Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισπρακτική παγίδα του ΙΚΑ σε 400.000 αυθαίρετα


letom

Recommended Posts

υπάρχει και η εξής πιθανότητα (μου έχει τύχει)

να μετέφεραν ηλεκτρονικά τα αρχεία και να μην μετέφεραν όλα τα στοιχεία της καρτέλας (μη κουραστούν τα παιδιά)

και ζητάνε από τον -κατ' αυτούς- μ@λ@κα φορολογούμενο να τους ξαναπροσκομίσει τα στοιχεία εξώφλησης 

προσωπικά δεν τους τα πήγα

πήγα και τους είπα ότι το αντικείμενο έχει κλείσει έχω τα στοιχεία τα έχετε και σεις

αν δεν τα βρείτε πρόβλημά σας

αν μου ζητήσετε ξανά λεφτά ή πρόστιμα θα σας πάω στα δικαστήρια και θα ζητήσω και αποζημίωση για την ταλαιπωρία και την ψυχική οδύνη

δεν με ξαναενόχλησαν 

 

ούτως ή άλλως παίζει και αυτό που είπε ο Brasco

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά. Η αλήθει σε αυτό που λές , ήταν η πρώτη φορά που εφαρμόστηκαν ΑΠΔ και ηλεκτρονικό σύστημα. Το 80% των ενσήμων είχαν κολληθεί στα παλιά βιβλία που ήταν με καρμπόν είς τριπλούν, και έδινες και τα αποκόμματα από τα βιβλιάρια,  και το 20% στο τέλος με το νέο σύστημα (ΑΠΔ, ). 

Στην δεκαετία παραγράφονται? με ποιό νόμο?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι επιπλέον στο προηγούμενο μήνυμα? Η 10ετία είναι ημερολογιακή? δηλαδή αν έκλεισε ένα έργο 1.9.2005 τότε στίς 1.9.2015 παραγράφεται ή είναι χρονική , δηλαδή μόλις μπεί το 2015 (10ο έτος παραγράφεται?)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το ΙΚΑ Αμαρουσιου εστειλε σε πελατη μου οφειλες απο ακινητο που ειχε καταγραφει απο την πολεοδομια το 2007 και ειχε τακτοποιηθει το 2012.Η ΥΔΟΜ ειχε στειλει εντυπο στο ΙΚΑ περι ααστολης προστιμων μετα την τακτοποιηση απο το 2012.Σημερα η διευθυντρια του ΙΚΑ υποτηριζει οτι οι οφειλες στο ικα ειναι ανεξαρτητες της τακτοποιησης...Της πηγε ο πελατης μου την εγκυκλιο που επισυναπτω και δεν ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕ ΚΑΝ...Εχει καποιος παρομοιο θεμα με ΙΚΑ Αμαρουσιου???

http://air.euro2day.gr/cov/ik/ikaAfthereta.pdf

Link to comment
Share on other sites

 το αρθρο 24  παρ. 8, αρχικα ελεγε "δεν οφειλονται αναδρομικα βεβαιωμενες ασφαλιστικες εισφορες..."κλπκλπ.

 

Πανω σε αυτο στηριχθηκαν οι ΙΚΑτζηδες  και επεβαλαν προστιμα   αφου η φρασεολογια αφορουσε "βεβαιωμενες εισφορες"

 

Μετα απο αυτο και αφου στο υπουργειο καταλαβαν οτι δεν θα ξεμπλεξουν ευκολα αποφασισαν και τροποποιησαν το  αρθρο με τον ν. 4258/14 και "εσβησαν" τη λεξη "βεβαιωμενες"...και εξεδοσε την εγκ. 4044 ο Αλεξιαδης...

 

Λιγο μετα το ΙΚΑ ανακοινωσε οτι..... και βεβαια δεν χρειαζονταν η τροποποιηση, αφου ηταν εμφανες σε τι αφορουσε ο νομος με την αριχκη του διαταξη.

 

Σκετη κοροιδια   δηλαδη.

 

υγ

τα ιδια ειχαμε και με τον 3843....

Να ξαναμανα αλληλογραφιες, εγκυκλιοι, να γραφουν οι εφημεριδες....να λεει το υπουργειο...να εξηγει το ΙΚΑ οτι "δεν τα γραφετε καλα"....

 

[κι αυτοι στο υπεκα δεν λενε να μαθουν ...ποτέ...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.