Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Στο εν λόγω γεωτεμάχιο θέλω να «τοποθετήσω» κατοικία. Σύμφωνα με την παρ.

α) Προκειμένου για ανέγερση κατοικίας σε γήπεδα που υφίστανται κατά τη 15.4.1981 (υφίσταται το δικό μου) ημέρα δημοσίευσης του από 27.3.1981 π.δ/τος (ΦΕΚ 209/Δ`) με ελάχιστο εμβαδόν 4000 (τα έχω) μ2 οι πλάγιες αποστάσεις του κτιρίου από τα όρια του γηπέδου ορίζονται σε 7,50 μέτρα εφόσον τηρούμενης της απόστασης των 15 μ. δεν είναι δυνατή η οικοδόμηση. Το μέγιστο πλάτος του κτιρίου στην περίπτωση αυτή πρέπει να μην υπερβαίνει τα 10 μέτρα.

 

Στην περίπτωση μου υπερβαίνει τα θεωρείται πως είναι δυνατή η οικοδόμηση; Έχω δικαίωμα της παρέκκλισης; 

 

Ευχαριστώ. 

Plot.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάμε ξανά, πιο σωστά αυτή τη φορά 

 

Στο εν λόγω γεωτεμάχιο θέλω να «τοποθετήσω» κατοικία. 270 Δ, σύμφωνα με την παρ.

5 α) Προκειμένου για ανέγερση κατοικίας σε γήπεδα που υφίστανται κατά τη 15.4.1981 (υφίσταται το δικό μου) ημέρα δημοσίευσης του από 27.3.1981 π.δ/τος (ΦΕΚ 209/Δ`) με ελάχιστο εμβαδόν 4000 (το έχω) μ2 οι πλάγιες αποστάσεις του κτιρίου από τα όρια του γηπέδου ορίζονται σε 7,50 μέτρα εφόσον τηρούμενης της απόστασης των 15 μ. δεν είναι δυνατή η οικοδόμηση. Το μέγιστο πλάτος του κτιρίου στην περίπτωση αυτή πρέπει να μην υπερβαίνει τα 10 μέτρα.

 

Στην περίπτωση μου είναι δυνατή η οικοδόμηση; Έχω δικαίωμα της παρέκκλισης; 

Είμαι υποχρεωμένος να βγάλω αρχιτεκτονική λύση τύπου «λεωφορείο», ο νότος είναι προς το δρόμο (παράλληλα στη διάσταση 10,71).  

 

Με hatch ορίζεται το τμήμα κάτω των 10 μέτρων που ενδεικτικά είναι 67 τ.μ..   

 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να τοποθετήσεις  κτίριο εκτός των υποχρεωτικών αποστάσεων των 15,00μ., τότε δεν ισχύει η χρήση της παρέκκλισης που επικαλείσαι.

Αυτή ισχύει εφ' όσον τηρούμενης της απόστασης των 15 μ. δεν είναι δυνατή η οικοδόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Πως ερμηνεύω την διάταξη με δεύτερη ανάγνωση:

Θεωρείται πως δεν είναι δυνατή η οικοδόμηση αν το μέγιστο δυνατό πλάτος του κτιρίου είναι μικρότερο από 10 μέτρα. Στην περίπτωση μου είναι 10,71 μέτρα οπότε και δεν έχω δικαίωμα παρέκκλισης. Είναι ο λογισμός αυτός σωστός; 

 

Ευχαριστώ.  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χριστόφορε καλησπέρα

σκέφτομαι ότι εκ πρώτης όψης να μην υπάρχει λύση στο θέμα σου.

Όμως,  από την άλλη σκέφτομαι ότι έχουν εκδοθεί εγκύκλιοι για παρέκκλιση από τις υποχρεωτικές αποστάσεις (πλάγιες ή οπίσθιες) γηπέδων και μάλιστα κατά παρέκκλιση αρτίων, στα οποία λόγω σχήματος (πχ τριγωνικό) ή λόγω μέτρων περί ασφάλειας της υπεραστικής συγκοινωνίας στη θέση που τοποθετούνταν η οικοδομή δεν μπορούσαν να καλυφθούν οι υποχρεωτικές αποστάσεις και εγκρίθηκαν  μικρότερες. 

 

Θα πρότεινα το εξής, να μεταβείς στην Υ.ΔΟΜ με το τοπογραφικό σου  και να ρωτήσεις εάν δύναται να χορηγηθεί η παρέκκλιση της παρ. βα για τα 7.50 μ. στην επιθυμητή αυτή θέση της οικοδομής, με το αιτιολογικό ότι τηρώντας τις αποστάσεις των 15 μ. θα έχεις χάσει μεγάλο μέρος του ΣΔ αφού δεν μπορείς να τον υλοποιήσεις λόγω σχήματος γηπέδου. Ζητάς παρέκκλιση για καλύτερη οικοδομική εκμετάλλευση.

