Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πέμπτη 12/12 στις 3μμ. κινητοποίηση στο ΕΤΑΑ


chris12

Recommended Posts

.... σε κάθε κινητοποίηση η συντριπτική  πλειοψηφία να είναι μεγαλύτερης ηλικίας και ΔΥ δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω.........

Το πρόβλημα όμως δεν είναι γιατί πάει αυτή η ομάδα συναδέρφων (αν και αυτή δεν νομίζω να έχει σημαντική μαζικότητα) αλλά για δεν πάνε οι άλλοι. Νεότερες φουρνιές, ελεύθεροι επαγγελματίες (που ας πούμε κάποτε δεν υπήρχε χρόνος να πάνε)… ενώ τώρα αν μη τι άλλο χρόνος από επαγγελματικές υποχρεώσεις υπάρχει.

 

Φυσικά δεν είναι φαινόμενο μόνο τώρα, είναι φαινόμενο δεκαετιών με εμάς τους μηχανικούς πιθανά ακόμα πιο έντονο με εμάς τους αρχιτέκτονες που έχω και πιο άμεση γνώση καταστάσεων…

Όσο ήμασταν στα πολυτεχνεία ή κοινωνική, πολιτική, συνδικαλιστική κλπ παρεμβατικότητα ήταν από τις μεγαλύτερες αναλογικά απ όλες τις άλλες σχολές…

 

Μετά χανόμαστε όλοι… κάποτε συναντιόμασταν στις πολεοδομίες και η παρεμβατικότητα μας έφτανε έως και στο να φτιάχνουμε χαρτάκια χειρόγραφα για την σειρά αναμονής έξω από κάθε υπηρεσία…

Τώρα ούτε κι αυτό….

Παρά μόνο γκρίνια … μερικές φορές και μιζέρια… ακόμα πιο πολλές φορές κριτική των άλλων αλλά στο δια ταύτα τίποτα.

 

Και δεν διαχωρίζω εμένα φυσικά, ούτε εγώ πάω πουθενά πια… το αναλύω το κρίνω προσπαθώ να μη επικρίνω άλλους αλλά είναι δύσκολο και στο μυαλό δεν βάζεις εύκολα χαλινάρια…. Και στο δια ταύτα πάλι τίποτα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

-1 απο μενα.

 

Τη διασπαση δεν την προκαλεσαν ολοι. Οι νεοι ελευθεροι επαγγελματιες μηχανικοι και ιδιωτικοι υπαλληλοι μηχανικοι δεν φταινε σε τιποτα. Και δεν ειμαι νεος Μηχανικος.

 

1) Ενεργειακος Επιθεωρητης δεν γινοταν νεος Μηχανικος

2) Ασφαλιστικες εισφορες διαφορετικες αυτοι που ειναι εγεγραμμενοι προ του 1993 και μεγαλυτερες αυτοι μετα του 1993.

3) Κοστος Τακτοποιησης του Ν.4014/11 μεγαλυτερο για νεο μηχανικο (ημερες εργασιας).

4) Για να γινει Εργοληπτης Δημοσιων εργων ενας Νέος Μηχανικος πρεπει να δειξει κεφαλαιο ~70.000 Ευρω για πτυχιο Α Κατηγοριας.

5) Ασφαλιστικες Εισφορες Νεου Μηχανικου στο ΤΠΕΔΕ (Ταμειο Εργοληπτων) ~350 Ευρω το χρονο οταν παλιος μηχανικος πληρωνει ~50 Ευρω το χρονο.

6) ΚΑΙ ΛΕΥΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ / ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ Δημοσιων Υπαλληλων Μηχανικων (ΥΠΕΚΑ - ΤΕΕ - Πολεοδομιες κλπ).

 

Αυτα...

Μπράβο Silent Arrow τα είπες όλα με 6 σημεία. 

Link to comment
Share on other sites

Που είναι τα γραφεία του ΕΤΑΑ για να πάμε ?

 

edit

 

Διορθώνω... για όσους θέλουνε να πάνε ?

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο θετικό που είχε αυτή η κινητοποίηση, είναι οτι δεν πάρθηκε απόφαση απο το ΔΣ του ΕΤΑΑ για μεταφορών δεδομένων στο ΚΕΑΟ, διότι κατάφεραν οι συναδελφοι να διαλύσουν τη συνεδρίαση.

 

Σημ.

Ήταν παρών και ο προεδρος ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.