Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενδοδαπέδια και Ψύξη


darvinos.gr

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Φτιάχνω το σπίτι μου, μια μεζονέτα (υπόγειο, ισόγειο, όροφος) συνολικών τετραγωνικών περίπου 150.

 

Είμαστε στη φάση που περνάμε τα δίκτυα ηλεκτροδότησης και ύδρευσης. Για την θέρμανση έχω αποφασίσει τη λύση της ενδοδαπέδιας με αντλία θερμότητας. Παίρνοντας μια προσφορά από μια εταιρία μου προτείνουν και ένα σύστημα ψύξης για το οποίο θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

Το σύστημα ενδοδαπέδιας είναι της RDZ και η αντλία της Daikin (EHBX 16C3V και ERHQ 011BV3). Η ενδοδαπέδια έτσι κι αλλιώς προσφέρει τη δυνατότητα δροσισμού με τη διοχέτευση κρύου νερού στο δίκτυο σωληνώσεων.  Επικουρικά αυτού του συστήματος τοποθετούνται δύο μονάδες αφύγρανσης (μια σε κάθε όροφο) η οποίες είναι οι :  RNW 404 CS (http://www.rdz.it/prodotti.php?target=110&lang=2)

 

Θα ήθελα τη βοήθεια σας στα εξής :

  1. Έχει κανείς άποψη για το συγκεκριμένο  σύστημα και κατά πόσο είναι αποδοτικό;
  2. Θα μπορούσα δηλαδή να ψύξω το σπίτι με αυτό το σύστημα χωρίς να χρειάζονται air conditions;
  3. Το σύστημα ενδοδαπέδιας της RDZ είναι αξιόπιστα;
  4. Η συγκεκριμένη αντλία είναι αποδοτική και για ψύξη και για θέρμανση;
  5. Κάθε άποψη είναι ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ΄των προτέρων!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οι περισσοτεροι εγκαταστατες αποφευγουν αν κανουν δροσισμο στο κυκλωμα της ενδοδαπεδιας γιατι δεν μπορουν αν ελεγξουν αποτελεσματικα το σημειο δροσου και να εχουν και αποδοση στην ψυξη.

 

εγω θα προτιμουσα  ενα δευτερο κυκλωμα νερου που θα τροφοδοτει fan coils οροφης (πχ) και θα δουλευουν με κρυο νερο απο την αντλια το καλοκαιρι.

ειναι μια επιπλεον εγκατασταση αλλα αφου η α.θ σου εχει δυνατοτητα παραγωγης κρυου νερου για δροσισμο δεν βρισκω λογο να φορτωσεις με επιπλεον συσκευες το σπιτι σου που βρισκεται στο σταδιο κατασκευης προκειμενου να εχει δροσισμο το καλοκαιρι ενω επιπλεον μπορεις να ψυχεις ondemand τους χωρους που θελεις και οχι ολο το σπιτι για μεγαλο διαστημα - θεωρω οτι θα βγει πολυ φθηνοτερο στην χρηση.

 

αν το καλοσκεφτεις σου βγαινει και φθηονοτερα απο το να περασεις χαλκους για φρεον κλιματιστικων και να αγορασεις splits .

Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικα τα fan coils  με τις εσωτερικες μοναδες των κλιματιστικων ειναι το ιδιο πραγμα με διαφορα το ψυκτικο υγρο.

Link to comment
Share on other sites

Pankrok ευχαριστώ για το μήνυμα σου. 

 

Το σύστημα με τα fan coils είναι αποδοτικό; Μπορώ δηλαδή να ψύξω αποτελεσματικά το σπίτι χωρίς ac;

ναι αν γινει σωστη μελετη μπορει ανετα..

Link to comment
Share on other sites

σε σπιτι με ενδοδαπεδια ,προσπαθησα  φετος να δροσιστω με την ενδοδαπεδια και αντλια daikin ...ΤΡΑΓΙΚΟ λαθος

Χρειαζεται ειδικη προεγκατασταση για τον υπολογισμο του σημειου δροσου .

Εγω δεν ειχα και το εβαλα αναγκαστικα σταθερα στους 18 C . Αποτελεσμα μηδενικο ...

ή μαλλον οχι ειχα αποτελεσματα:

1ον το πατωμα ηταν κρυο.Ενοχλητικα κρυο λες και επιασε χειμωνας αλλα εσυ ιδρωνεις. Φαντασου δηλαδη να ειχα και την ειδικη μελετη για το σημειο δροσου και να το δουλευα στους 14-16C  !!  Δεν φορεσαμε παντοφλες ολο το χειμωνα και τις ψαχναμε καλοκαιριατικα.

