Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν.4178/2013] Πραγματοποιούμενα μεγέθη μικρότερα από εγκεκριμένα Ο.Α.


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Θα ήθελα την γνώμη σας σε ένα θέμα που από όσο το έψαξα είναι αμφιλεγόμενο.Πως αντιμετωπίζουμε περιπτώσεις ακινήτων  όπου τα πραγματοποιούμενα μεγέθη είναι μικρότερα από τα εγκεκριμένα της Ο.Α.? Θεωρούμε ότι υπάρχει αυθαιρεσία και λέμε στον πελάτη ότι πρέπει να τακτοποιήσει ή χορηγούμε βεβαίωση μη αυθαιρεσιών? Στην πολεοδομία μου είπαν πως τέτοιες περιπτώσεις εντάσσονται στον ν.4178/2013 για να νομιμοποιηθούν, όμως δεν μπορούμε να τις εισάγουμε ούτε ως υπερβάσεις (αφού δεν είναι), ούτε με αναλυτικό..και κάποιος μηχανικός, πάλι στην πολεοδομία, μίλησε για ενημερωση φακέλου..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Αν το θέμα είναι η βεβαίωση, δίνεις κανονικά εφόσον δεν είναι υπέρβαση και επίσης δεν υπαρχει άλλη αυθαιρεσία.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι όντως αμφιλεγόμενο

εξαρτάται και από τα μεγέθη των διαφορών και από τη μορφή του κτιρίου σε σχέση με τα εγκεκριμένα

μια γενική άποψη στις ΥΔΟΜ (και στην οποία συμφωνώ) είναι ότι εφ' όσον ΔΕΝ εφαρμόστηκε η αρχιτεκτονική ή η στατική μελέτη κλπ. πρόκειται για αυθαίρετο

αν η άδεια είναι σε ισχύ κάνεις μια αναθεώρηση ή μια ενημέρωση φακέλου

(πράγμα που έχω αντιμετωπίσει σε βεβαιώσεις περαίωσης σε βιομηχανικά)

αν είναι μικροδιαφορές δεν υπάρχει θέμα

τώρα αν έχει "λήξει" ή "κλείσει" η άδεια (ειδικά με υπεύθυνη δήλωση μηχανικού) δεν ξέρω αν θεραπεύεται

προσωπικά θα προτιμούσα την υπαγωγή στον 4178 (ή τον επόμενο  :mrgreen: ) γιατί την επόμενη βεβαίωση δεν ξέρεις ποιος θα την δώσει

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Μα αφού η βεβαίωση έχει πλέον τον όρο "υπέρβαση", κάτι που δεν είχε παλιά...

Βέβαια εχεις δίκιο αν το κτήριο είναι διαφορετικό από την ο.α. Αλλά αν έχει μικρότερες διαστάσεις ή κάποιο τμήμα δεν κατασκευάστηκε, θεωρώ πως το λεκτικό μας λύνει τα χέρια...

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι όντως αμφιλεγόμενο

εξαρτάται και από τα μεγέθη των διαφορών και από τη μορφή του κτιρίου σε σχέση με τα εγκεκριμένα

μια γενική άποψη στις ΥΔΟΜ (και στην οποία συμφωνώ) είναι ότι εφ' όσον ΔΕΝ εφαρμόστηκε η αρχιτεκτονική ή η στατική μελέτη κλπ. πρόκειται για αυθαίρετο

αν η άδεια είναι σε ισχύ κάνεις μια αναθεώρηση ή μια ενημέρωση φακέλου

(πράγμα που έχω αντιμετωπίσει σε βεβαιώσεις περαίωσης σε βιομηχανικά)

αν είναι μικροδιαφορές δεν υπάρχει θέμα

τώρα αν έχει "λήξει" ή "κλείσει" η άδεια (ειδικά με υπεύθυνη δήλωση μηχανικού) δεν ξέρω αν θεραπεύεται

προσωπικά θα προτιμούσα την υπαγωγή στον 4178 (ή τον επόμενο  :mrgreen: ) γιατί την επόμενη βεβαίωση δεν ξέρεις ποιος θα την δώσει

Σίγουρα είναι αυθαίρετο εφ' όσον  δεν πρόκειται για μικροδιαφορές που θα μπορούσαν να πάνε με ενημέρωση. 

Ο πιο ασφαλής τρόπος κατά την γνώμη μου, αν η άδεια είναι ακόμη σε ισχύ, είναι να ενταχθεί στον ν.4178 και να γίνει αναθεώρηση της άδειας ώστε να νομιμοποιηθεί το διαφορετικό κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά το μέγεθος της αυθαιρεσίας, δεν έχει κατασκευαστεί ένα τμήμα (περίπου 10%) του κτιρίου, κατά τα άλλα δεν υπάρχουν διαφοροποιήσεις σε σχέση με το εγκεκριμένο. Η άδεια δυστυχώς δεν είναι σε ισχύ εδώ και πολλά χρόνια. Αν αντιμετωπιστεί ως αυθαίρετο (γιατί προς τα εκεί κλείνω) με ποιο τρόπο δηλώνεται στο σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

βρες κανένα προϊστάμενο και δες αν δέχονται μια ενημέρωση φακέλου με αμοιβές αποτύπωσης

γιατί λογικά δεν πάει σαν υπέρβαση στο 4178 όπως λέει και ο Faethon (παρά μόνο αν θεωρηθεί συνολικά αυθαίρετο, πράγμα παράλογο)

για να είσαι καλυμένος 100%

-ειλικρινά έχω μπλοκάρει, δεν βρίσκω λύση, τόπα και πριν-

αλλιώς δώσε βεβαίωση για τα υλοποιημένα τετραγωνικά με μια σημείωση (π.χ. 90 τμ εκ των 100 που προέβλεπε η άδεια λόγω μερικής υλοποίησής της)

-αν και δεν με ικανοποιεί αυτό που γράφω-

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Εγκύκλιος 3 ερώτηση 23 ,

σε ελεύθερη μετάφραση όταν δεν έχει κατασκευαστεί τμήμα κτιρίου που προβλέπεται στην άδεια δεν υφίσταται αυθαιρεσία.

 

Σύντομα θα μεταφερθούμε σε κάποια πιο ταιριαστή κατηγορία.

post-5403-0-89668100-1386720806_thumb.jpg

Edited by yian
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

+1 yian γιατί είσαι διαβαστερός..

νομίζω λύνεται έτσι έστω κι αν προκύπτει από Ε/Α και όχι απευθείας από διάταξη

απλά νομίζω ότι καλό είναι να γράψει και την παρατήρηση που έγραψα πιο πάνω (90 υλοποιηθέντα)

..

βέβαια το να λείπει το 10% αν έχει επιλυθεί ως χωρικό πλαίσιο το πόσο επηρεάζει ή δεν επηρεάζει είναι πάλι θέμα "ερμηνείας"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.