Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


GEORGE MICHEAL

Recommended Posts

να ρωτήσω βρε παιδιά:

είχα τυπώσει δύο φεμ μαζί , ένα 20Ε (10%) για ένα πεα, και μετά ένα 25Ε (10% για υπηρεσίες συμβούλου) στίς 28/3.

μπαινω τώρα και βλέπω στίς οφειλές εκτός ρύθμισης μου έχει 25Ε ληξιπρόθεσμο με προσαυξήσεις. Εγω όμως πλήρωσα αμέσως και τα δύο φεμ την ίδια ώρα με το που τα κατάθεσα και μάλιστα σε τράπεζα.

Το παράξενο είναι. 1) αν πατήσω την ταυτότητα πληρωμής δεν είναι ίδια με αυτήν που πλήρωσα , την οποία μπορώ να την βρω και στίς δηλώσεις παρακρατούμενων φόρων. Είναι σαν να είναι μία άλλη οφειλή. Ομως ημερομηνία οφειλής έχει πάλι τίς 28/3

2) μήπως η οφειλή ήταν 20% για υπηρεσία συμβούλου και το σύστημα μου εκτύπωσε μία νέα ταυτότητα μετά από μέρες για το υπόλοιιπο 10%?

3) πάντως δεν ξέρω για σάς, αλλά που φαίνεται ότι  έχω πληρώσει τα άλλα φεμ? γιατί αν πατήσω τα <<στοιχεία πληρωμών>> μου εμφανίζει πληρωμές που έχω κάνει βεβαιωμένες (εισόδημα, εετηδε κλπ) αλλά όχι τα φεμ!!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι πλεον ειναι επι της συμφωνηθεισας...

 

Μόνο για τα ΠΕΑ ισχύει αυτό.

 

Για τα άλλα είναι επί του  max{ συμφωνηθείσας , νόμιμης}

Link to comment
Share on other sites

Η ενημέρωση του συστήματος αργεί, οπότε οι πληρωμές θα φανούν μετά από 3-4 μέρες. Μην αγχώνεσαι, δεν χρωστάς!

Επίσης, οι ταυτότητες πληρωμής που προκύπτουν από τα υποσυστήματα του TAXIS δεν είναι ίδιες με αυτές που προκύπτουν στο συγκεντρωτικό πίνακα με τις βεβαιωμένες οφειλές εκτός ρύθμισης.

Κοινώς... περίμενε μερικές ημέρες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην Πολεοδομία για ΦΕΜ αμοιβής άδειας, τι πάμε? Την ταυτότητα οφειλής και την εντολή πληρωμής από το e-banking μου? Ή αρκεί η ταυτότητα οφειλής?

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη λογικά εκτός από την ταυτότητα οφειλής θέλει και κάποια απόδειξη ότι έχει πληρωθεί το ΦΕΜ, άρα θα επισύναπτα μαζί με το ΦΕΜ την απόδειξη από το e-banking.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ενημρωθει έχει και την βεβαίωση. Οπότε το τυπωνεις όλο και τπ δίνεις....

επιβεβαιώνω το ως άνω απλώς

ο λόγος που απαιτείται η αναλυτική εκτύπωση της βεβαίωσης εξώφλησης της οφειλής είναι γιατί μόνο σε αυτήν φαίνεται με υπογραφή του ΧΘ(!) το έργο στο οποίο αναφέρεται το ποσό της προκαταβολής φόρου και συσχετίζεται έτσι με την άδεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.