Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κοινά και διαφοροποιήσεις των ορισμών στεγάστρου και Ημιυπαίθριων κατα ΝΟΚ


Recommended Posts

Στέγαστρο το οποίο είναι σε επαφή με Η/Χ, στην ουσία σε προέκταση δημιουργεί πρόβλημα στον Η/Χ.

Από την άποψη ότι η ανοιχτή πλευρά του Η/Χ η οποία είναι 35%, είναι σε επαφή με το στέγαστρο, χάνει την ιδιότητα της ανοιχτής πλευράς.

Όσο αφορά το στέγαστρο, μπορεί αν με βολεύει να τον θεωρήσω Η/Χ και να μετρήσει σε κάλυψη και όγκο;

Αυτό με βολεύει από την άποψη ότι σε περίπτωση δύο ανεξάρτητων κτιρίων σε οικόπεδο, για να μην αφήσω απόσταση μεταξύ τους Δ, λέω να τα συνδέσω με στέγαστρο, αν δεν γίνεται να το θεωρήσω Η/Χ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στέγαστρο το οποίο είναι σε επαφή με Η/Χ, στην ουσία σε προέκταση δημιουργεί πρόβλημα στον Η/Χ.

Από την άποψη ότι η ανοιχτή πλευρά του Η/Χ η οποία είναι 35%, είναι σε επαφή με το στέγαστρο, χάνει την ιδιότητα της ανοιχτής πλευράς.

 

 

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Στέγαστρο το οποίο είναι σε επαφή με Η/Χ, στην ουσία σε προέκταση δημιουργεί πρόβλημα στον Η/Χ.

Από την άποψη ότι η ανοιχτή πλευρά του Η/Χ η οποία είναι 35%, είναι σε επαφή με το στέγαστρο, χάνει την ιδιότητα της ανοιχτής πλευράς.

Όσο αφορά το στέγαστρο, μπορεί αν με βολεύει να τον θεωρήσω Η/Χ και να μετρήσει σε κάλυψη και όγκο;

Αυτό με βολεύει από την άποψη ότι σε περίπτωση δύο ανεξάρτητων κτιρίων σε οικόπεδο, για να μην αφήσω απόσταση μεταξύ τους Δ, λέω να τα συνδέσω με στέγαστρο, αν δεν γίνεται να το θεωρήσω Η/Χ.

νομίζω ότι πλέον το απλό στέγαστρο δεν αρκεί για σύνδεση κτιρίων.

Ή Η/Υ θα πρέπει να κάνεις, ή φωταγωγό, ή αίθριο, ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων που να θεωρείται "κτίριο"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Επαναφέρω το θέμα για κατασκευή στεγάστρου σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο.

 

Διάβασα με προσοχή τις προηγούμενες δημοσιεύσεις, αλλά έχω τις εξής απορίες στο θολό τοπίο των στεγάστρων ειδικά στις εκτός σχεδίου περιοχές.

 

Συγκεκριμένα υφίσταται η έννοια του υποχρεωτικά ακάλυπτου χώρου για εκτός σχεδίου?

Το Δ=15 μ.? (Για περίπτωση κατοικίας)

δ υπάρχει?

 

1) Μπορώ δηλαδή να κατασκευάσω στέγαστρο εκτός δόμησης και κάλυψης με πλατος Δ/4=3,75 μ,? Και με τι μήκος?

2) Μπορεί αυτό να είναι εντελώς ανεξάρτητο από το κτίριο εκτός του υποχρεωτικού Δ ?

3) Εντός του υποχρεωτικού Δ έχει πάλι περιορισμό στις διαστάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα για κατασκευή στεγάστρου σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο.

 

Διάβασα με προσοχή τις προηγούμενες δημοσιεύσεις, αλλά έχω τις εξής απορίες στο θολό τοπίο των στεγάστρων ειδικά στις εκτός σχεδίου περιοχές.

 

Συγκεκριμένα υφίσταται η έννοια του υποχρεωτικά ακάλυπτου χώρου για εκτός σχεδίου?

Το Δ=15 μ.? (Για περίπτωση κατοικίας)

δ υπάρχει?

 

1) Μπορώ δηλαδή να κατασκευάσω στέγαστρο εκτός δόμησης και κάλυψης με πλατος Δ/4=3,75 μ,? Και με τι μήκος?

