Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΠΕΑ σε ανεπίσημα ενοποιημένα διαμερίσματα (2 σε 1)


vagom

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Έχω πελάτη για «Εξοικονομώ» που έχει ενοποιήσει δύο όμορα διαμερίσματα (ιδιοκτησίας του και τα δύο), χωρίς να έχει κάνει κάποιου είδους ρύθμιση-τακτοποίηση-νομιμοποίηση.

 

Στην σύσταση οριζοντίων, στο Ε9 και στο ΕΤΑΚ του, εμφανίζονται ως δύο ξεχωριστές ιδιοκτησίες.

 

Η πρώτη μου σκέψη είναι όλα θα πρέπει να γίνουν x2:

2 ιδιοκτησίες – 2 Εξοικονομώ – 4 ΠΕΑ (2+2)

 

Παρακαλώ (και ευχαριστώ προκαταβολικά) για τις απόψεις σας…

 

ΥΓ: Δεν αναρτώ το ερώτημα στο θέμα της ενότητας <<εξοικονομώ>> γιατί νομίζω ότι αφορά την έκδοση ΠΕΑ γενικότερα.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα συνάδελφε είναι πως θα κάνεις ΠΕΑ για δύο χώρους που είναι ενωμένοι μεταξύ τους. Κανονικά δεν γίνεται.

Εάν δεν ήταν για εξοικονομώ, θα έκανες ένα ΠΕΑ με αριθμό ιδιοκτησίας Α1 & Α2 (πχ), αλλά για το εξοικονομώ δεν θα περάσει κάτι τέτοιο.

Εκ πρώτης το βλέπω να μην μπορεί να μπει στο πρόγραμμα, εάν δεν τα ενοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αφού λες οτι στο Ε9 παρουσιάζονται 2 ιδιοκτησίες, συμφωνώ μαζί σου για 2 ΠΕΑ

 

Νομίζω οτι είσαι καλυμένος

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Επιθεωρείς ότι βλέπεις και όχι ότι λένε τα χαρτιά.

 

Αν σου έρθει έλεγχος για το εξοικονομώ θα πρέπει να τους πείσεις ότι είναι δύο διαφορετικά διαμερίσματα,πράγμα κομματάκι δύσκολο.

 

Μήπως αφού είναι ο ίδιος ιδιοκτήτης να του προτείνεις να αλλάξει το Ε9 και να τα εμφανίσει σαν ένα διαμέρισμα όπως πραγματικά είναι.

 

Αντί για ΕΤΑΚ δώσε λογαριασμό ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη vagom, αλλά τι δουλειά έχει εδώ ο σύνδεσμος που παραπέμπεις;

 

Ουπς… Καμία!

Ζητώ συγνώμη για το λάθος link.

(Πήγα να κάνω copy paste την φράση « Εξοικονομώ Κατ’ Οίκον» από το ομώνυμο θέμα και μάρκαρα την διαφήμιση που ήταν ακριβώς από πάνω, με το ίδιο λεκτικό).

 

Αν μπορεί κάποιος admin ας το σβήσει, τάχιστα!

Και πάλι συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ντε, ουδείς άσφαλτος όπως είχε πει και η μεγάλη αιδώς :P.

Επί του θέματος τώρα. συμφωνώ με τους tsx και nick_61. Και τακτοποίηση και αλλαγή στο Ε9.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! σε παρόμοιο κλίμα και η δικιά μου η ερώτηση, σε διαμέρισμα με κλειστό ΗΥ χώρο, βγάζεις ΠΕΑ αποτυπώνοντας την κατάσταση, αλλά με το εξοικονομώ τι γίνεται? αν δεν ταιριάζουν με το Ε9 τα τμ, η τράπεζα το απορίπτει, ή χτυπάει καμπανάκι και του έρχονται για αυτοψία και πολεοδομικό πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνει τακτοποίηση με τον καινούργιο νόμο(Ν.4178/2013), να πληρωθεί (όλο) το πρόστιμο και να γίνει τροποποίηση του Ε9. Μετά από όλα αυτά, θα υπάρχει δυνατότητα υπαγωγής στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.