Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος kWh ηλεκτρικής ενέργειας


karasardelis

Recommended Posts

Καλημέρα.

 

Το site υπολογίζει την τελική αξία του ρεύματος , μετά από ΦΠΑ, Ετμεαρ. κτλ. Είναι το άθροισμα των ρυθμιζόμενων χρεώσεων και των χρεώσεων μεταφοράς.

Έχεις κάποιο παράδειγμα που να βγάζει λάθος αποτελέσματα?

Θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ.

 

 

Εγώ πάντως έβαλα τις κιλοβατώρες από τον τελευταίο μου λογαριασμό και βγήκε πολύ διαφορετικό το αποτέλεσμα... ίσως να υπάρχει διαφορά στις ειδικές χρεώσεις ανά λογαριασμό....

 

hBzfpdw.png

 

 

e1yYgmq.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τον έλεγχο. 

Αυτός είναι ο εκκαθαριστικός για 1241 kWh? Έχετε υπόψιν σας πως το site δεν περιλαμβάνει τις χρεώσεις Δήμου/Ερτ.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς αυτό είναι.... ίσως να έπρεπε να έχει ένα πεδίο που να βάζουμε με το χέρι όσα δεν μπορούν να περιλαμβάνονται αυτόματα...  έτσι κι αλλιώς τα πληρώνουμε και αυτά... ;)

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Σωστά αλλά Δήμος/Ερτ είναι τα μόνα σταθερά στο λογαριασμό στη ΔΕΗ και δεν επηρεάζονται από την κατανάλωση.

 

Απομονώνοντας τις χρεώσεις τις ΔΕΗ τονίζεται το ΑΔΙΚΟ σύστημα χρέωσης, όπου πληρώνεις την μέγιστη τιμή του "κλιμακίου" για ΟΛΕΣ τις kWh.

 

Ενδεικτικό είναι ότι την 2001η  κιλοβατώρα την πλήρώνουμε 73ευρώ!

 

Θα το έχω υπόψιν μου πάντως. 

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο... πάντως χωρίς δήμο και ερτ, σε μένα τα νούμερα δεν μου βγαίνουν σωστά.... εγώ πλήρωσα λιγότερα από όσα λέει η σελίδα σου

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχες 15% επιστροφή? Αν σου είναι εύκολο κάνε τον εξής υπολογισμό που αναγράφεται στο site:"Προσθέτετε τα συνολικά ποσά του έναντι και του εκκαθαριστικού λογαριασμού καθώς και την έκπτωση 15% αν υπάρχει και αφαιρείτε τα ποσά "Χρεώσεις Δήμου" + "ΕΡΤ" και των 2 λογαριασμών. " Κάποια απόκλιση θα υπάρχει αλλά τις τάξεως του 1 ευρώ, καθότι τα τιμολόγια άλλαξαν την 01/01/2017 και ο λογαριασμός σου είναι προγενέστερος. 

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα τους δύο λογαριασμούς και αφαίρεσα τα ποσά δήμου και ΕΡΤ και από τους δύο... βγαίνει σύνολο €140.19 ενώ στην σελίδα σου βγαίνει σύνολο για Γ1Ν €232.42

 

Είχα έκπτωση συνέπειας €15,02 στον έναντι την οποία ακόμα και αν την προσθέσω δεν πλησιάζει... επίσης υπάρχει και μια διαφορά στον εκκαθαριστικό -59,08 που δεν καταλαβαίνω τι είναι (φαίνεται στις εικόνες που έβαλα) 

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Αξία ρεύματος =

Σύνολο (Εκκαθαριστικού + Έναντι) - Σύνολο (ΕΡΤ+ΔΗΜΟΣ) + Έκπτωση 15% + Διαφορά = 140,19 + 15,02 + 59,08 = 

214,29

 

Το site λες ότι βγάζει 232,42   απόκλιση 18,13 (πολύ μεγάλη)

 

Σε όλα τα συγκριτικά τεστ που έχουν γίνει με γνωστούς,μέλη άλλων forum και με το επίσημο παράδειγμα της ΔΕΗ , η μέγιστη απόκλιση ήταν 0.95 € και αυτό λόγω αλλαγής τιμολόγησης στις 01/01/2017.(με το επίσημο παράδειγμα της ΔΕΗ η απόκλιση είναι  0 γιατί έχει υπολογιστεί με τον νέο τρόπο)

 

Θα ήταν εύκολο να στείλεις τους 2 λογαριασμούς (έναντι και εκκαθαριστικό)  για να δω μήπως εντοπίσω κάτι?

 

Σε ευχαριστώ.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Στο post#18 αναφέρεται Γ1Ν και όχι Γ1.

Επιπλέον δοκιμάστε να ελέγξετε τη συμφωνημένη ισχύ και αν είναι τριφασικό ή μονοφασικό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.