2) Μπορεί αυτό να είναι εντελώς ανεξάρτητο από το κτίριο εκτός του υποχρεωτικού Δ ?

3) Εντός του υποχρεωτικού Δ έχει πάλι περιορισμό στις διαστάσεις?

δεν υπάρχουν Δ και δ στα εκτός σχεδίου (γενικά)

στα αντίστοιχα άρθρα του ΝΟΚ γράφει στην αρχή το πεδίο εφαρμογής

οι αποστάσεις από τα πλάγια και πίσω όρια, καθώς και από το δρόμο, ή από δασικά ή από ρέματα ή κάτι άλλο, καθορίζονται συνήθως με το ειδικό διάταγμα της περιοχής,

αλλιώς από τις γενικές διατάξεις εκτός σχεδίου (ας πούμε τα 15μ. που λες, τα 10μ. από δασικά, κλπ κλπ)

άλλο είναι το στέγαστρο σε επαφή με το κτίριο (που δηλαδή δεν έχει κατακόρυφα στοιχεία και στηρίζεται στο κτίριο)

κι άλλο είναι το στέγαστρο που εννοείς εσύ (δηλαδή Η/Υ ή πέργολα ή κάτι με κατακόρυφα στοιχεία)

Link to comment
Share on other sites

Από τα προηγούμενα που διάβασα είχα καταλήξει ότι αυτό που αναφέρεις σε επαφή με το κτίριο είναι το προστέγασμα,

καθώς επίσης στο άρθρο 16 δεν αναφέρει πουθενά τα στεγαστρα. Οπότε αυτά μπορούν να είναι κι ανεξάρτητα.

 

Επίσης στο άρθρο 17, παρ. 8 που δυστυχώς  δεν ισχύει για τα εκτός σχεδίου αναφέρει

 

Άρθρο 17,
7." Επί των ακάλυπτων χώρων του οικοπέδου και εφόσον καλύπτεται η υποχρέωση για φύτευση, σύμφωνα με την παράγραφο 2, επιτρέπονται οι παρακάτω κατασκευές:
ια) Στέγαστρα σε οποιαδήποτε θέση και εφόσον αυτά αναπτύσσονται εντός των υποχρεωτικών ακαλύπτων μπορούν να κατασκευάζονται με πλάτος μέχρι 1/4 Δ ή δ."

8. "Τα προκήπια διαμορφώνονται ανάλογα με τη χρήση του κτιρίου, περιλαμβάνουν πάντοτε δένδρα, φυτά ή και υδάτινες κατασκευές σύμφωνα με τις διατάξεις του κτιριοδομικού κανονισμού.
...........
Β. Στην επιφάνειά τους επιτρέπονται εφόσον καλύπτεται η υποχρέωση για φύτευση:
α) Οι κατασκευές των περιπτώσεων α΄, δ΄, ι΄, ια΄, ιβ΄ της παραγράφου 7 χωρίς προϋποθέσεις μέγιστου πλάτους και πάντοτε έως το όριο της ρυμοτομικής γραμμής.

 

Οπότε συμπεραίνω μπορούν να αναπτύσσονται ελεύθερα μέσα στο οικόπεδο ή αγροτεμάχιο,απλά σε αγροτεμάχιο θεωρώ ότι  ισχύει ο περιορισμός Δ/4.

Εννοείται ότι δεν είμαι απόλυτος απλά προσπαθώ αποκωδικοποιήσω τις διατάξεις.
 

Link to comment
Share on other sites

απαντάς στον εαυτό σου αλλά μετά ξαναρωτάς

1. το 1/4 Δ πως το καταλαβαίνεις σε ανεξάρτητο στέγαστρο; 

μπορείς δηλαδή να το ακουμπήσεις στο όριο αρκεί να είναι πλάτους 1/4 Δ;

Κατά τη γνώμη μου εννοεί ότι το στέγαστρο στον ακάλυπτο μπορεί να μπαίνει στο Δ μέχρι του 1/4 αυτού

2. όλα τα παραπάνω είναι πολύ ωραία, αλλά δεν έχουν σχέση με τα εκτός σχεδίου, όπως είπες, όπου άλλωστε δεν έχουμε και προκήπιο και ρυμοτομική 

 

και να ρωτήσω και κάτι:

έστω ένα στέγαστρο ανεξάρτητο, σε απόσταση ενός μέτρου από το κτίριο.

