Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περιφραξη οικοδομης


darious

Recommended Posts

Καλημερα σας

Προκειται για πολυκατοικια με πιλωτη, περιφαγμενη στις 3 πλευρες με μανδρα και ανοιχτη μπροστα.

Θα ηθελα να μαθω αν η περιφραξη μπροστα στην οικοδομη με καγκελοπορτα ειναι υποχρεωτικη.

Στα σχεδια της οικοδομης δεν υπαρχει περιφραξη, ουτε σε συγγραφη υποχρεωσεων, και που μπορω να απευθυνθω για να μου το δωσουν εγγραφα για να το χρησιμοποιησω δικαστικα.

ΥΓ. Ο μηχανικος μου, και αλλους που ρωτησα δεν μπορεσαν να μου δωσουν απαντηση. Εαν μπορουσατε να μου συστησετε καποιον να μου απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Μου κάνει εντύπωση ότι ο μελετητής μηχανικός και ο επιβλέπων μηχανικός της πολυκατοικίας δεν γνωρίζουν να σου απαντήσουν για την περίφραξη της πυλωτής.

 

Η γενική περίπτωση στην οποία μπορώ να αναφερθώ είναι ότι όταν η οικοδομή είναι χτισμένη επί της ρυμοτομικής γραμμής (παλιό συνεχές σύστημα ΓΟΚ 73) ταυτιζόμενη με την οικοδομική γραμμή, η πυλωτή μπορεί να έχει ελαφρά περιφράγματα.

Αν υπάρχει προκήπιο δεν μπορείς να φράξεις τη πυλωτή γιατί έχεις περιφραγμένο το οικόπεδο όποτε δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι ασφαλείας.

 

Από το φόρουμ δεν μπορείς να λάβεις άλλη απάντηση πέρα από μια γενική κατεύθυνση. Θα απευθυνθείς σε μηχανικό της επιλογής-εμπιστοσύνης σου, μιας και πρόκειται να καταθέσεις αγωγή από ότι αντιλαμβάνομαι. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι ο φίλος μας ρωτά για περίφραξη στο όριο του οικοπέδου και οχι στο όριο τις πιλοτής.

Και από τα λεγόμενά του μάλλον υπάρχει διένεξη μεταξύ του ιδιοκτήτη και του εργολάβου....

 

Φίλε darius, γίνε λίγο πιο σαφής για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε

Link to comment
Share on other sites

...
Θα ηθελα να μαθω αν η περιφραξη μπροστα στην οικοδομη με καγκελοπορτα ειναι υποχρεωτικη.
...

 

Δεν υπάρχει καμία πολεοδομική υποχρέωση για περίφραξη ή για υποχρεωτική καγκελόπορτα προς τον δρόμο.

 

Μπορούν όμως να υπάρχουν συνθήκες (σπάνιες) που μπορεί την καθιστουν υποχρεωτική (σχεδιαστικές, κατασκευαστικές, ιδιοκτησιακες -συμβολαίων - κανονισμών κλπ)

 

 


και μην ξεχάσεις την πιο σωστή συμβουλή

....

Από το φόρουμ δεν μπορείς να λάβεις άλλη απάντηση πέρα από μια γενική κατεύθυνση. Θα απευθυνθείς σε μηχανικό της επιλογής-εμπιστοσύνης σου, μιας και πρόκειται να καταθέσεις αγωγή από ότι αντιλαμβάνομαι. 

Link to comment
Share on other sites

Υποχρέωση περίφραξης δεν υπάρχει...

Και αγου στην ο.α. δεν υπαρχει, η κατασκευή της είναι αυθαίρετη χωρίς ενημέρωση της ο.α.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καταρχην να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις σας

Για να γινω ποιο συγκεκριμενος

Ειμαι ιδιώτης και κατασκευασα μια 5ωροφη οικοδομη με πιλωτη στην οποια διαμενω και εγω.

Πουλησα καποια απο τα διαμερισματα.

Δεν εχω κανει συγγραφη υποχρεωσεων με αυτους γιατι τα παραλαβαν ετοιμα.

Στα σχεδια της οικοδομης δεν υπαρχει περιφραξη.

Γυρω απο την οικοδομη(στις τρεις πλευρες) υπαρχει μανδρα και μπροστα ειναι ανοιχτη για να εχουν προσβαση τα αυτοκινητα στα παρκινγκ.

Οι αγοραστες μου καναν αγωγη γιατι δεν τους εβαλα μπροστα στο οριο της οικοδομης συρομενη καγκελοπορτα.

Ρωταω τωρα αν ειμαι υποχρεωμενος να βαλω καγκελα και καγκελοπορτα και αν δεν ειναι υποχρεωτικο απο που θα το παρω εγγραφα για το δικαστηριο.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εμφανίζεται στα σχέδια της άδειας και δεν περιγράφεται στα συμβόλαια ως υποχρέωση, δεν απαιτείται.

Βεβαίωση δε νομίζω οτι μπορείς να πάρεις για κάτι που δεν απαιτείται...

Link to comment
Share on other sites

παυλος, διδονις, φαεθον, dada.

 

πολυ σωστα  σε ολα...

 

υγ

αφου σου κοινοποιησαν αγωγη...καπου πρεπει να την στηριζουν...

ή σε καποια αδεια ή σε καποια κατοψη, όπου πιθανον, να φαινεται  οτι  υπαρχει υποχρεωσή σου για τοποθετηση συρομενης καγκελοπορτας...χειροκινητης..ή .ηλεκτροκινητης  με τηλεχειριστηριο...

 

Την αγωγη αυτη την εδωσες- προφανως- στον δικηγορο σου..

 

Επομενως σου εχει ηδη απαντησει

αν είχες ή οχι υποχρεωση...

 

Ολα προκυπτουν απο τα εγγραφα που εχεις υπογραψει...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Οι αγοραστες μου καναν αγωγη γιατι δεν τους εβαλα μπροστα στο οριο της οικοδομης συρομενη καγκελοπορτα.

Όλοι μαζί έκανα αγωγή?

Έγινε γενική συνέλευση

και πάρθηκε σχετική απόφαση για αγωγή? (λογικά κάπως έτσι φαντάζομαι πως έγινε...)

 

Έχεις το πρακτικό της συνέλευσης?

Που στηρίζεται η απόφασή τους?

 

Πάντως επιδίωξη της πολεοδομικής νομοθεσίας

είναι η ΜΗ περίφραξη των οικοπέδων

ώστε - όπου είναι αυτό δυνατό - 

να δημιουργούνται ενιαίοι ελεύθεροι χώροι με ενοποίηση των κοινόχρηστων με τους ιδιωτικούς χώρους.

 

Δηλαδή

αν ποτέ φτάσει σε δικαστήριο

ο δικαστής θα σου πει και μπράβο που δεν περιέφραξες το οικόπεδο από όλες τις πλευρές (εφόσον δεν ήσουν και δεσμευμένος)

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μη κάτσεις να σκάσεις. Μην αγωνιάς, διόλου, τα σχέδια της οικοδομικής άδειας της οικοδομής δείχναν περίφραξη?

-Οχι= δεν φτιάχνεις.

-Ναι= φτιάχνεις

-μην αγχώνεσαι θα σου ζητάνε λαγούς και πετραχείλια σύντομα, καλό να έχεις ισοροπιημμένη σχέση μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.