Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Γεια σας, έχω την εξής ερώτηση:

 

Στην πρώτη σελίδα ο ΝΟΚ αναφέρει ποια άρθρα ισχύουν σε κάθε περίπτωση δόμησης, και για την εκτός σχεδίου δεν αναφέρει το άρθρο 14, για τη θέση κτιρίου και εγκαταστάσεων. 

 

Σε ένα οικόπεδο εκτός σχεδίου πρόκειται να χτίσουμε δύο κτήρια -αυτό σημαίνει πως δεν υπάρχει κανένας περιορισμός για την απόσταση μεταξύ τους;

 

Μετά από τηλέφωνο σε Πολεοδομία, πήρα την απάντηση πως πρέπει τα δύο κτήρια να διατηρούν απόσταση Δ, αλλά κάτι τέτοιο δεν προκύπτει από κάπου... 

Edited by μαρία σ.η
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή εγώ είμαι της παλιάς σχολής, και θυμάμαι τότε ότι κάτω απο 4στρέμ. δεν επιτρεπόταν η δόμηση και ανέγερση. Ρωτάω γιατί αν έχεις μίνιμουμ 4 στρέμματα ή περίπου 4 στρέμματα, τι σε πειράζει το Δ?

Link to comment
Share on other sites

Το οπότε αναφέρεται ... "στο τι πρόβλημα έχεις να αφήσεις Δ," να σε προλάβω όμως, διάβασα το ΝΟΚ και είδα οτι για εκτός σχεδίου, εκτός εγκ. ρυμ. σχεδίου, πραγματικά δεν έχει κάτι για θέση κτιρίου.

Ηθελα να σου πω μόνο, ότι μην μείνεις στο "άσε Δ" της πολεοδομίας, πρέπει να ψάξεις για ειδικούς όρους δόμησης, και αποφάσεις Νομάρχη ενδεχομένος που θα ισχύουν ίσως αποκλειστικά για την περιοχή...

Η πολεοδομία είναι το μεγάλο must που θα σε διαφωτίσει, όμως μην είσαι επιπόλαιη και βιαστικιά γιατί ενδεχομένος θέλω να προλάβω να μην γίνει κανένα λάθος... ξέρεις να σχεδιάσεις κτίριο, και να σου πουν μετά μα υπάρχει και " αυτή η απόφαση Νομάρχη"...

πέραν την πολεοδομίας που πρέπει να ξεψαχνίσεις ένα πρωϊνό, καλό είναι να έχεις ένα Μηχανικό μαζί σου που να ξέρει για την περιοχή και να σε διαφωτίσει για "ιδιοτροπίες", διατάξεις της πολεοδομίας...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Arche! To ψάχνω! Δεν ξέρω γιατί εμφανίστηκε έτσι το πρηγούμενο μήνυμα, αυτό που έλεγα είναι πως δεν υπάρχουν κάποιοι ειδικοί όροι δόμησης στην Πολεοδομία, και αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να υποβάλω ερώτημα στη σχετική Υ.ΔΟΜ. Όσο για αποφάσεις Νομάρχη, πάλι δεν είδα κάτι στην Πολεοδομία. Μπορώ να τα ψάξω κάπου αλλού όλα αυτά;

 

Ευχαριστώ πολύ, και για την απάντηση, και για την ταχύτητα. Μάλλον λόγω ξεκινήματος έχω πελαγώσει ...

Edited by μαρία σ.η
Link to comment
Share on other sites

Οκ, το πρόβλημα μου με το ΓΟΚ παλαιότερα, όσον αφορούσε την εκτός σχεδίου δόμηση... ήταν ότι δεν επιτρεπόταν η διάσπαση κτιρίων, αρχικά πρέπει να δεις οτι παρακάμφθηκε αυτό, δηλάδή διαβάζεις όλο το ΝΟΚ , τις παραγράφους που ορίζουν την εκτός σχεδίου δόμηση, και μάλιστα είναι πολύ καλός ο ΝΟΚ με τις τεχνικές οδηγίες (συννημένες) που υπάρχει στα downloads, νόμιζω απο τον Manolis gon ! (?)

Ευχαριστούμε Μανώλη!

Και κατόπιν (αφού δεις οτι παρακάμφθηκε η διάσπαση κτιρίων, (?) θα πρέπει να ανατρέξεις σε όλα τα άρθρα και για εντός και για εκτός και να διαβάσεις τα πάντα κυρίως για τα εκτός σχεδίου.

 

Εγώ με τα παραπάνω δεν ήθελα να σου πω ότι δεν αρκεί ο ΝΟΚ, αλλά ότι μια επίσκεψη στην οικία πολεοδομία είναι επιβεβλημένη για να μάθεις τι παραπάνω ειδικές διατάξεις ενδεχομένως να ισχύουνε...

Ελπίζω να βοήθησα :???:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα οικόπεδο στην Κάρπαθο, και είναι εκτός σχεδίου (και εκτός οικισμού)... :|

εχεις ενα γηπεδο εκτος σχεδιου

δεν λες εμβαδον...και μαλλον  το θεωρεις αρτιο και οικοδομησιμο

χτιζεις με το Δ 270

Διασπαση επιτρεπεται..με εγκριση της επαε,  αλλα δεν μπορεις να συστησεις οριζοντια ιδιοκτησία...

Μπορεις να χτισεις με τα κτιρια σε καποια αποσταση

αλλα πρεπει να ειναι ενωμενα με καποια ισογεια κατασκευη....που ομως μετραει στην δομηση.

 

προφανως θα δεις τα θεματα νατουρα , χρησεις γης...

οπότε δες αυτη την συζητηση

 

http://www.michanikos.gr/topic/13057-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B7%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%87%CE%AD%CF%82-%CE%A1%CE%B1%CE%BC%CF%83%CE%B1%CF%81-%CE%AE-%CE%9Datura/page-3

 

 

εχει θεματα στην Καρπαθο που θα τα βρεις...στα παραπανω...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.