Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δεν πέφτει ο ΔΔΕ


iliasgog

Recommended Posts

Χαιρετε, Θα ηθελα να με βοηθησετε σε ενα προβλημα που αντιμετωπιζω σε ενα μονοφασικο πινανα.

Ο ΔΔΕ δεν πεφτει ακομα και αν γεφυρωσω μπαρες ουδετερου - γειωσης, .Μεσα σε ολα αυτα να συμπληρωσω οτι μεταξυ μπαρας ουδετερου και γειωσης εχω 30V.Βρηκα οτι ειναι κομμενη η γειωση και εριξα προχειρα ενα 2,5αρι απο την μπαρα της γειωσης στο ρολοι της ΕΥΔΑΠ (με κολλαρο) . μετα απο αυτη την ενεργεια μου η ΔΔ μεταξυ ουδετερου γειωσης ηταν 1,5V αλλα δεν πεφτει παλι ο ΔΔΕ. Αλλαξα τον ΔΔΕ με αλλη μαρκα αλλα ιδια χαρακτηριστικα (τον κλασσικο 30mA απο γκαγιερ σε χαγκερ). Παλι ομως το αποτελεσμα ηταν το ιδιο δεν πεφτει ο ΔΔΕ με γεφυρα ουδετερου - γειωσης. (αυτο συμβαινει απο την αρχη). Ειμαι αδειουχος εγκαταστατης με 8 χρονια εμπειρια αλλα δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο αν μπορειτε να με βοηθησετε ..

Υ.Γ. μηπως η ΔΔ μεταξυ ουδετερου - γειωσης ειναι μηδαμηνη και συμβαινει αυτο ?

Μηπως επηρρεαζει αυτο το φαινομενο καποιος Μ/Σ της ΔΕΗ που ειναι κοντα?

Μηπως λεω βλακειες επειδη τωρα γυρισα απο την βλαβη και εχω κεφαλι καζανι?

 

Ευχαριστω πολυ για τυχον απαντησεις.

Edited by iliasgog
Link to comment
Share on other sites

Λογικό να μην πέφτει ο ΔΔΕ, τη στιγμή που δεν έχεις ουδετερογείωση. Για να πέσει σε άμεση γείωση πρέπει να λειτουργεί μεγάλο ασσύμετρο φορτίο (δηλαδή ο ουδέτερος να έχει μεγάλη ένταση και συνεπώς μεγάλη πτώση τάσης), ώστε γεφυρώνοντας να περάσει κάποια ένταση από τον PE.

 

Κάνε έναν κόπο να συμπληρώσεις την ειδικότητα στο προφίλ σου, όπως ζητούν οι κανόνες συμμετοχής.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Σηκωμενα τα παντα ειχα.αλλα τωρα που το λες ειχαν κανει μια αθλια συνδεση στο κουτι της κουζινας.

Θα τον κανω τον κοπο ευχαριστω

Edited by iliasgog
Link to comment
Share on other sites

Ναι, πετυχαίνοντας αυτό:

 

μετα απο αυτη την ενεργεια μου η ΔΔ μεταξυ ουδετερου γειωσης ηταν 1,5V αλλα δεν πεφτει παλι ο ΔΔΕ.
 
Που σημαίνει ότι η γείωση που έκανες έχει τιμή άνω των 100Ω (R>1.5V/0.015A=100Ω, όπου 0.015Α η ελάχιστη ένταση για να πέσει ο ΔΔΕ).
Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, και σε ευχαριστω πολυ. Και κατι ακομη που δεν ανεφερα για συντομια, Η γειωση δεν ηταν ακριβως κομμενη, αλλα βαλμενη απο τις 2 πλευρες μετρητης και πινακας 1 μετρο μεσα 10αρι κιτρινο (οτι και καλα εχει εγκαταστησει γειωση). Απο την πλευρα του ρολογιου 2 μετρα απο κατω ειχε τοποθετησει και το ηλεκτροδιο , 4 μετρα και ειπε οτι τους εβαλε γειωση. Αυτο με τρελλανε τελειως, 2 ωρες να δω τι παιζει (κουτια να βρω, κλπ). Και τελικά ανακαλυψα την ντεμεκ γειωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδια εμενα ο ΔΔΕ πεφτει οταν πρεπει πχ διαρροή αλλα το κουμπι τεστ δεν κανει τιποτα οταν το παταω, πρεπει να αλλαξω ΔΔΕ ? 

Link to comment
Share on other sites

Εκανα δοκιμη δεν πεφτει η τουλαχιστον δεν επεσε μετα την δοκιμη φτασαμε μεχρι τα 45μΑ και τιποτα.

Τωρα να ρωτησω επειδη θελω να βγαλω πιστοποιητικο για το σπιτι που μετακόμισα μπορω να τον αλλαξω αργοτερα γιατι τωρα δεν παιζουν χρηματα και να βγαλω πιστοποιητικο.

 

Δηλαδη αν γραψω το ρελε υπαρχει αλλα δεν λειτουργει η ΔΕΗ το ελεγχει ? Μου ειπαν οτι δεν το κοιταει καν μονο την πρωτη σελιδα κοιταει οποτε δεν θα εχω θεμα εσεις τι λετε ?

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

O ΔΔΕ  ( και η βεβαίωση καλής λειτουργίας) δεν έχουν σκοπό την παραπλάνηση της ΔΕΗ.

 

 

Υ.Γ. Το (-) από μένα.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Εκανα δοκιμη δεν πεφτει η τουλαχιστον δεν επεσε μετα την δοκιμη φτασαμε μεχρι τα 45μΑ και τιποτα.

Τωρα να ρωτησω επειδη θελω να βγαλω πιστοποιητικο για το σπιτι που μετακόμισα μπορω να τον αλλαξω αργοτερα γιατι τωρα δεν παιζουν χρηματα και να βγαλω πιστοποιητικο.

 

Δηλαδη αν γραψω το ρελε υπαρχει αλλα δεν λειτουργει η ΔΕΗ το ελεγχει ? Μου ειπαν οτι δεν το κοιταει καν μονο την πρωτη σελιδα κοιταει οποτε δεν θα εχω θεμα εσεις τι λετε ?

 

Εισαι αληθεια ηλεκτρολογος?

Edited by miltos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.