Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγινε δεκτή από το ΕΤΑΑ η πρόταση της ΠΕΔΜΕΔΕ για επιλογή κλάσεων στο καθεστώς ασφάλισης. Ισχύει για νέους μηχανικούς.


Engineer

Recommended Posts

Βασικα είνα για αυτήν την κστηγορια που ισχύουν οι ασφαλ. κλίμακες.

Αλλά ΟΛΟΙ θα παμε στο νέο ταμείο..με τι όρους; θα τους βρούνε και θα είναι χειρότεροι από τους σημερινούς...

Link to comment
Share on other sites

Το ΔΣ του ΕΤΑΑ δεν μπορει να παρει τετοια αποφαση.

Ειναι ομοια με την αποστολη των παλιων εισφορων.

Νομικα δε στεκει και μπορει να τα ζητησαν και αναδρομικα!!!

 

Αν θυμαστε, ειχαν καταθεσει τετοια ρυθμιση στη Βουλη, αλλα καταψηφιστηκε!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε αλλά λέει "ΑΝΑΣΤΟΛΗ" και όχι "ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ" της υποχρεωτικής ένταξης σε κατηγορίες.

 

Ο νοών νοείτω.

Link to comment
Share on other sites

 

Αναστολή της υποχρεωτικής ένταξης σε κατηγορίες?

Σε συνέχεια της προηγούμενης ανάρτησης αναδημοσιεύουμε είδηση από το site της ΠΕΔΜΕΔΕ. Έρχονται εκλογές σε μια βδομάδα και θα ακούσουμε πολλά ακόμα. Αφενός η αναστολή αλλαγής ασφαλιστικής κατηγορίας ισχύει ούτως ή άλλως μέχρι την εκδίκαση της προσφυγής στο ΣτΕ, αφετέρου πρέπει να τη δεχτεί ο Υπ. "Ασφάλισης" Βρούτσης. Επιπλεόν δεν καταλάβαμε ούτε αυτό περί τριετίας (από το 2011 έως το 2014 δηλαδή, μετά τι?), ούτε την "παράλληλη μείωση των απολαβών στη σύνταξη σε όσους το επιλέξουν".
Link to comment
Share on other sites

Αναστολή της υποχρεωτικής ένταξης σε κατηγορίες?

Σε συνέχεια της προηγούμενης ανάρτησης αναδημοσιεύουμε είδηση από το site της ΠΕΔΜΕΔΕ. Έρχονται εκλογές σε μια βδομάδα και θα ακούσουμε πολλά ακόμα. Αφενός η αναστολή αλλαγής ασφαλιστικής κατηγορίας ισχύει ούτως ή άλλως μέχρι την εκδίκαση της προσφυγής στο ΣτΕ, αφετέρου πρέπει να τη δεχτεί ο Υπ. "Ασφάλισης" Βρούτσης. Επιπλεόν δεν καταλάβαμε ούτε αυτό περί τριετίας (από το 2011 έως το 2014 δηλαδή, μετά τι?), ούτε την "παράλληλη μείωση των απολαβών στη σύνταξη σε όσους το επιλέξουν".

Ενδιαφέρον έχουν τα σχόλια και ειδικά της προηγούμενης ανάρτησης.

Link to comment
Share on other sites

σημερα μπηκα σε σελιδα τσμεδε με κωδικους μου...

 

το ΤΑΜΕΙΟ ΜΑΣ ειναι ΠΟΛΛΑ χρονια μπροστα...

 

31-12-2050   μου εχει ως ημερομηνια ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ.....

 

αυτα ειναι μεγαλεια.......

 

37 χρονια ακομα  * 5000 ανα ετος και λιγα λεω  185,000  ευρωπουλα η οτι αλλο θα υπαρχει για να βγω σε συνταξη.....

 

ΔΩΣΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΟΝΟ ΠΡΟΕΔΡΕ :shock:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι

 

 

Έτσι κι αλλιώς από το 2015 σύνταξη=360(κράτος) + f(οικονομικά του ταμείου) - ό δεύτερος όρος θα τείνει προς το 0 λογικά 

 

Εμείς δίνουμε τώρα τα λεφτά για την "γενιά του Πολυτεχνείου" που κατέστρεψε τα πάντα.

 

Ας μην ξεχάσουμε επίσης ότι ο Μέγας Ναπολέων της Ελλάδας (η Αυτού Εξοχότητα ο Αντιπρόεδρος) με το PSI μας "κούρεψε" (εσείς βάλτε ένα πιο δυνατό ρήμα).

 

Να μπει σαν μια νέα συνιστώσα το γεγονός ότι πολλά παιδιά που τελειώνουν Μηχανικοί, δεν εγγράφονται στο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ.

 

Μην τρέφουμε αυταπάτες...Προσωπικά ξέρω ότι η σύνταξη μου (αν μ' αξιώσει ο Πανάγαθος να φτάσω στην ηλικία προς συνταξιοδότηση) θα είναι μικρή (αν όχι πενιχρή). Έχω ένα χωραφάκι 3 στρέμματα και μία αποθηκούλα και θα την αράξω εκεί...

 

 

Με απλή λογική και με μαθηματικά 3ης δημοτικού καταλαβαίνουμε το τι θα γίνει...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΑ ας περιμενουμε να πληρωσουμε 2-4 χρονια ακομα να ΜΗΝ εχει μεινει σαλιο....

και μετα μπορει να μας το κανουν.....

 

 

να μπορω να ζητησω και αναδρομικα ΜΕΙΩΣΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑς και επιστροφη ΕΙΣΦΟΡΩΝ γινεται?

 

ΣΥΓΓΝΩΜΗ εχω μπει στο πνευμα των χριστουγεννων και νομιζω οτι ημουν καλο παιδι ολη τη χρονια και ακτι ζηταω και εγω απο ΑΗ ΒΑΣΙΛΗ :mrgreen:

 

 

 

ναναι ΚΑΛΑ οι εκλογες μεχρι να ψηφισουμε θα ακουσουμε ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ αυτου του κοσμου 8-)

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.