Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατοικία στο εξωτερικό και ΤΣΜΕΔΕ


mariovic

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Εργάζομαι στην Αμερική εδώ και 2 χρόνια πληρώνοντας εκεί μόνο εισφορές κλάδου υγείας - προς το παρών.

Σκοπεύω να κάνω αίτηση για να μου αφαιρεθούν αναδρομικά οι εισφορές του ΚΥΤ για αυτά τα 2 χρόνια.

 

Από όσα διάβασα είναι εφικτό γενικά, αλλά μήπως στην περίπτωση μου επειδή δεν πληρώνω συντάξιμα στην Αμερική μου το αρνηθούν;

 

Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι το θέμα έχει ξανασυζητηθεί, αλλά το νήμα είχε μακρύνει πολύ και οι πληροφορίες είχαν απλωθεί.

Προσπαθώ να μιλήσω με το ΕΤΑΑ για πληροφορίες, αλλά τουλάχιστον τηλεφωνικά είναι αδύνατον. Οπότε απευθύνομαι σε εσάς, αν κάποιος ξέρει κάτι σχετικό.

 

Δεδομένα:

1. Είμαι μηχανολόγος, μέλος ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ από το 2005.

2. Μένω στην Τουρκία (πρόκειται να λάβω και την υπηκοότητα) τα τελευταία δύο χρόνια

3. Πρόσφατα προσλήφθηκα ως υπάλληλος σε εταιρεία (ως μηχανολόγος θα δείξει, ανάλογα αν θα μου αναγνωρίσουν το πτυχίο).

4. Μόλις ολοκληρωθεί η πρόσληψη και με τη βούλα, θα παραδώσω το "μπλοκάκι" στην Ελλάδα (γιατί να το πληρώνω τζάπα...)

5. Στην Τουρκία θα έχω την δημόσια ασφάλεια, ενώ η εταιρεία μου προσφέρει και ιδιωτική.

 

Απορίες:

1. Μπορώ να διαγραφώ από το ιατροφαρμακευτικό του ΕΤΑΑ μόνο και να κρατήσω το συνταξιοδοτικό; (έχει νόημα; )

2. Αν διαγραφώ τελείως, στο τέλος θα βγει άκρη ανάμεσα σε Ελλάδα και Τουρκία για τα συντάξιμα ή κλάφτα Χαράλαμπε;

3. Σε περίπτωση που το 2 είναι εφικτό και έχει νόημα, ποιά είναι η διαδικασία; Πρώτα πρέπει να διαγραφώ από το ΤΕΕ και μετά γίνεται αυτόματα; (κάτι τέτοιο διάβασα στο φόρουμ) ή μπορώ να είμαι μέλος του ΤΕΕ και να μην έχω ΤΣΜΕΔΕ δεδομένου ότι θα είμαι κάτοικος εξωτερικου;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

ο καιρος γαρ εγγυς .Και παλι στο ΤΣΜΕΔΕ/ΤΕΕ θα εισαι οταν εμφανιστει το χιλιαρμενο στο αιγαιο 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

 

έχω προσπαθήσει να διαβάσω όλα τα σχετικά μηνύματα, πριν στείλω το ερώτημα μου, με συγχωρείτε για τυχόν επανάληψη. Ο αδελφός μου διαμένει στις ΗΠΑ, δηλ χώρα που έχει Διμερή Σύμβαση Κοινωνικής Ασφάλειας με την Ελλάδα και μέχρι σήμερα πλήρωνε κανονικά τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ, εκτός από ΚΥΤ - είχε στείλει στο παρελθόν κάποιο έγγραφο για εξαίρεση, θα πρέπει να βρίσκεται στο φάκελο του στο ΤΣΜΕΔΕ Μακεδονίας, αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρη, γιατί, όταν βρέθηκα πρόσφατα για κάποια άλλη δουλειά στο κεντρικόΤΣΜΕΔΕ με ενημέρωσαν ότι δεν είναι γραμμένος στο ΚΥΤ και αυτό πρέπει να διορθωθεί. Απουσίαζε όμως ο αρμόδιος υπάλληλος για περαιτέρω συζήτηση. Εν τω μεταξύ, ψάχνοντας στα διάφορα σάιτ διαπίστωσα, από το παλιο κοινοτικό έντυπο Ε101 και Ε102 (που υπάρχει κάπου στο παλιο σάιτ του ΤΣΜΕΔΕ):

 

"5. Εάν το πρόσωπο που διαμένει στο εξωτερικό δεν έχει ασφάλιση για σύνταξη σε κρατικό φορέα της χώρας μόνιμης διαμονής του, καταβάλλει στο ΤΣΜΕΔΕ την εισφορά του για Κύρια Σύνταξη και Ειδικό Λογαριασμό Πρόσθετων Παροχών σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία (Ν.915/79) δηλ. διπλάσιες εισφορές ελεύθερου επαγγελματία στην Κύρια Σύνταξη και απλές εισφορές στον Ειδικό Λογαριασμό Πρόσθετων Παροχών."

 

 

Δεν ξέρω πώς ακριβώς εννοούν την ασφάλιση για σύνταξη στις ΗΠΑ. Ο αδελφός μου είναι ελεύθερος επαγγελματίας και δεν έχει ασφάλιση σε κρατικό φορέα -έχει όμως social security number. Το κύριο πρόβλημα και ερώτημα μου είναι μηπως προσπαθήσω να (ξανα)επιλύσω το θέμα του ΚΥΤ και της σχετικής εξαίρεσης και βρεθώ μπροστά σε αίτημα του ΤΣΜΕΔΕ για διπλάσιες εισφορές στην κύρια σύνταξη (και μάλιστα αναδρομικά).

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

mariovic,

 

1. Και μπορείς και έχει νόημα. Αν τους πας πχ μια επιστολή από την ιδιωτική σου ασφάλιση (που θα αναφέρει σε τι σε ασφαλίζει) τότε θα πάρεις εξαίρεση απο το ΚΥΤ. Επαναλαμβάνω: για να εξαιρεθείς απο τον κλάδο υγείας (ΚΥΤ) τότε αν αποδείξεις οτι είσαι ασφαλισμένος αλλού (έστω και σε ιδιωτική) τότε είσαι ΟΚ. Αυτό για όσους δουλεύουν εκτός Ελλάδος.

 

2. Αν διαγραφείς, κλάψε και εσύ μαζί με τον Χαράλαμπο τα 8 συντάξιμα χρόνια που έχεις πληρώσει από το 2005. Αλλά εφόσον θα πάρεις υπηκοότητα, άρα σε βλέπω για μόνιμα στην Τουρκία, πιθανώς σε συμφέρει να έχεις τη σύνταξη σου απο εκεί.

 

3. Διαγράφεσαι απο το ΤΣΜΕΔΕ και αυτόματα σε διαγράφουν απο το ΤΕΕ. Για περισσότερες πληροφορίες διάβασε το νήμα "Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ

 

To 1. ισχύει νομίζω μόνο για ασφάλιση σε χώρες Ε.Ε. (ίσως και χώρες ΕΟΧ). 

 

Ψάξε μήπως υπάρχει κάποια διακρατική συμφωνία Ελλάδας Τουρκίας σε ασφαλιστικά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.