Ρίξε μια ματιά στις εγκυκλίους που παραθέτω για να δεις ότι μέχρι στιγμής το υπουργείο ανά καιρούς έδωσε λύσεις σε περιπτώσεις παρέκκλισης υποχρεωτικών αποστάσεων γι αυτό και έχω μια ελπίδα ότι μπορεί να δοθεί η παρέκκλιση των 7.50 μ. 

 

 

 

δες αυτή και μετά τις παρακάτω δύο για να δεις το σκεπτικό τους

 

Αποφ-38283/9/93         Εγκ-9/93.   Ε-9/93.
 
Σχετικά με την μείωση πλαγίων αποστάσεων σε γήπεδο τριγωνικού
σχήματος εκτός σχεδίου με μήκος προσώπου μεγαλύτερο των 20,0 μέτρων.
 
'Εχοντας υπόψη: 
1) Τις διατάξεις του Αρθ-27   του ΓΟΚ/85. 
2) Το Αρθ-1  του ΠΔ/24-5-85 (ΦΕΚ-270/Δ/85 ), σχετικά με την εκτός σχεδίου δόμηση. 
3) Την από 25-9-92 αίτηση - αντίρρηση του κ. Γεωργ. Νάνου. 
4) Την Εγκ-35/88  της τέως Γ4/β Αρ.πρ.οικ-30604/4874/5-4-88 . 
5) Την με αρ.Γνωμ-709/37/21-10-92 του Κεντρικού ΣΧΟΠ. 
Αποφασίζουμε 
'Οτι η παρέκκλιση της πλάγιας απόστασης σε 2,50 μ. λόγω σχήματος του γηπέδου και μη εξαντλήσεως του επιτρεπομένου ποσοστού καλύψεως αυτού είναι δυνατόν να εγκριθεί από τον συνδυασμό των διατάξεων του ΠΔ/24-5-85 και της Εγκ-35/88   εφ'όσον το γήπεδο έχει δημιουργηθεί πριν από τις 12-11-62". 
 
 
Βλέπε και Εγκ-83808/33/1-6-00  Εγκ-33/00 
Δυνατότητα εφαρμογής παρέκκλισης ως προς 
τις αποστάσεις από τα όρια γηπέδου για την ανέγερση 
κτιρίου που  έχουν  πρόσωπο σε  Διεθνείς, Εθνικές 
Επαρχιακές, Δημοτικές και Κοινοτικές οδούς ως και σε 
εγκαταλειμένα τμήματά τους και σε σιδηροδρομικές γραμμές
 
Αποφ-77041/14321/145/5-11-86  Εγκ-145/86
Σχετικά με την μείωση των πλαγίων αποστάσεων 
των κτισμάτων από τα όρια των γηπέδων που έχουν 
πρόσωπο σε επαρχιακή οδό 
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ψάχνω, αλλα δεν βρήκα τίποτα.  Πρέπει να διευκρινίζεται αυτό το Δ μεταξύ κτιρίων σε εκτός σχεδίου σε κάποια εγκύκλιο παλιά. Για το ύψος είναι το μέγιστο επιτρεπόμενο. Αν εξαντλεις όμως τον ΣΔ του γηπέδου και έχεις μέγιστο 4,5μ ύψος, θα έλεγα ότι πάει στο =3,45μ, αλλά δεν είμαι σίγουρος γι αυτό, ρώτησε στην πολεοδομία σου.

 

 

Εγκ-113/86    ----ΑΡΘΡΟΝ-8.

................................................

Στην εκτός σχεδίου δόμηση οι αποστάσεις μεταξύ τοίχων του ιδίου κτιρίου ή μεταξύ κτιρίων του ιδίου γηπέδου πρέπει να είναι Δ για να προσμετρηθεί ο χώρος αυτός στον υποχρεωτικό ακάλυπτο χώρο του γηπέδου

.......................................

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μανώλη. Επομένως είναι Δ=3,00μ+10% του μέγ. ύψους, που στην προκειμενη περίπτωση που εξαντλεί τον ΣΔ με τα 4,50μ ύψος, θα πάει στα 3,45μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και από μένα,

 

Σε εκτός σχεδίου, 5,5 στρέμματα ανέλαβα την άδεια δόμησης ισόγειας κατοικίας. Τηρήθηκε η απόσταση Δ των 15μ από τα όρια του γηπέδου, άλλα ο πελάτης ήθελε να κάνει και διαμόρφωση περιβάλλοντα χώρου με ένα ανοιχτό εξώστη (στην ουσία είναι μια πλάκα από μπετόν ακριβώς δίπλα από το περίγραμμα του κτιρίου) το οποίο μπαίνει κατά 2 μέτρα μέσα στο υποχρεωτικό Δ.

 

Ερωτήσεις:

1- επιτρέπεται το παραπάνω;

2- η αποσταση Δ λαμβάνεται από το περίγραμμα του κτιρίου ή και από άλλες κατασκευές;

3- Ο ΝΟΚ διασαφηνίζει πως μέσα στην Δ, επιτρέπεται κατασκευή ράμπας. Άλλες κατασκευές, όπως στην περίπτωση μου, τί γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.