Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν.4178/2013] Πραγματοποιούμενα μεγέθη μικρότερα από εγκεκριμένα Ο.Α.


Recommended Posts

εγώ σε περίπτωση έρκερ 0,40x5,0 που δεν κατασκευάστηκε έδωσα βεβαίωση και δεν το ανέφερα καθόλου. Αλλιώς αρχίζει και μπλέκει, ίσως πρέπει να αναφέρεις και τετραγωνικά ιδιοκτησίας πραγματοποιούμενα, αυτά θα διαφέρουν ίσως από του συμβολαίου, κλπ, δεν έχουμε λόγο να κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη.  Δεν έχουμε αυθαιρεσίες υπέρβασης δόμησης , κάλυψης ύψους, τέλος!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επομένως σε περίπτωση μετρημένου καθαρού ύψους μικρότερου της αδειας του 1977 και 2005 κατα 14 cm-οι ανοχές είναι 3 cm τι κάνουμε?Ενημέρωση?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το πραγματοποιούμενο εμβαδόν είναι μικρότερο από  της Ο.Α. κατά 0,60μ2.Η άδεια έχει εκδοθεί από το 2005

Η μικρή παράβαση της κατ.3,κατά την γνώμη μου αναφέρεται σε αύξηση έως 2%.

 

Οπότε με πλήρη και αναλυτική αναφορά στην Τ.Ε. για την μικρότερη επιφάνεια δεν αποτελεί παράβαση. Σωστά;

 

Επίσης είναι μια κατασκευή που δεν μπορεί να περιγραφεί με αναλυτικό ή επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα παιδιά, έχω διαβάσει τα παραπάνω και έχω ίδια περίπτωση αλλά δεν κατάλαβα τι πρέπει να κάνω τελικά. Συγκεκριμένα έχω διώροφη κατοικία με μερική κατασκευή του Ισογείου. Δεν έχει ούτε υπέρβαση ύψους ούτε δόμηση ούτε κάλυψη. Σαν παράβαση έχει τη μεταφορά της σκάλας σε άλλο σημείο. Είναι Οικοδομική άδεια του '78. Τι κάνω ? Πάω με παράβολο 500 ευρώ και νομιμοποίηση οικοδομική άδειας? Ή μπορώ να καλύψω το πελάτη μου με μια αυθαιρεσία 500 ευρώ και το κλείσω εδώ? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα παιδιά, έχω διαβάσει τα παραπάνω και έχω ίδια περίπτωση αλλά δεν κατάλαβα τι πρέπει να κάνω τελικά. Συγκεκριμένα έχω διώροφη κατοικία με μερική κατασκευή του Ισογείου. Δεν έχει ούτε υπέρβαση ύψους ούτε δόμηση ούτε κάλυψη. Σαν παράβαση έχει τη μεταφορά της σκάλας σε άλλο σημείο. Είναι Οικοδομική άδεια του '78. Τι κάνω ? Πάω με παράβολο 500 ευρώ και νομιμοποίηση οικοδομική άδειας? Ή μπορώ να καλύψω το πελάτη μου με μια αυθαιρεσία 500 ευρώ και το κλείσω εδώ? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι έχω ένα πρόβλημα σε βιομηχανικό κτήριο το οποίο κατασκευάστηκε μικρότερο από την άδεια. Συγκεκριμένα κατασκευάστηκε χαμηλότερο κατά περίπου 2μ. Οι λοιπές διαστάσεις είναι εντάξει.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν βγήκε η άδεια και κατασκευάστηκε ήταν εκτός σχεδίου. Μετέπειτα άλλαξαν τα όρια του οικισμού και πλέον είμαι εντός ορίων. Αυτό σημαίνει ότι σε περίπτωση νομιμοποίησης αν πρέπει να ελέγξω με τους σημερινούς όρους δόμησης απλά υπερβαίνω το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής. (Στην άδεια ήταν 12μ, κατασκευάστηκε 10μ, μέγιστο ύψος σε οικισμό σήμερα 7,50μ). Αν κάνω τακτοποίηση πως θα το βάλω στον νόμο? Σαν τι?

Ουσιαστικά βλέπω 4 λύσεις αλλά δεν ξέρω ποια είναι συμβατή με το νόμο:

1. Νομιμοποίηση με τις προδιαγραφές του τότε (σαν εκτός σχεδίου).

2. Νομιμοποίηση σαν εντός ορίων οικισμού με παρέκκλιση που θα πάρω σήμερα.

3. Τακτοποίηση με κάποιον τρόπο.

4. Να θεωρηθεί ως νομίμως υφιστάμενο (βλέπε και εγκύκλιο 3, ερ. 23, απλά θα πρέπει να θεωρηθεί ότι και αυτή η "υποχώρηση" στο ύψος αποτελεί "τμήμα" κτηρίου)

Σχετικά με το 3. πιστεύετε ότι θα μπορούσα να το τακτοποιήσω? Γενικά, τι λύση θα δίνατε?

Βάζω το ερώτημα εδώ, δεν ξέρω αν υπάρχει και αντίστοιχο νήμα για τον 4495

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις νομιμοποίηση πας με το τι ίσχυε κατά τον χρόνο κατασκευής της όποιας αυθαιρεσίας (με την τεχνική έκθεση δηλαδή του 4495/17 και επιλογή προς έκδοση άδειας) και διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

Σχετικά με το 3 θα έλεγχα αν μπορεί να πάει με αναλυτικό στον 4495/2017 εξασφαλίζοντας ότι δεν απαιτείται και ΜΣΕ βέβαια..... αλλιώς καλύτερα με άδεια νομιμοποίησης...

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Charlie

Στο πνεύμα της άλλοτε εγκυκλίου 3 ν. 4178 θα μπορούσαμε να πούμε ότι δεν απαιτείται καμία τακτοποίηση αφού το κτίριο δεν έχει παραβίαση ύψους και απλώς κατασκευάστηκε χαμηλότερο κατά δυο μέτρα. Αν αυτή η κατασκευαστική διαφοροποίηση από τα εγκεκριμένα σχέδια δεν παραβιάζει κάποια άλλη διάταξη που να αφορά για παράδειγμα άδεια λειτουργίας δεν θα έπρεπε να τακτοποιηθεί. Εφόσον όμως επιλέξεις να τακτοποιήσεις για κάποιο λόγο ισχύει ότι αναφέρει ο συνάδελφος παραπάνω. Δεν είμαι σίγουρος αν η υφιστάμενη κατάσταση θα μπορούσε να αποτυπωθεί μέσω ενημέρωσης της οικοδομικής άδειας,  καθώς με το χαμήλωμα του κτιρίου έχουμε σίγουρα αλλαγή όψεων και ίσως η ΥΔΟΜ κολλήσει σε αυτό και θεωρήσει ότι απαιτείται πλήρης μελέτη και δεν καλύπτεται με την απλή ενημέρωση. Οπότε το πέρασμα από την Πολεοδομία συνεπάγεται κατά πάσα πιθανότητα νομιμοποίηση με όρους δόμησης αυτούς που ίσχυσαν κατά την κατασκευή, δηλαδή εκτός σχεδίου δόμηση για βιομηχανικά κτίρια (άρθρο 4 ΦΕΚ 270 Δ/ 85)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.