Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

Δες στην εγκύκλιο 4 περίπτωση 36

36) (...) 
Ο µειωτικός συντελεστής εφαρµόζεται οµοίως σε αυθαίρετους ισόγειους βοηθητικούς 
χώρους  του  κυρίως  κτίσµατος  (π.χ.  αποθήκες,  χώροι  στάθµευσης  κ.λ.π.).  Επισηµαίνεται 
ιδιαίτερα  ότι  η  έννοια  των  χώρων  βοηθητικής  χρήσης  της  παρ.  3  του  άρθρου  2  του 
Κτιριοδοµικού Κανονισµού χρησιµοποιείται αποκλειστικά για την εφαρµογή των διατάξεων 
του  Κτιριοδοµικού  Κανονισµού  και  δεν  αφορά  γενικά  τους  χώρους  µε  χρήση  αποθήκης. 
Εποµένως,  αυθαίρετα  ισόγεια  κτίρια  µε  χρήση  επαγγελµατικές,  βιοµηχανικές,  γεωργικές 
αποθήκες κ.λ.π., που προσµετρώνται σε κάθε περίπτωση στο σ.δ. του οικοπέδου/γηπέδου, 
δεν  συµπεριλαµβάνονται στην έννοια των «βοηθητικών χώρων» και για  το λόγο αυτό δεν 
εφαρµόζεται  ο  µειωτικός  συντελεστής  50%.  Κατά  την  ίδια  έννοια  δεν  εφαρµόζεται  ο 
µειωτικός συντελεστής και σε κτίρια χώρων στάθµευσης αυτοκινήτων.  
Link to comment
Share on other sites

Στην τακτοποίηση αυθαίρετων δεν παίζει κανένα ρόλο το απαιτούμενο ύψος που χαρακτηρίζει χώρο κύριας χρήσης η Β.Χ. Στις αρχές της εγκυκλιου 3 μπορεί να δεις τη σχετική επεξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν έχω μια αυθαίρετη ισόγεια κατοικία 80 τ.μ με έναν αποθήκευτικό χώρο 5 τ.μ εντός της κατοικίας ο οποίος δεν έχει δικιά του ξεχωριστή είσοδο

Ποια είναι η γνώμη σας? Να βάλω τα 5 τ.μ. σαν βοηθητικο με μειωτικό και τα υπόλοιπα 75 κανονικά ή να πάρω συνολικά και τα 80 τ.μ κανονικά χωρίς να τον υπολογίσω σα βοηθητικό?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

και γω προς τα κει τείνω Pavlos33!

 

Αλλά εχω μπερδευτεί γιατί σύμφωνα με την εγκύκλιο 4 νομίζω οτι η αποθήκη πάει χώρια με μειωτικό συντελεστή (δεν διευκρινίζεται κάτι για ξεχωριστή έισοδο με εκείνη της κατοικίας) και στον κτιριοδομικό η αποθήκη της κατοικίας περιγραφεται ως βοηθητική χρήση. :confused:

Δηλαδή αν η αποθήκη ήταν παραπάνω τετραγωνικά θα το σκεφτόμουν σοβαρά για να την πάρω με μειωτικο και ας εντασόταν μέσα στην κατοικία.

Δε ξέρω.

Μπορείς να μου τεκμηριώσεις τη γνώμη σου μπας και με βοηθήσει να ξεκολλήσω?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

βοηθηστε με λιγο γιατι εχω χαθει... εχω μια αποθηκη <15τμ <2,5 μ υψος κατω απο εξωστη ισογειου (ο οποιος βρισκεται σε υψος 2μ αντι 1,5 απο το διαμορφωμενο εδαφος). η αποθηκη ειναι σε επαφη με το κτηριο με ανεξαρτητη εισοδο. Αρκει μια λοιπη παραβαση με αναλυτικο(νομιζω κατι τετοιο αναφερεται στην εγκ4) ή θελει μια για την αποθηκη ως (κατ3) και μια για το ξεμπαζωμα (κατ4.)? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δύο θέλει και βιάσου να το ολοκληρώσεις με τον 4178.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 εχω μια αποθήκη

Κατά τη γνώμη μου η εγκ. 4 λανθάνει στο σημείο αυτό και αυτό διότι στο σώμα του νόμου αναφέρεται ότι  αυθαιρεσίες που δεν αντιστοιχούν σε επιφάνεια χώρων, μόνο τότε υπολογίζονται με αναλυτικό.

Άρα, δυο αυθαιρεσίες  (όπως αναφέρει παραπάνω ο ΙΑΣΟΝΑΣ) και όχι μια μέσω κοινού αναλυτικού.

Η μια αυθαιρεσία θα είναι κατηγορίας 3 ή (αν συμφέρει), υπολογισμός προστίμου με τις γενικές διατάξεις. Η άλλη, αφορά το ξεμπάζωμα με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.