Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντλία θερμότητας με χρήση υπάρχουσας αντιστάθμισης


cfousteris

Recommended Posts

Φιλτατε OTTO ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου αλλά διαφωνώ κάθετα και οριζόντια.

 

Το πχ1 είναι λάθος. Το πχ2 και πχ3 είναι σωστές λύσεις αλλά ανεβαίνει το κόστος στον θεό.

 

Η αντιστάθμιση δεν είναι ανάγκη να αχρηστευθεί, ήδη έχουν γράψει 2 συνάδελφοι πως θα μπορούσα να την χρησιμοποιήσω προσθέτοντας ένα δοχείο αδράνειας.

 

Και τέλος η αδερφή μου θα κρατήσει τον λέβητα πετρελαίου άρα δεν θα έχουμε κοινό πλέον. Παρόλα αυτά όμως είτε με Α/Θ είτε με ανεξάρτητο καυστήρα πετρελαίου, είτε μόνος μου είτε με κοινή χρήση, το νερο πρέπει να το φτάνω τουλάχιστον στους 60 για να έχω ΖΝΧ. Για αυτό υπάρχουν οι τρίοδες και αυτό δεν είναι ούτε περίεργο, ούτε κακό, ούτε λάθος.

Link to comment
Share on other sites

το νερο πρέπει να το φτάνω τουλάχιστον στους 60 για να έχω ΖΝΧ

 

ηλιακό ή μπόιλερ που θα παίρνει από το δοχείο αποθήκευσης και με μια ηλεκτρική αντίσταση να πηγαίνει στους 60 ή συνδιασμός των δύο?

Link to comment
Share on other sites

υπολόγισε ~10kWh/lt επί στον συντελεστή απόδοσης του λέβητα, αν είναι σωστά ρυθμισμένος - συντηρημένος ~80-85%, άρα ~8kWh/lt....

 

Αν θεωρήσουμε οτι ο καυστηρας είναι 80% αποδοτικός, οι υπολογισμοί μου με τα δικά σου νούμερα απλά μου αποδικνειουν περίτρανα πόσο με έκλεβαν στο πετρέλαιο. Υπολογίζω 150-200L στον τόνο πετρελαίου που είναι 1200L αν δεν κάνω λάθος.

 

Δυστυχώς έχω δυο πλαστικές δεξαμενές των 1000L και δεν μπορώ να μέτρησω με βέργα.

 

Άλλος ένας λόγος να ξεχάσω το πετρέλαιο!

Link to comment
Share on other sites

θα συνδέσω κατευθείαν πάνω σε αυτόν.

 

εδώ θα διαφωνήσω...!!!!   δεν χρειάζεται να "γυρνάς" ζεστό νερό, όταν δεν το χρειάζεσαι και να έχεις απώλειες.... εκτός και αν χρειάζεσαι ΖΝΧ όλο το 24ώρο... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζω 150-200L στον τόνο πετρελαίου που είναι 1200L αν δεν κάνω λάθος.

 

ποτέ δεν αγόρασες με "τον τόνο".... πάντα με λίτρα...

 

74.000kWh / 8kWh/lt = 9.250Lt / 6 = ~ 1.500lt / έτος

 

 

Υ.Γ. επίσης το πετρέλαιο το προπληρώνεις...

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

εδώ θα διαφωνήσω...!!!! δεν χρειάζεται να "γυρνάς" ζεστό νερό, όταν δεν το χρειάζεσαι και να έχεις απώλειες.... εκτός και αν χρειάζεσαι ΖΝΧ όλο το 24ώρο... :smile:

 

Συγνώμη κάτι χάνω, βοηθάμε να καταλάβω τι εννοείς. Η ιδέα είναι όταν δεν έχω ZNX απο ήλιο (τσαμπα) να έχω απο την Α/Θ που είναι η αμέσως φθηνότερη ενέργεια και τέλος απο την αντίσταση του Ηλιακού σαν την πιο ακριβή λύση.

