Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

Σε οικόπεδο με Ο.Α. σε ισχύ για ανέγερση κατοικίας, όμως που δεν έχουν ξεκινήσει εργασίες, υπάρχει αποθήκη περίπου 12τμ. Την δηλώνω σαν ΥΔΚΧ ή με μειωτικό συντελεστή; Επιλέγω χωρίς οικοδομική άδεια στη δήλωση, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει λόγος σε αυθαίρετη ισόγεια αποθήκη εμβαδού =20τμ που τμήμα της παραβιάζει Δ ή είναι εντός πρασιάς να μην υπολογιστεί σαν ΥΔ με μειωτικό (με συνυπολογισμό των υπερβάσεων για Δ ή πρασιά)?

Urehit νομίζω πως μπορείς να βάλεις μειωτικό συντελεστή, η αποθήκη είναι στην άδεια ή θα κατεδαφιστεί ?

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο με Ο.Α. σε ισχύ για ανέγερση κατοικίας, όμως που δεν έχουν ξεκινήσει εργασίες, υπάρχει αποθήκη περίπου 12τμ. Την δηλώνω σαν ΥΔΚΧ ή με μειωτικό συντελεστή; Επιλέγω χωρίς οικοδομική άδεια στη δήλωση, έτσι;

Η αποθήκη είχε κτιστεί κατά την χρονολογία έκδοσης της άδειας (οπότε έγινε απόκρυψη πραγματικής κατάστασης στο οικόπεδο) ή μεταγενέστερα;

Η χρονολογία που κτίστηκε είναι πριν την 28-7-2011?

 

Υπάρχει λόγος σε αυθαίρετη ισόγεια αποθήκη εμβαδού =20τμ που τμήμα της παραβιάζει Δ ή είναι εντός πρασιάς να μην υπολογιστεί σαν ΥΔ με μειωτικό (με συνυπολογισμό των υπερβάσεων για Δ ή πρασιά)?

 

Η παραβίαση Δ εμπεριέχει Υ.Δ της επιφάνειας του κτιρίου που την παραβιάζει.  Όσο αφορά για τη χρήση μειωτικού συντελεστή για την αποθήκη, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις χρήσης του, σε τι σε εμποδίζει?

Για το συνυπολογισμό παραβίασης Δ και παραβίασης πρασιάς που ρωτάς δεν ξέρω πως μπορεί να το εννοείς, άλλα είναι δυο διαφορετικές παραβάσεις και λογίζονται ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Pavlos33 το ερώτημα προέκυψε ανατρέχοντας σε κάποια απάντηση που μου είχαν δώσει στο  παρελθόν από το Help desk και την ανέσυρα τώρα σε αντιμετωπίζοντας μια περίπτωση ισόγειας αποθήκης που παραβιάζει πρασιά(γνωρίζω ότι είναι άλλες παραβάσεις απλά ήθελα να δω μήπως ισχύει κάτι διαφορετικό στην μια ή άλλη παράβαση). Και τότε και τώρα δεν μπόρεσα να βρω διαβάζοντας νόμο και εγκυκλίους ποιος μπορεί να είναι ο λόγος που μου είχαν πει ότι δεν μπορώ να βάλω μειωτικό σε αποθήκη με παραβίαση πρασιάς και για αυτό θέτω το ζήτημα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Η αποθήκη είχε κτιστεί κατά την χρονολογία έκδοσης της άδειας (οπότε έγινε απόκρυψη πραγματικής κατάστασης στο οικόπεδο) ή μεταγενέστερα;

Η χρονολογία που κτίστηκε είναι πριν την 28-7-2011?

 

 

Θεωρητικά, σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη μετά την έκδοση της άδειας. Αρχές του χρόνου αγόρασε το οικόπεδο, καλοκαίρι βγήκε η άδεια και μερικούς μήνες μετά σε Α/Φ υπάρχει η αποθήκη. Αν υπήρχε νωρίτερα δεν νομίζω ότι έχω τρόπο να το βρω.

 

Urehit νομίζω πως μπορείς να βάλεις μειωτικό συντελεστή, η αποθήκη είναι στην άδεια ή θα κατεδαφιστεί ?

Η αποθήκη δεν υπάρχει στην άδεια. Είναι για να τακτοποιηθεί και να μπορεί μετά να εκτελεστεί η άδεια. Η ΥΔΟΜ είπε μπορεί να γίνει αυτό και στα σχέδια να φαίνεται και η θέση του μελλοντικού κτιρίου με τα τελικά δεδομένα δόμησης-κάλυψης κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μα ο 4178 θέτει σαν βασικό όριο η αυθαιρεσία να έχει γίνει έως την 28-07-2011, πως θα ενταχθεί σε αυτόν?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχες διευκρινήσει, μειωτικό θα έβαζα και θα έβαζα με άδεια (αυτή που έχεις εκδόσει) θα πλήρωνα το παράβολο ή 30% αν είναι πάνω από 500 η παράβαση σου και μετά έκδοση άδειας νομιμοποίησης

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα συναδελφοι.

Σε περιπτωση τριωροφης οικογενειακης οικοδομης με αδεια του 1993 κατασκευαστηκε εκτος του περιγραμματος του κτηριου και ισογεια αποθηκη, τμημα της οποιας χρησιμοποιειται ως λεβητοστασιο για το κτηριο.

Επειδη δε μου χει ξανασυμβει να ασχοληθω με ολοκληρο το οικοπεδο και ο,τι αυτο περιλαμβανει, αυτη τακτοποιειται ως ΥΔΒΧ με αντιστοιχη ΥΚ ή ως ΥΔΚΧ?

 

Οριακα στο υψος ειναι 2,50μ., απο την πλακα δαπεδου εως και το παχος της ανω πλακας, χωρις να συμπεριλαμβανω το παχος της κατω πλακας, μαζι με το οποιο φτανει τα 2,70μ, πατωντας πανω σε φυσικο εδαφος.

Σε εμβαδον ειναι 13,5 τ.μ. περίπου...

 

Μηπως μπορω να την παω με Κατηγορια 3?

Link to comment
Share on other sites

Για κατηγορία 3 το κρίνω (προσωπική άποψη) επισφαλές αφού το εξωτερικό ύψος ξεπερνάει τα 2.50 μ. Θα την χρεώσεις ως ΥΔ με μειωτικό συντελεστή+ΥΚ και ενδεχομένως να παραβιάζει την απόσταση Δ.

Αν η αποθήκη δεν θέλουν να ανήκει σε κάποιον θα μπει σε ξεχωριστή δήλωση που θα αφορά αυθαιρεσίες σε κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου αν βεβαίως υπάρχει σύσταση Ο.Ι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.