Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

Διαμέρισμα σε πολυκατοικία έχει ισόγεια αποθήκη, σε ξεχωριστό μερος του οικοπέδου. Όμως ενω αναφέρετε στο συμφωνητικό πώλησης δεν είναι νόμιμη (δεν ήταν στην άδεια) και πρέπει να τακτοποιηθεί...ως παρακολούθημα...

Πρέπει να πάρει την σύμφωνη γνώμη και απο τους υπόλοιπους συνδιοκτήτες των άλλων διαμερισμάτων της πολυκατοικίας;

Link to comment
Share on other sites

αφου  αναγραφεται  στο συμβολαιο

 

τοτε τακτοποιειται  απο τον ιδιοκτητη

ειτε σαν παρακολουθημα

ειτε σαν αυτοτελης ΟΙ, αναλογα πώς την αναφερει στο συμβολαιο.

 

δεν απαιτειται συναινεση

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι βέβαιος ότι, υπάρχει πιθανότητα ν' αναφέρεται και στη σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών...... Οπότε.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το σύστημα του ΤΕΕ μου βγάζει το εξής μήνυμα:

 

ΦΚ: Για επιλογή παλαιότητας "προ 1975" είναι απαραίτητη η επιλογή τύπου κατοικίας στο πεδίο "Είδος Χρήσης".

 

 

Δηλαδή αν έχω ισόγεια αποθήκη η οποία έχει παλαιότητα προ του 1975 δεν μπορώ να την δηλώσω σαν προ του 1975; Τι κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι αποθήκες που λειτουργούν ως βοηθητικοι χώροι δεν υφίστανται μεμονομένα και δεν ορίζουν τη χρήση του ακινήτου.

Δηλαδή αν έχεις μια κατοικία και δίπλα μια αποθηκούλα που εξυπηρετεί την κατοικία η χρήση σου είναι κατοικία. (μπορείς να πας κατηγορία 1)

Ομοίως αν έχεις κατάστημα και μια αποθήκη που εξυπηρετεί το κατάστημα η χρήση σου είναι κατάστημα. (δεν μπορείς να πας κατηγορία 1)

 

Εκτός αν έχεις πχ εμπορικές αποθήκες όπου η κύρια χρήση σου είναι αυτή (εδώ προφανώς δεν είσαι κατηγορία 1 και επίσης δεν παίρνεις μειωτικό συντελεστή)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , έχω την εξής ερώτηση. σε ένα βιομηχανικό κτίριο έχει προβλευθει στην οικοδοική άδεια ένα υπόστεγο  400 τμ το οποίο έχει προσμετρήσει στην κάλυψη και στην δόμηση, ομως στην πράξη έχει γίνει αποθήκη. Η ερώτηση είναι πως υπολογίζω το πρόστιμο? σαν υπέρβαση δόμησης Κ.Χ.? σαν χώρο μειωτικού συντελεστή? Καμία άλλη ιδέα? Όλες οι προτάσεις ευπρόσδεκτες. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σε υπάρχουσα κατοικία κατασκευάστηκε με Ο..Α  σταυλαποθήκη εμβαδού 30τμ, η οποία σήμερα παραβιάζει το Δ.

Η σταυλαποθήκη είναι μειωτικού συνελεστή;

Link to comment
Share on other sites

σε ένα βιομηχανικό κτίριο έχει προβλευθει στην οικοδοική άδεια ένα υπόστεγο  400 τμ το οποίο έχει προσμετρήσει στην κάλυψη και στην δόμηση, όμως στην πράξη έχει γίνει αποθήκη. υπολογίζω το πρόστιμο? 

 

Εφόσον έχει μετρήσει κανονικά ο χώρος σε δόμηση και κάλυψη εγώ θα το υπολόγιζα με αναλυτικό.

Συμφωνώ.

Σε υπάρχουσα κατοικία κατασκευάστηκε με Ο..Α  σταυλαποθήκη εμβαδού 30τμ, η οποία σήμερα παραβιάζει το Δ.

Η σταυλαποθήκη είναι μειωτικού συνελεστή;

Δεν θα αναφέρεις την χρήση ως στάβλο, αλλά ως αποθήκη. Με μειωτικό λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.