τότε λοιπόν αυτό τοποθετείται περίπου όπου να 'ναι, και πάντως εντός προκηπίου μέχρι της ρυμοτομικής, ανεξαρτήτως διαστάσεων κλπ

Αν όμως το κολλήσεις στο κτίριο, τότε ξαφνικά γίνεται Η/Υ και ισχύουν όλοι οι περιορισμοί.

Μήπως εγώ δεν το έχω καταλάβει καλά;

Link to comment
Share on other sites

απαντάς στον εαυτό σου αλλά μετά ξαναρωτάς

 

Ενα βήμα πριν την τρέλα συνάδελφε

 

 

 

1. το 1/4 Δ πως το καταλαβαίνεις σε ανεξάρτητο στέγαστρο; 

μπορείς δηλαδή να το ακουμπήσεις στο όριο αρκεί να είναι πλάτους 1/4 Δ;

Κατά τη γνώμη μου εννοεί ότι το στέγαστρο στον ακάλυπτο μπορεί να μπαίνει στο Δ μέχρι του 1/4 αυτού

 

Δυστυχώς δεν καταλαβαίνω, προσπαθώ να ερμηνεύσω...

Θεωρώ πως ναι μπορώ αρκεί να έχει πλάτος 1/4 Δ !

Ουσιαστικά δεν αναιρεί αυτό που γράφεις παρακάτω, Θα έχω ένα στέγαστρο με 1/4Δ μεσα στο Δ

 

 

2. όλα τα παραπάνω είναι πολύ ωραία, αλλά δεν έχουν σχέση με τα εκτός σχεδίου, όπως είπες, όπου άλλωστε δεν έχουμε και προκήπιο και ρυμοτομική 

 

Για την παράγραφο 8 του άρθρου 17 ναι. Για την παράγραφο 7 δεν την εξαιρεί από τις εκτός σχεδίου περιοχές σύμφωνα με τον άρθρο 2.

 

 

και να ρωτήσω και κάτι:

έστω ένα στέγαστρο ανεξάρτητο, σε απόσταση ενός μέτρου από το κτίριο.

τότε λοιπόν αυτό τοποθετείται περίπου όπου να 'ναι, και πάντως εντός προκηπίου μέχρι της ρυμοτομικής, ανεξαρτήτως διαστάσεων κλπ

Αν όμως το κολλήσεις στο κτίριο, τότε ξαφνικά γίνεται Η/Υ και ισχύουν όλοι οι περιορισμοί.

Μήπως εγώ δεν το έχω καταλάβει καλά;

 

Θεωρώ ότι η διαφορά τους είναι ότι ο Η/Χ μπορεί να έχει βατό δώμα σε σχέση με το στέγαστρο

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Υπάρχει υπόστεγο (το κλασικό 4 κολώνες και κεραμίδι) το οποίο στεγάζει ένα BBQ και βρίσκεται στον ακάλυπτο(μακρυά από το κυρίως κτίριο) σε απόσταση 0,80 από το όριο του γείτονα σε περιοχή όπου Δ=0 ή 2,5 . Εξετάζω την περίπτωση να το νομιμοποιήσω (είναι μετα το 2011 και δεν μπορεί να τακτοποιηθέι) . Έχω μπερδευτεί όμως με τον ΝΟΚ. Θα μετρήσει στην κάλυψη;Μπορεί να είναι εντός των 2,5 μέτρων από το όριο;

το υπόστεγο ειναι 2.78Χ3,82

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Έχω μπερδευτεί και εγώ αρκετά.

Αυτά τα δύο πώς πρέπει να τα χαρακτηρίσω?

Εδώ το πρώτο και εδώ το δεύτερο.

Στο πρώτο υπάρχει εν επαφή μια μικρή αποθήκη και μέχρι στιγμής πιστέυω ότι είναι ημιυπαίθριος χώρος.

Για το δεύτερο είμαι μεταξύ ημιυπαιθρίου και στεγάστρου. Οι διαστάσεις του είναι 3μΧ5.05μ και βρίσκεται σε οικισμό με Δ=2,50μ.

 

Ευχαριστώ για τυχόν ... διαφωτίσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.