 

Εκτός απο την αντίσταση που είναι on demand τα αλλά δυο είναι πάντα διαθεσιμα, έτσι δεν είναι. Πως μπορώ να ανοίγω-κλείνω την A/Θ για τον ηλιακό μόνο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

ποτέ δεν αγόρασες με "τον τόνο".... πάντα με λίτρα...

Ναι απλά λέω οτι συνήθως έλεγα 1 τόνο στην παραγγελία και μου έβαζαν υποτίθεται 1200L, εγώ λίτρα πλήρωνα απλά στην αγορά χρησιμοποιείται ο "τόνος" επίσης.

 

Το πρόβλημα είναι οτι εγώ υπολογίζω οτι το χρόνο πλήρωνα 2300L ενώ με βάση τις θερμίδες θα έπρεπε να έχω καταναλώσει 1500L το χρόνο. Εκτός αν ο καυστηρας μου έχει απόδοση 53% :0/

Link to comment
Share on other sites

προφανώς, η συζήτηση γίνεται για τον χειμώνα... το καλοκαίρι δεν τίθεται θέμα...

 

τον χειμώνα λοιπόν το δοχείο του ηλιακού βρίσκεται στο δώμα (ταράτσα)... άρα έχει απώλειες...

 

όσο λοιπόν "γυρνάει" το νερό στον ηλιακό, έχεις ~15+m σωλήνα προσαγωγή +   ~15+m σωλήνα επιστροφή,  ήτοι ~30+m σωλήνα που έχει απώλεις όσο μονωμένο και αν είναι....   + τις απώλειες του δοχείου που το ανεμίζει και το αεράκι....   άρα, θα προσπαθείς να διατηρήσεις μόνιμα ΖΝΧ 60oC στην ταράτσα... άρα μεγάλες απώλειες.... 

 

Επ' αυτού, και αν το επιτρέπουν οι ανάγκες και ο "οικογενειακός προγραμματισμός" για ΖΝΧ κάποιες ώρες, και όχι όλο το 24ωρο, τότε είναι προτιμότερο να λειτουργείς την ηλεκτρική αντίσταση για 1-2 ώρες (τις λίγες ημέρες που δεν έχεις παραγωγή ΖΝΧ από τον ήλιο), παρά να το κρατάς ζεστό νερό όλο το 24ώρο...

Τώρα, αν επιθυμείς, περισσότερες ώρες, τότε ένας τρίτος κυκλοφορητής είναι απαραίτητος, τουλάχιστον να σταματάς την κυκλοφορία του ζεστού νερού το βράδυ....

Link to comment
Share on other sites

προφανώς, η συζήτηση γίνεται για τον χειμώνα... το καλοκαίρι δεν τίθεται θέμα...

 

τον χειμώνα λοιπόν το δοχείο του ηλιακού βρίσκεται στο δώμα (ταράτσα)... άρα έχει απώλειες...

 

όσο λοιπόν "γυρνάει" το νερό στον ηλιακό, έχεις ~15+m σωλήνα προσαγωγή + ~15+m σωλήνα επιστροφή, ήτοι ~30+m σωλήνα που έχει απώλεις όσο μονωμένο και αν είναι.... + τις απώλειες του δοχείου που το ανεμίζει και το αεράκι.... άρα, θα προσπαθείς να διατηρήσεις μόνιμα ΖΝΧ 60oC στην ταράτσα... άρα μεγάλες απώλειες....

 

Τώρα σε αντεληυθειν ;0)

 

Μια σκέψη ειναι η Α/Θ θα μπει στην ταράτσα επίσης, και να κουμπωσει στις κεντρικες στηλες απο πανω αντι απο κατω. Σε αυτη την περιπτωση η απόσταση απο τον ηλιακό ειναι <5μ. Φυσικά απώλειες θα υπάρχουν απλά όχι για 30μ σωληνωσεις που όντως ειναι πολλά.

 

Επιθυμητό ειναι να έχω ΖΝΧ 24h λόγο ενος μικρού παιδιού ηδη και ενός βρέφους που θα μας έρθει εντός διμήνου (το πολυ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.