Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΤΕΕ: Στις κάλπες για νέες ηγεσίες 106.000 διπλωματούχοι μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

Πόσο δύσκολο θα ήταν για το ΤΕΕ να κάνει ηλεκτρονικές εκλογές;; (2013)

 

Και ένας πρωτοετής φοιτητής θα μπορούσε να το οργανώσει, μετρημένα κουκιά είμαστε.

 

ΑΡΑ τους βολεύει η αποχή για να βασιλεύουν τα μικροκομματικά συμφέροντα.

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, και όντας Πτυχιούχος Μηχανικός μη Τακτικό Μέλος του ΤΕΕ, εδώ και μία εβδομάδα κάθε μέρα η ΕΛΕΜ μου στέλνει email (και στο προσωπικό μου!!), και SMS από αριθμό ΕΛΕΜ!! Κάποιος υποψήφιος μάλιστα μου τηλεφώνησε κιόλας! :D

 

@bati7xanthi +1 και μαζί σου αναφορικά με τον Σπίρτζη..!! 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Earl, νομίζω ότι είναι κοινή λογική ότι πρέπει να πατώσει ο Σπίρτζης και η ΠΑΣΚ (ΔΗΣΥΜ πλέον).

 

HQ7 και papagiannidous έχετε δίκιο ότι τους βολεύει η αποχή.

Αποχή σημαίνει ότι θα ψηφίσουν μόνο οι κομματικοί στρατοί, άρα θα βγουν πανίσχυρα τα κόμματα και πολύ αδύναμες οι ανεξάρτητες παρατάξεις.

 

Όσο μικρότερη είναι η αποχή, τόσο μικραίνει το κλάσμα (κομματόσκυλα/σύνολο των Μηχανικών).

Αυτό δεν το θέλει ο Σπίρτζης και κανένα κόμμα από ΠΑΣΟΚ,ΝΔ,ΣΥΡΙΖΑ,ΚΚΕ που κατεβάζουν αύριο τις αντίστοιχες παρατάξεις τους.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

δυναμικο ΟΧΙ σε αυτους που μας εφεραν εδω μεχρι σημερα. ας δοκιμαστουν καινουριες δυναμεις, ακομα και αν αποτυχουν. οι μεχρι σημερα δοκιμαστηκαν και απετυχαν παταγωδως.το μονο που κοιτουσαν ειναι να μπαινει ο μισθουλακος τους καθε μηνα. ας τους κοπει για λιγο η μασα

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites


 

Πως γίνεται ΟΛΟΙ να είναι  είτε ανεξάρτητοι, ή ελεύθεροι, ή δημοκράτες

 

αν ειναι στοιχειωδως δημοκρατες να καταργηθουν οι εκλογες και να υπαρχει ελευθερη προσβαση στα οργανα του ΤΕΕ για οσους το επιθυμουν.ενα εξαμηνο το πολυ ο καθενας.ολοι μηχανικοι ειμαστε κανεις δεν ειναι πιο εξυπνος απο τους αλλους.

Επισης μεσω ιντερνετικων ψηφοφοριων να καθιερωθει η αμεση δημοκρατια για ολα τα θεματα.

Επιπλεον δε να καταργηθει αμεσα καθε αμοιβη σε οποιοδηποτε αντιπροσωπο του ΤΕΕ σε ολα (τοπικοι προεδροι,συμετοχη σε επιτροπες κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

1ον)δεν εχω ψηφισει ποτε στο τεε, 2ον)δεν εχω ουτε ειχα ποτε κομματικη ταυτοτητα, 3ον)τρεχω συνεχεια λογω δουλειας και λογικο ειναι να μην ξερω τις θεσεις του καθε υποψηφιου,4ον)θελω να ψηφισω, ωστε να σταματησει να μας κυβερναει το 10% των μηχανικων.

 

αν ειναι ευκολο οποιοι γνωριζουν ας βοηθησουν:

 

ειναι καποιος υπερ της επιλογης 2 ειδικοτητων απο τους μηχανικους οσων αφορα τις κατηγοριες πτυχιων για δημοσια εργα?

 

με τα μπλοκακια και την θεωρηση ως μισθωτος εφοσον υπαρχουν ειτε εως 3 εργοδοτες η το 75% των εσοδων σε εναν εργοδοτη ασχολειται κανεις?

 

με τις καταργησεις των απαλλαγων πληρωμης εισφορων στο οαεε εφοσον πληρωνουμε τσμεδε ασχολειται κανεις?

Edited by gavra
Link to comment
Share on other sites

Καλά είπε κάποιος να γίνονται ηλεκτρονικά οι εκλογές. Περισσότερη συμμετοχή θα είχε. Σιγά μην τρέχει ο άλλος κυριακάτικα να βλέπει τον κάθε πικραμένο που κάνει πηγαδάκια μπας και βρει καμία άκρη για δουλειά... Την προηγούμενη φορά έφαγα τέτοιο πακέτο που γυρίζοντας από τη δουλειά σήμερα, αύριο θα κάτσω και θα χαλαρώσω να πιω τα καφεδάκια μου

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για εμάς που ήμαστε μακριά από τις περιοχές άσκησης του εκλογικού καθήκοντός μας είναι ένα πρόβλημα γιατί πχ εμένα το να πάω Χαλκίδα μου κοστίζει 50 ευρώ ενώ θα χρειαστώ τουλάχιστον 5 ώρες να πάω και να έρθω Μέχρι τώρα το έκανα , αλλά αύριο δεν το βλέπω αφού και το τελευταίο ευρώ θα μου λείψει για να καλύψω υποχρεώσεις .Αν δεν  βρω συναδέλφους να μοιράσουμε τα έξοδα δεν βλέπω να πηγαίνω για πρώτη φορά στα 26 χρόνια που είμαι μέλος του ΤΕΕ 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

50€ για Κάρυστο Χαλκίδα και πίσω, κάπου 220χλμ βρε μπας και πηγαίνεις με κανα 3λιτρο;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.