Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας με χρήση υπάρχουσας αντιστάθμισης


cfousteris

Recommended Posts

συνάδελφε cfousteris

 

με τους αυτοματισμούς που υπάρχουν, μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις... πράγματι, οι αντλίες θερμότητας με ένα μέσο συντελεστή απόδοσης ~2,5 - 3,5 εννοείται ότι κάνουν εξοικονόμηση καταναλισκόμενης ενέργειας και άρα χρημάτων... Αλλά, μέσα από το φόρουμ είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις τεκτηριωμένη λύση, για τον απλούστατο λόγο ότι, αν δεν δεις δεν μπορείς να έχεις σωστή άποψη... άλλωστε η βέλτιστη λύση έχει να κάνει και με το ποσό που θες να επενδύσεις....

 

Άρα, βρες συνάδελφο μηχανολόγο στην περιοχή σου που ασχολείται με θέρμανση, να έρθει να δει, και να σου προτείνει στην βέλτιστη λύση.... όλα τα άλλα θα είναι θεωρίες....

 

Θα συμφωνήσω 100%. Θες να μπλέξω και άλλο τα πράγματα;  Έχω στο σπίτι εγκατεστημένο έναν πίνακα αυτοματισμού της JDS.

http://www.jdstechnologies.com/sgIP.html

Θα μπορούσα να κάνω παπάδες και με την θέρμανση και με την ψύξη, άλλα σε όποιον έχω μιλήσει για αυτόν δεν έχει ιδέα...

 

Το πρόβλημα μου και ο λόγος που απευθύνθηκα σε ένα τέτοιο forum, είναι να βρω έναν Μηχ. Μηχανικό που να γνωρίζει πραγματικά γιατί δυστυχώς πολλοί συνάδελφοι δεν έχουν τον χρόνο ή την διάθεση ή δεν τους συμφέρει στο τέλος τέλος να ασχοληθούν με τον προβληματισμό σου. Πάρε μια Α/Θ, τα έχει όλα μέσα, δεν χρειάζεται να μπλέξεις με τίποτα άλλο. Το 90% των απαντήσεων που έχω πάρει από ανθρώπους που πουλούν/εγκαθηστούν Α/Θ είναι αυτό...

 

Τους ρωτώ, το σπίτι είναι 3-όροφο πως θα δουλέψει με ένα θερμοστάτη η Α/Θ ΣΩΣΤΑ και ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ;

Απάντηση, θα βάλουμε άλλο ένα σε σειρά στον από κάτω όροφο και θα είσαι ΟΚ.

 

Απογοήτευσης δυστυχώς...!

Link to comment
Share on other sites

καλα .... αμα το λυσεις πες μας και μας τοτε....

 

αφου κανουν αντισταθμιση με τον στανιο να κουμπωσει η παλια?

εδω δε σε ανησυχει που χεις βαλει ενδο με υψηλων μαζι.....

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

καλα .... αμα το λυσεις πες μας και μας τοτε....

 

αφου κανουν αντισταθμιση με τον στανιο να κουμπωσει η παλια?

εδω δε σε ανησυχει που χεις βαλει ενδο με υψηλων μαζι.....

 

Φοβερή συνδρομή στο νήμα, πάντως έχεις τον λόγο μου αν το λύσω θα ενημερώσω

 

Το πρώτο σου σχόλιο για την παλιά αντιστάθμιση να κουμπώσει με το στανιό το παίρνω στην πλακά γιατί μόνο έτσι βγάζει κάποιο νόημα...

 

Στο δεύτερο σου σχόλιο, δεν μου εξηγείς τι το τόσο στραβό βλέπεις εφόσον υπάρχουν ΘΕΡΜΙΔΟΜΕΤΡΗΤΕΣ και ο καθένας πληρώνει αυτό που καταναλώνει σε θερμίδες να δουλεύει ο καυστήρας πιο ψηλά; Δεν πληρώνω μισά μισά, ούτε με την ώρα, πληρώνω θερμίδες... Να μου έλεγες ότι ο καυστήρας μου είναι υπερτριπλάσιος για τις ανάγκες των δύο σπιτιών να το καταλάβω, άλλα αυτό που λες δεν το αντιλαμβάνομαι.

 

Και τέλος αν όντως σε ενδιαφέρει τόσο το θέμα μου, διάβασε το πρώτο μου post να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται και ποιοι είναι οι προβληματισμοί μου γιατί τα σχόλια σου δεν με βοηθούν σε κάτι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

για να ξεκινήσεις από κάπου.... και με δεδομένο ότι δεν το έχουμε δει... θα σου πρότεινα και εγώ αυτό που σου είπε ο pankrok.... δηλαδή αντλία θερμότητας με αντιστάθμιση και δοχείο αποθήκευσης, σωστά διαστασιολογημένα, βάσει μελέτης θερμικών απωλειών.

 

όποτε η αντλία θα θερμαίνει το νερό στο δοχείο αποθήκευσης.... και με την αντιστάθμιση, βάσει της εξωτερικής θερμοκρασίας, θα φτάνει το νερό του δοχείου αποθήκευσης στην θερμοκρασία που είναι απαραίτητη....

