Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερμηνευτική εγκύκλιος Ν.4178/13 (Οδηγίες, Διευκρινήσεις, συχνές ερωτήσεις)


avgoust

Recommended Posts

Επισης ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ αρχιζει να βγαινει νοημα με τις Κατηγοριες αυθαιρεσιων και τις αλλαγες χρησης...

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Για μισο λεπτο.

Εγω καταλαβαινω οτι οι Ολοκληρωμενες υπαγωγες του 4014 που δεν εχουν ανεβαςει σχεδια και δικαιολογητικα, απλα θα κανουν αιτηση και θα βγαλουν πραξη ολοκληρωσης (με την προυποθεση βεβαια οτι θα ανεβασουν σχεδια και δικαιολογητικα μεχρις την 6.2.2015)

Δεν προκυπτει δηλαδη απο καπου οτι ειναι υποχρεοι σε επανυπολογισμο του προστιμου.

 

 

 

Όχι, θα επανυπολογιστεί το πρόστιμο και αν είναι μεγαλύτερο, απλά δε θα καταβληθεί η  διαφορά. Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή. Το θέμα είναι τα στοιχεία που θα ανεβούν θα είναι με βάση τον 4014 ή τον 4178;

Link to comment
Share on other sites

παντως αν εξαιρεσουμε το θεμα της παλαιοτητας που προανεφερα, δεν υπαρχει διαφορα αναμεσα στις ολοκληρωμενεςς με σχεδια και στις ολοκληρωμενες χωρις σχεδια.

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς με το θέμα της παλιότητας?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, θα επανυπολογιστεί το πρόστιμο και αν είναι μεγαλύτερο, απλά δε θα καταβληθεί η  διαφορά. Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή. Το θέμα είναι τα στοιχεία που θα ανεβούν θα είναι με βάση τον 4014 ή τον 4178;

 

Σε προσωρινες δηλώσεις με ανεβασμένα αρχεία, που δεν προκειται να αλλάξουν τα μεγέθη, θα ισχύσει κάτι παρόμοιο? 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, θα επανυπολογιστεί το πρόστιμο και αν είναι μεγαλύτερο, απλά δε θα καταβληθεί η  διαφορά. Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή. Το θέμα είναι τα στοιχεία που θα ανεβούν θα είναι με βάση τον 4014 ή τον 4178;

 

Ναι, δικιο εχεις.

Link to comment
Share on other sites

 

Σε προσωρινες δηλώσεις με ανεβασμένα αρχεία, που δεν προκειται να αλλάξουν τα μεγέθη, θα ισχύσει κάτι παρόμοιο? 

 

 

Σε προσωρινές δηλώσεις (πληρωμή δόσεων) με ανεβασμένα αρχεία, ναι έτσι κατάλαβα ότι δεν πρόκειτε να βγεί παραπάνω πρόστιμο (και ας υπολογιστεί υψηλότερο με βάση το Ν.4178).

 

Αρα καλά έκανα και έτρεχα να ανεβάσω αρχεία μέχρι 30/9. Οι περισσότερες δηλώσεις μου ήταν προσωρινές (δόσεις) και δεν μεταβάλλονται τα πολεοδομικά μεγέθη. Σώθηκα απ' το ξύλο που θα έτρωγα.!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως σε δηλώσεις σε προσωρινή υπαγωγή είτε έχεις ανεβάσει σχέδια είτε όχι το αποτέλεσμα είναι το ίδιο...

Edited by alexdam
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι ξανα στην καταληκτικη ημερομηνια αναρτησης της β φασης κατα την οποια θεωρουν οριστικοποιημενες τις δηλωσεις.Ποια ειναι;;Η 30/9 που ακυρωθηκε με τον 4178 ή η 8-8 που ξεκινησε να ισχυει ο νεος νομος;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.