Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση οικοπέδων


Recommended Posts

  • 1 year later...

Έχω την εξής περίπτωση σήμερα έχει γίνει περίφραξη 4 όμορων οικοπέδων ως ένα ενιαίο οικόπεδο(χωρίς άδεια ασφαλώς...).

 

Πρώτα αγοράστηκε το '83 από τον ιδιοκτήτη ένα γήπεδο (τότε ήταν εκτός σχεδίου και εντός ζώνης) άρτιο και οικοδομήσιμο.

Εν συνεχεία αγοράστηκε το '83 2ο γήπεδο όμορο του 1ου μη άρτιο, ακολούθως το '84 3ο επίσης μη άρτιο και τέλος το '84 4ο επίσης μη άρτιο.

Δεν έχει συντελεστεί καμία συμβολαιογραφική πράξη από τότε και δεν έχει εκδοθεί καμία άδεια.

Βάσει των ανωτέρω εγκυκλίων θεωρώ ότι το 2ο που αγοράστηκε ως μη άρτιο αυτοδίκαια συνενώθηκε με το άρτιο(1ο)

μιας και είναι του ίδιου ιδιοκτήτη, και ακριβώς με την ίδια λογική συνενώθηκε και το 3ο και το 4ο στο αρχικό το οποίο

είχε ήδη επαυξηθεί με τις αυτοδίκαιες συνενώσεις.

 

Είναι ορθός ο συλλογισμός μου ή δεν έχουν συντελεστεί οι αυτοδίκαιες συνενώσεις;

 

Όλα αυτά τα ρωτάω γιατί ύστερα από καταγγελία που είχε ο ιδιοκτήτης στην εφορία μου ζήτησαν νέο Τοπογραφικό

και δεν ξέρω πως να δικαιολογήσω τη σημερινή εικόνα του ακινήτου ως ενιαίου που δηλωνόταν χωρίς να έχει γίνει

συμβολαιογραφικά συνένωση...

σημειωτέον σήμερα το ακίνητο είναι εντός σχεδίου και έχει ανοίξει το γραφείο του κτηματολογίου και του έχει αποδοθεί

μια εγγραφή=ένα ΚΑΕΚ και επειδή κι ο ιδιοκτήτης δεν έκανε δήλωση ιδιοκτησίας όταν μπήκε στο σχέδιο στους πίνακες

του έχει δοθεί ένας κωδικός αριθμός κτηματογράφησης της αρχικής ιδιοκτησίας

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον συλλογισμό σου όσον αφορά το πρώτο σκέλος.

Το θέμα είναι όμως με την ένταξη στο σχέδιο πόλης, να έχουν υπολογιστεί ορθά οι εσφορές σε γη με τις σωστές αναγωγές στην ημερομηνία ελέγχου, μιας και τα 3 γήπεδα αγοράστηκαν από το 1983 και μετά.

Link to comment
Share on other sites

DIMITRIS80 ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση...

 

πολύ σωστή η παρατήρηση σου ακόμα δεν έχω φτάσει ως εκεί ...

Σαφώς πρέπει να γίνει διορθωτική και αν έχω καταλάβει καλά θα ψάξω να βρω μέσω

ελέγχου τίτλων τι ιδιοκτησίες είχαν στην ίδια πολεοδομική ενότητα(στις περιοχές ένταξης

βάσει του ΦΕΚ)οι ιδιοκτήτες οι παλιοί στις 10.3.82;

 

χρειάζεται για τη διόρθωση του Ε9 να βάλω τη δήλωση του Ν.651/77 στο Τ.Δ.;

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζω πως χρειάζεται καθώς την εφορία την ενδιαφέρει αν το οικόπεδο είναι ή όχι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι, απέκτησα από κληρονομία 4 στρ εκτός σχεδίου στο οποίο έβγαλα άδεια και έχτισα σπίτι πλήρως αποπερατωμένο ενώ η άδεια έχει μείνει σε ισχύ αναθεωρημένη γιά ένα ακόμα μικρό σπιτάκι με τετραγωνικά πού έμεναν.Αργότερα αγόρασα και ένα όμορο εκτός σχεδίου μη άρτιο και μη οικοδομ. 250τ.μ. Τώρα πού θέλω να κάνω κάτι τακτοποιήσεις με το ν.αυθαιρέτων πρέπει να βγάλω ένα τοπογραφικό (4.250τ.μ) ή ένα 4000τ.μ?

πιθανόν να συμφέρει ένα ενιαίο γιατί από τα 4στρ. κάνοντας τότε τις μάντρες αφήνοντας λίγο σε κάθε γείτονα να μην φωνάζει τώρα μπορεί να λέιπουν καμιά 80αριά τ.μ. Αυτό ειναι πρόβλημα ως πρός την αρτιότητα ή είναι κάποιο ανεκτό όριο?

Αυτό δεν πρόκειται να το πουλήσω, πρέπει να κάνω και συμβολαιογραφικά τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

ενώ η άδεια έχει μείνει σε ισχύ αναθεωρημένη γιά ένα ακόμα μικρό σπιτάκι με τετραγωνικά πού έμεναν

 

Τι εννοείς εδώ? Οτι υπάρχει άδεια για το σπιτάκι αλλά δεν έχει κατασκευασθεί ακόμα?

Ακριβώς 4000 μ2 ήταν το αρχικό? Πάντως πιστεύω πως θα βοηθήσει η αγορά του διπλανού.

Αν το εξετάσουμε με τα σημερινά δεδομένα , δηλ τα 2 γήπεδα μαζί τότε αφού υφίστατι η "πολεοδομική " συνένωση , δε νομίζω να χαρακτηρισει κανείς ψευδές ένα ενιαίο τοπογραφικό.Αν όμως συγκρίνουμε με τα δεδομένα της αδείας αυστηρά τότε πολλά μπορούν να πουν.Ας πούμε λοιπόν ότι οι παραβάσεις που έχουν γίνει είναι σύννομες ( είναι οκ κατα ΓΟΚ) και θέλαμε να τις νομιμοποιήσουμε αλλά με το παλιό γήπεδο δεν είχαμε συντελεστή, δε θα μπορούσαμενα τα νομιμοποιήσουμε δείχνοντας και το νέο γήπεδο αν πχ μας έδεινε τον ζητούμενο συντελεστή? Νομίζω πως ναι.Οπότε κάτι τέτοιο υποθέτω πως θα πρέπει να γίνει και τώρα.Να φανεί το ενιαίο και πανω εκεί να βγουν τα πρόστιμα.Ολα αυτά είναι απόψή μου.Μπορεί να υπάρχει και διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

ναι το ένα ρευματοδοτήθηκε και το άλλο δεν έχει κατασκευαστεί αλλά έχει αναθεωρηθεί η άδεια για αυτό.το γήπεδο ήταν 4005τ.μ στα συμβόλαια και έτσι φαίνεται και στα παλιά που είχε αγοράσει ο πρώην ιδιοκτητης το 1975.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω και γω το εξής με τη σειρά μου.

 

Έχω αναλάβει την τακτοποίηση αυθαιρέτου ενός γνωστού σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου εκτάσεως 1 στρ. Ο ίδιος έχει μεταγενέστερα με άλλο συμβόλαιο αγοράσει και διπλανό αγροτεμάχιο, επίσης μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο 0,5 στρ. όπου δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες.

 

Τοπογραφικό πρέπει να κάνω μόνο για το 1 στρ. που μ' ενδιαφέρει ή για 1+0,5=1,5 στρ. ;

Πράξη ένωσης δεν έχει γίνει. Θεωρούνται όμως ως ένα ενιαίο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.