 

κατόπιν, δύο κυκλοφορητές ινβέρτερ για τις δύο στήλες, και οι δύο θερμοστάτες για τους δύο ορόφους και τέλος... άλλωστε με την ενδοδαπέδια θα πας και σε χαμηλών θερμοκρασιών... άρα μεγαλύτερη οικονομία....

Link to comment
Share on other sites

 Το 90% των απαντήσεων που έχω πάρει από ανθρώπους που πουλούν/εγκαθηστούν Α/Θ είναι αυτό...

 

Τους ρωτώ, το σπίτι είναι 3-όροφο πως θα δουλέψει με ένα θερμοστάτη η Α/Θ ΣΩΣΤΑ και ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ;

Απάντηση, θα βάλουμε άλλο ένα σε σειρά στον από κάτω όροφο και θα είσαι ΟΚ.

 

Απογοήτευσης δυστυχώς...!

 

το 90% ???? το αλλο 10 τι σου απαντησε ή το ψαχνεις α;κομα αυτο το 10

 

στο μονο που διαφωνω ειναι το "να βαλουμε αλλο ενα σε σειρα"

 

και γω εχω μια μητρικη 5ετων παλια μπορω να κουμπωσω i7?

 

αφου εχουν αντισταθμιση εγω φταιω... αμα δε δουλεψει η πατεντα της πατεντας με ποιον θα τα βαλεις?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

το 90% ???? το αλλο 10 τι σου απαντησε ή το ψαχνεις α;κομα αυτο το 10

 

στο μονο που διαφωνω ειναι το "να βαλουμε αλλο ενα σε σειρα"

 

και γω εχω μια μητρικη 5ετων παλια μπορω να κουμπωσω i7?

 

Το άλλο 10% μου απάντησε διάφορα πράγματα. πχ1 να βάλω 3 θερμοστάτες έναν σε κάθε όροφο οι οποίοι θα ελέγχουν μια ηλεκτροβάνα η οποία θα κόβει το νερό στον όροφο όταν η θερμοκρασία φτάσει στην επιθυμητή. πχ2 Α/Θ με αντιστάθμιση ελέγχου 2 κυκλωμάτων πχ3 Δύο Α/Θ μικρότερες μια για κάθε όροφο. Υπάρχουν και άλλα που έχω ακούσει άλλα δεν έχει νόημα να συνεχίσω νομίζω.

 

Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι το πρόβλημα για να χρησιμοποιηθεί η Albatros είναι πρόβλημα συμβατότητας;

Δεν συμφωνώ. Ο καυστήρας που έχω δεν είναι Siemens ή κυκλοφορητές επίσης δεν είναι Siemens και αν πάρω καινούργια φετινά μοντέλα πάλι η αντιστάθμιση μου θα συνεργαστεί μια χαρά. Είναι θέμα προγραμματισμού, συνδέσεων και τεχνογνωσίας .-

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να το παρουμε με την σειρα

η αδελφη σου που χει  ΕΣΥ που εχεις ενδο  εχει εχεις δοχειο αδρανειας?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

@astrah

 

σε ευχαριστώ φίλε μου. Μέχρι στιγμής και μένα μου ακούγεται η πιο σωστή λύση. Το δοχείο αδράνειας θα προσθέσει και άλλα θετικά νομίζω μιας και μιλάμε για 2 κυκλώματα. Θα είναι πιο άνετη η Α/Θ δεδομένου ότι η αντίδραση της στο να ζεστάνει νερό δεν είναι άμεση και άρα το να υπάρχει αποθηκευμένο κάπου θα βοηθήσει πολύ νομίζω.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, σε 6 χειμώνες οι θερμιδομετρητές έχουν γράψει περίπου 24000 kWh (για πρώτο όροφο) και 50000 kWh (για δεύτερο και σοφίτα). Η ρύθμιση στους θερμοστάτες είναι 24/7 ON, μόνο η θερμοκρασία παίζει ρόλο. Μπορώ με κάποιο τρόπο να υπολογίσω πόσα λίτρα πετρέλαιο έχω καταναλώσει με βάση αυτές τις θερμίδες (στο σύνολο).

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη μαλλον εγραφες ηδη οταν εγραφα και γω να σου πω το εξης

εσυ θες οποσδηποτε δοχειο αδρανειας

 

η αντισταθμιση εχει να κανει με το τι νερο θα φτιαξει το συστημα

η αντλια εχει δικη της... λυπαμαι αλλα αδρανοποιειται η παλια

και οχι λογο συμβατοτητας... εγω ηθελα απλα να τονισω στο οτι ντε κ καλα

( αν και σεβαστο το οτι δε θες να πεταξεις κατι που πληρωσες ) πρεπει να

την χρησιμοποιησεις

 

το πχ1 και πχ2 μου καθονται καλυτερα

 

τωρα για την αδελφη σου ειναι το θεμα που εχει υψηλων.....

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.