2ον Η συζηγος εκτος απο τις κοιλιακες ενοχλησεις (ξερετε...γυναικεια θεματα) ειχε και την "ευχαριστη" εμπειρια : <σφουγκαρισμα 2 ωρων>  . Δεν ελεγε να στεγνωσει σε σημειο που περναμε πετσετες και το σκουπιζαμε

3ον ενιωθες ενοχλητικη υγρασια (δεν μπορω να το αποδειξω γιατι αλλα το ενιωθα)

και 4ον και πιο συμαντικο : ΔΕΝ δροσιζε ουτε στο ελαχιστο.Αληθεια και στους 12 να το εχεις δεν νομιζω οτι θα δροσιζει ,γιατι απλουστατα το κρυο μαζευεται χαμηλα και η ζεστη ψηλα.Αρα η ενδοδαπεδια ειναι στη χειροτερη θεση για να διασκορπισει το κρυο

 

Αρον αρον εσπευσα για κλιματιστικο ,οχι ινβερτερ φυσικα, γιατι θα το εχω μονο για ψυξη.

 

Αν τα φανκοιλ ηταν πιο φτηνα θα επερνα φαν κοιλ. Αλλα να τα πληρωσω οσο ενα κλιματιστικο και να δουλευω και την ακριβη αντλια χειμωνα καλοκαιρι δεν το προτιμησα. Καλυτερα ενα απλο κλιματιστικο που και πιο φτηνο βγαινει και ξεκουραζεται το καλοκαιρι η αντλια

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις φαν κοιλ μπορεις να δροσιστεις με αυτα.Κανουν ακριβως ιδια χρηση με τα αιρκοντισιον με εσωτ.μοναδα δαπεδου.

Ενα μεγαλο μειονεκτημα ειναι μονο ποσο χαμηλα σε ισχυ μπορει να λειτουργησει η αντλια.Θλεω να πω δηλαδη επειδη μαθαμε να δροσιζομαστε σε ενα δωματιο(το βραδυ που παμε για υπνο πχ.) αν μπορει να δουλεψει η αντλια με ενα fan coil.

Link to comment
Share on other sites

......Αρον αρον εσπευσα για κλιματιστικο ,οχι ινβερτερ φυσικα, γιατι θα το εχω μονο για ψυξη.

 

Αν τα φανκοιλ ηταν πιο φτηνα θα επερνα φαν κοιλ. Αλλα να τα πληρωσω οσο ενα κλιματιστικο και να δουλευω και την ακριβη αντλια χειμωνα καλοκαιρι δεν το προτιμησα. Καλυτερα ενα απλο κλιματιστικο που και πιο φτηνο βγαινει και ξεκουραζεται το καλοκαιρι η αντλια

 

ποιος σου ειπε οτι τα ινβερτερ ειναι μονο για θερμανση?

 

Αν θελεις να δουλευεις ενα μονο δωματιο τοτε ειναι σωστη σκεψη. Αν θελεις να ψυχεις μεγαλυτερο χωρο τοτε ισως η αντλια αποδιδει καλυτερα.

 

Παντως απόσο γνωριζω οι αντλιες (και γενικα οι μηχανες) δεν παραγουν γαλακτικο οξυ.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ φέτος "δροσίστηκα" με "ενδοδαπέδιο δροσιμό" και 1 FC. Πως λειτούργησε και συμπεράσματα:

 

1) Προσαγωγή 18οC, επιστροφή 21οC, συνεχής λειτουργία πατώματος, περιστασιακή λειτουργία του FC.

2) To FC είναι στον όροφο (μαιζονέτα με εσωτερικό αίθριο) και "βλέπει" μεγάλο μέρος του σπιτιού.

3) Θερμοστάτες ρυθμισμένοι στους 27οC.

 

α) Στο πάτωμα δεν έγινε ποτέ/πουθενά υγροποίηση

β) Ναι, το πάτωμα ήταν παγωμένο,

γ) Ναι, το σφουγγάρισμα αργεί πολύ να στεγνώσει,

δ) Δεν αισθάνθηκα τη "δροσιά-παγωνιά" ενός A/C, είναι σα να μπαίνεις σε ένα δροσερό υπόγειο.

ε) Το FC είναι θορυβώδες, τουλάχιστον το δικό μου.

στ) Θα ήταν πολύ καλύτερα αν είχα παντού FC, έχω την προεγκατάσταση, αλλά δεν τα έχω τοποθετήσει όλα, μόνο το "κεντρικό".

ζ) Κατανάλωση, περίπου (μέσος όρος) 20kWh ανά ημέρα (λειτουργία από 11/7 έως 31/8). Τότε χρειάστηκε να τα ανάψω. Σπίτι 190m2, καλά μονωμένο.

η) Το δάπεδο του ισογείου, λειτούργησε μόνο τις πρώτες μέρες και τις μέρες με πολύ ζέστη. Μετά, "άνοιγε" σπάνια ο θερμοστάτης. Το βράδυ, μετά τις 9 ανοίγαμε (για 1 ή 1,5 ώρες) για πρόσθετο αερισμό/δροσισμό και βοηθούσε πολύ.

 

Νομίζω, καλά τα πήγε. Αν είχα 1 ακόμα FC στο ισόγειο, και τα 3 μικρά στα Υ/Δ, θα μπορούσα εύκολα να κατέβω στους 26oC (θερμοστάτες) και θα ήταν και ακλύτερα σαν αίσθηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.