχε παλία κεντρική θέρμανση που αφαιρέθηκε δεν φαίνεται στο ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα εκτιμούσα την άποψή σας στο εξής:

πρόκειται να εκδόσω ΠΕΑ, το πρώτο για το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ, για ισόγειο οροφοδιαμέρισμα.

Το κτίριο είναι πολύ παλαιό-διατηρητέο- ομοίως και ο λέβητας πετρελαίου ο οποίος έχει βαθμό απόδοσης κατά το φύλλο συντήρησης 0,85 και χρειάζεται αντικατάσταση κατά το συντηρητή.

Οι ιδιοκτήτες ζητούν θέρμανση με ενεργειακό τζάκι με αεραγωγούς, παρέμβαση που θέλουμε να επιδοτηθεί απο το εξοικονομώ.

ερώτηση:

1. πως δηλώνω το ενεργειακό τζάκι? (δεν έχω ξαναδηλώσει)

σύμφωνα με αυτά που διάβασα εδώ μέσα

θεωρώ ισχύ και βαθμό απόδοσης του κατασκευαστή δηλ 21,8kw και 0,71 αντίστοιχα και

στον τύπο βάζω ''ανοιχτές εστίες καύσης'' και πηγή ενέργειας ''βιομάζα''

σωστά?

2. στο σενάριο θεωρώ πως δεν έχω λέβητα και ο χώρος θερμαίνεται μόνο απο το τζάκι και τη βιομάζα.

κατά την επίλυση προκύπτει :

-στο κτίριο αναφοράς πρωτογεννης ενέργεια για θέρμανση 62,7

-στο υπάρχον κτίριο,  πρωτογεννης ενέργεια για θέρμανση με τον παλιο λέβητα πετρελαίου  289,4 και

-στο σενάριο με ανοιχτή εστία καύσης (ενεργειακό τζάκι) με βιομάζα (χωρίς να υπάρχει λέβητας) πρωτογεννης ενέργεια για θέρμανση 231.

 

κατά τη γνώμη σας είναι λογική τόσο μικρή μείωση κατανάλωσης πρωτογεννους ενέργειας όταν το καύσιμο απο πετρέλαιο γίνεται βιομάζα??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε παλιά διαμερίσματα σε οικοδομές π.χ. περιόδου 1970 με κεντρική θέρμανση πετρελαίου, σαν καλύτερο σενάριο εξοικονόμησης θέρμανσης θεωρείτε :

 

1) Αντικατάσταση συστήματος θέρμανσης και ΖΝΧ με επιτοίχιο φυσικού αερίου, παρόλο που δεν ξέρετε εάν μπορεί να αποδεσμευτεί το διαμέρισμα ?

 

2) Αντιστάθμιση, κυκλοφορητής inverter, θερμοστατικές κεφαλές και θερμιδομέτρηση και επιμερισμός του συνολικού κόστους στο διαμέρισμα παρόλο που δεν ξέρετε εάν ολόκληρη η πολυκατοικία θέλει να βάλει κάτι τέτοιο ?

 

Στην πρώτη περίπτωση θέλει συναίνεση 50+ % , στην δεύτερη δεν ξέρω πόσο. Είναι σενάρια όμως που εξαρτώνται από την θέληση και άλλων ιδιοκτητών....Θεωρείτε σωστό να μπαίνουν τέτοια σενάρια ?

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο.

Νομίζω ότι όταν μπαίνει Φυσικό αέριο υπάρχει απόφαση να μην απαιτείται έγκριση από την πολυκατοικία. Ψάξτο, θα το βρεις.

 

Edit:Λάθος. απαιτείται το 50%+1 αλλά ξέρω πάρα πολλούς -στην Θεσσαλονίκη- που έβαλαν, χωρίς να πάρουν έγκριση και δεν είχαν κανένα πρόβλημα...

Edited by emnikol
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.