Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισπρακτική παγίδα του ΙΚΑ σε 400.000 αυθαίρετα


letom

Recommended Posts

εγω πάντως έχω περίπτωση που ζητάει ένσημα το ικα

αυριο εχω ραντεβού να δουμε τι θα γίνει

ερμηνεύουν όπως θέλουν τον 4014 και βασίζονται στις εγκυκλίους του ικα (η νομολογία του ικα -έτσι μου το πανε )

όταν άρχισα να μιλάω για τον 4178 δεν ξέρανε τι να πουνε...θα περιμένουμε νέα εγκύκλιο και τέτοια.

και ποιός θα τους εμποδίσει να την βγάλουν;

Γιάννης πίνει, Γιάννης κερνάει...

Link to comment
Share on other sites

 στο άρθρο 24, παράγραφο 22 του νόμου 4014, αναφέρεται συγκεκριμένα: «Για τις αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρήσης που εξαιρούνται της επιβολής κυρώσεων με βάση τις διατάξεις του παρόντος νόμου, δεν οφείλονται αναδρομικά ασφαλιστικές εισφορές και οποιοσδήποτε φόρος, καθώς και οποιασδήποτε μορφής πρόστιμα και τέλη... Τυχόν ήδη καταβληθέντες φόροι, τέλη και πρόστιμα δεν αναζητούνται».

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ξερει κανείς αν αυτο συμβαινει

και σε άλλες περιοχές...

 

http://www.buildnet.gr/default.asp?pid=235&catid=213&artid=11744

 

ή το ΙΚΑ της Λάρισας εχει "δικες του αποψεις"

περι του τι λεει ο νομος...????

 

παντως,   συμφωνα με το αρχικο   κειμενο #1

που αναρτησε ο λετομ

απο το ΥΠΕΚΑ τονιζεται οτι

"Ο νεος νομος [4178] ειναι σαφεστατος και οσοι δεν τον εφαρμοζουν διαπραττουν αδικημα"

 

και αφου ειναι "σαφεστατος"

και αφου διαπραττουν "αδικημα"

 

γιατι ο υπουργος δεν καταθετει μια μηνυση για την παραβαση του δικου του νομου απο τους υπαλληλους του ΙΚΑ????

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

... η λογική του δημοσίου ...

ΕΓΩ θα βάλω πρόστιμο .... αν νομίζεις ΕΣΥ ότι δεν πρέπει... ότι θύγεσε ... τραβα κάνε ένσταση ... δικαστήρια κλπ ... και σε τελική αν θες να γίνει η δουλειά σου πλήρωσε το πρόστιμο να πάρεις το χαρτί που θες και μετά ζήτησέ τα πίσω ....

= πλεόνασμα ?? 

 

κοινώς τρέξτε στο νόμο Καλαφάτη ... και πληρώστε ...

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω οτι το ΙΚα βρίσκει και τα κάνει,και εξηγούμαι:
Στο κείμενο του 4178 ώς έχει αυτή τη στιγμή,αναφέρεται στο Αρθ 24 παρ 8
" 8. Για τις αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρήσης προ τις 28-7-11, που εξαιρούνται της επιβολής κυρώσεων με βάση τις διατάξεις του παρόντος νόμου ή εξαιρέθηκαν της επιβολής κυρώσεων με βάση τις διατάξεις του Ν-4014/11 (ΦΕΚ-209/Α/11),δεν οφείλονται αναδρομικά βεβαιωμένες ασφαλιστικές εισφορές (ΙΚΑ κ.λπ.) και οποιοσδήποτε φόρος, καθώς και οποιασδήποτε μορφής πρόστιμα και τέλη, όπως το τέλος ακίνητης περιουσίας, καθαριότητας, φωτισμού και δυνητικά ανταποδοτικά τέλη."

Εκεί βρίσκει -δικαίως κατ'εμέ βάσει της διατύπωσης του νόμου- πάτημα το ΙΚα και σου λέει οτι ο νόμος μιλάει για "βεβαιωμένες" ασφαλιστικές εισφορές,ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΧΩ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ΑΚΟΜΑ,οπότε είναι καινούριες,άρα πλήρωσε.
Γι' αυτό -εκτιμώ- οτι στο σχέδιο νόμου για τα υδατορέματα έχει μπεί μεταξύ άλλων αλλαγών του 4178 και η σφήνα που ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ το "βεβαιωμένες" ώστε να μην υπάρχουν ερμηνείες από ΙΚΑ,σύκα κ.λ.π...

Αυτό το πρόβλημα υπήρχε από τον 4014 όπως ξέρουμε όλοι,προσωπικά ανέμενα να είχε διορθωθεί από ενάρξεως του 4178 αλλά που...
Έστω και καθυστερημένα,ελπίζω αυτό τώρα να λυθεί,είναι ένα καλό βήμα καθώς μετά θα απομένουν ΜΟΝΟ 5768434745 πράγματα που πρέπει να διορθωθούν-αποσαφηνιστούν στο νόμο... :P

Link to comment
Share on other sites

πουθενα δεν εχουν "πατημα"

 

αυτοι οι ΙΚΑτζήδες το κανουν απο παγια συνηθεια

 

 [ειναι το χουι τους...να ζητουν απο όποιον θελουν αυτοί...]

 

δες το αρθρο 24 παρ. 1

"για αυθαιρετες κατασκευες ή χρησεις, [κομμα]

για τις οποιες υποβληθηκαν τα δικαιολογητικα που προβλεπονται απο τις διαταξεις του παροντος νομου, [κομμα]

αναστελλεται η επιβολη προστιμων και καθε διαδικασια επιβολης κυρωσεων, [κομμα]

καθως και η είσπραξη ηδη βεβαιωθεντων προστιμων,

απο τις ΔΟΥ , το ΙΚΑ   μεχρι την παρελευση  της προθεσμιας" 

[οριζει ειδικα και για το ΙΚΑ και  για τις ΔΟΥ οτι ουτε να επιβαλουν δικαιουνται  καθως και  ουτε να εισπραξουν ηδη βεβαιωμενα...]

 

Αν το ΙΚΑ ειχε δικηο....τοτε θα πρεπει  να θεωρηθει οτι και οι ΔΟΥ  δικαιουνται να κανουν τα ίδια...

 

 

Τωρα,

αν αυτοι θελουν  γιατι ετσι το "ερμηνευσαν",   να γραφεται στο νομο οτι

" προσωπικα και ειδικα και εξειδικευμενα....και το ΙΚΑ ανηκει στην κατηγορια αυτων των οποιων αναστελλεται η επιβολη προστιμων..."

 

αρα αφου δεν γραφει  ειδικα με διευκρινιστικη εγκυκλιο...  για το ΙΚΑ...μπορουν να τα βεβαιωνουν...

 

 

εν τελει,όποιος βλαπτεται...[και  θελει]

μπορει να καταθεσει μια ωραια μηνυση εκει στην Ανατολικη Λαρισα...

 

κι ας καλεσει για μαρτυρα τον κ.Καλαφατη...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με τον τρόπο που συντάσσονται οι νόμοι και με το επίπεδο γραφής ή αντίληψης της ελληνικής γλώσσας σήμερα ο καθένας διαβάζει ότι νάναι ...

Φαντάσου να θέλει να διαβάζει ότι νάναι ... όπως το ΙΚΑ ...

 

(αυτά παθαίνεις όταν τα έχεις διαχωρίσει σε βεβαιωθέντα, εισπραχθέντα και "κοινά" πρόστιμα ... μετά από λίγο όλοι αναρρωτιούνται ποιά είναι τα "κοινά" ...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.