Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτη και επίβλεψη αρχιτέκτονα φέρουσας λιθοδομης


 
Charlie

Recommended Posts

Συνάδελφοι γνωρίζετε αν επιτρέπεται από το νόμο η μελέτη και/ή η επίβλεψη φέρουσας λιθοδομής από αρχιτέκτονα?

Κατά την άποψή μου επιτρέπεται, τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω από τα επαγγελματικά δικαιώματα.

 

Σας ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις σας.

 

Edit: Παίζουν ρόλο οι όροφοι?

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

... επιτρέπεται από το νόμο η μελέτη και/ή η επίβλεψη φέρουσας λιθοδομής από αρχιτέκτονα?

...

...

 

Edit: Παίζουν ρόλο οι όροφοι?

Αμέ από την εποχή του Μικελάντζελο, Λεονάρντο ντα Βίντσι, Μπρουνελλέσκι …

 

έδιτ

Περίπου 40 όροφοι ως τώρα.

Έχουμε τσεκαρισμένο κτίσμα κάπου στα 130 μέτρα ύψος (αναλογία περίπου 40 όροφοι) εδώ και πολλά χρόνια ακόμα όρθιο είναι… 

Link to comment
Share on other sites

Αμέ από την εποχή του Μικελάντζελο, Λεονάρντο ντα Βίντσι, Μπρουνελλέσκι … ήταν αρχιτέκτονες ; (με την ελληνική έννοια του όρου)

 

έδιτ

Περίπου 40 όροφοι ως τώρα.

Έχουμε τσεκαρισμένο κτίσμα ( ποιοί ; ) κάπου στα 130 μέτρα ύψος (αναλογία περίπου 40 όροφοι) εδώ και πολλά χρόνια ακόμα όρθιο είναι… αυτό δε λέει κάτι

 

Και μετά τον δηκτικό σχολιασμό ... τώρα σοβαρά :

Αν προσέξατε αρχικά ο συνάδελφος διερωτάται συγκεκριμένα περί "φέρουσας λιθοδομής" και όχι "φέρουσας τοιχοποιίας".

Σε αυτό το είδος φορέα, η θέση της χώρας (και μέσα από τους κανονισμούς) δε μας επιτρέπει και πολλά πολλά ... σε όλους ... και ανεξαρτήτως επαγγελματικών δικαιωμάτων.

Ειδικά, δεν επιτρέπονται λεονταρισμοί των εμπλεκομένων και οπωσδήποτε επιβάλλονται αυστηροί περιορισμοί σε ελέγχους υπάρχοντος ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι το ερώτημά μου αφορά συγκεκριμένη περίπτωση και δεν ήθελα να θίξω τους αρχιτέκτονες. Άλλωστε η δικιά μου άποψη είναι ότι μπορούν. Απλά θα ήθελα να το διασταυρώσω. Ξέρω ότι για κάποιου είδους κτήρια υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί (π.χ. πεδιλοδοκοί, μεταλλικές κατασκευές με ανοίγματα άνω των 8,00μ νομίζω κτλ). Δεν με ενδιαφέρει αν ο νόμος είναι καλώς έτσι ή αλλιώς αλλά με ενδιαφέρει το τι επιτρέπει ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα εχει συζητηθει πολλες φορες εδω

Τα δικαιωματα υπογραφων υπαρχουν στις εγκυκλιους του ΥΠΕΧΩΔΕ

1) Αρ.Πρωτ 51502/18-1-1968

2) Β.Δ 769/8/12-12-72( ΦΕΚ 223Α)

3) Ε46/Αρ.Πρωτ.26903/11-9-1971

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια έχεις τα δίκια σου KAN62 και πράγματι δεν σηκώνει λεονταρισμούς η φέρουσα λιθοδομή ακόμα και η φέρουσα τοιχοποιία ειδικά αν ανεβαίνει σε ύψος και δεν είναι ένα ισογειάκη.

Λίγοι οι συνάδελφοι μηχανικοί που το κατέχουν σε βάθος και ακόμα λιγότεροι οι αρχιτέκτονες φυσικά.

 

Η μεγαλύτερη εμπειρία που υπάρχει στον τομέα αυτό όπως καλά ξέρεις κι εσύ είναι κατά κανόνα από ενισχύσεις υπαρχόντων κατασκευών παρά από νέα δόμηση με φέρουσα και μάλιστα πολλών ορόφων…

Τέλειωσε αυτό τουλάχιστον με ότι ξέρω εγώ δεν υπάρχει πια πουθενά.

 

Όσο για τα δικαιώματα που λέει ο συνάδελφος KF πράγματι πρέπει να υπάρχουν χωρίς φυσικά να ανταποκρίνονται στο επίπεδο σπουδών των πολυτεχνικών σχολών κατά κανόνα, παρά μόνο όσοι μετά από μεγάλη ενασχόληση από ενισχύσεις ή ανακαινίσεις ή αναστηλώσεις έχουν το ουσιαστικό δικαίωμα να το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η λιθοδομη ειναι δυσκολη υποθεση.....

πρεπει να δενουν οι λιθοι μεταξυ τους...

να μην δημιουργουν συνεχομενες γραμμες

εκτος απο το σωστο ''στησιμο''  πρεπει και το παχος να μην υπερβαινει τις επιτρεπτες αποκλισεις

 

μπορουμε ναχουμε ρωγμες απο καμψη , απο εφελκυσμο (καμπτικου και διαγωνιου)

 

θελει σωστο αρμολογημα και το υλικο να μην ειναι απο το πρωι.....

 

φυσικα αν μιλαμε για ξερολιθια εκει παμε για διατριβη

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.