Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ αλλά νομίζω υπάρχει μια αντίθεση σε όλα αυτά. Λέμε τόσο καιρό ότι πληρώνουμε ΦΕΜ μόνο όταν κάτι περνά από δημόσια αρχή και στο άρθρο 62 λέει: (Άρθρο 62. Πληρωμές υποκείμενες σε παρακράτηση)

δ) αμοιβές για τεχνικές υπηρεσίες, αμοιβές διοίκησης, αμοιβές για συμβουλευτικές υπηρεσίες και άλλες αμοιβές για παρόμοιες υπηρεσίες, ανεξαρτήτως εάν έχουν παρασχεθεί στην Ελλάδα, όταν ο λήπτης της αμοιβής είναι φυσικό πρόσωπο?

 

τελικά κόβουμε σε όλα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, σε άδεια εγκατάστασης βιοτεχνίας, μπορεί κάποιος/κάποια να βοηθήσει στα παρακάτω?Για το έργο έχω πάρει εντολή πληρωμής από το ΤΕΕ με fax στέλνοντας τον προυπολογισμό του έργου και εντολή ανάθεσης.


 


1.Στο έντυπο ΤΣΜΕΔΕ μηχανικού βάζουμε τη συνολική αμοιβή (δηλαδή αμοιβή + Φ.Π.Α.) ή το ποσό χωρίς Φ.Π.Α.?


 


2.Στο έντυπο ΤΣΜΕΔΕ ιδιοκτήτη βάζουμε το όνομα του ιδιοκτήτη και στο πεδίο προυπολογισμός/αμοιβή τον προυπολογισμό της εγκατάστασης?


 


3.Πρέπει να δηλώσω το έργο στη σελίδα του ΤΕΕ (υπολογισμός αμοιβών) ή αυτό γίνεται αυτόματα, καθώς έχω πάρει ήδη κωδικό πληρωμής?


 


4.Για την πληρωμή του ΦΕΜ, μπορεί να γίνει από τη σελίδα του Taxisnet?Ποιο αρχείο πρέπει να ανεβάσω εκεί?


 


Ευχαριστώ


Edited by naper26
Link to comment
Share on other sites

Για να σου στείλανε εντολή πληρωμής με φαξ μάλλον δεν καλυπτόταν η αμοιβή από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ.

 

1. Αμοιβή χωρίς ΦΠΑ.

 

2. Ναι θα βάλεις τον προυπολογισμό του έργου.

 

3. Είναι όπως τα λες, δεν έχει νόημα να φτιάξεις έργο αφού σου έχουν ήδη βγάλει την εντολή πληρωμής.

 

4. Θα πας στο www.gsis.gr -> o λογαριασμός μου -> εφαρμογές taxisnet -> εφαρμογή παραρατούμενου φόρου -> δήλωση απόδοσης παρακρατούμενου φόρου στις αμοιβές μηχ/κών & αρχιτεκτόνων.

 

Εκεί θα συμπληρώσεις τα στοιχεία σου, του ιδιοκτήτη, της αμοιβής και θα σου βγάλει ταυτότητα πληρωμής την οποία πληρώνεις στην τράπεζα, με e-banking κοκ...

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή το θέμα δεν διαβάζεται πλέον, μετά από 50 σελίδες με αρκετά εκτός θέματος posts, παρακαλώ κάποιος να μου απαντήσει, αν ξέρει:

 

Σε όλα τα πεδία αμοιβής (συμβατική, συμφωνηθείσα) βάζουμε το ίδιο ποσό; για να βγει σωστό το ΦΕΜ;

Εγώ δηλαδή που για συγγενικό πρόσωπο θα κάνω συμφωνητικό 100€ για όλες τις επιβλέψεις (αντί των 15.000€ περίπου), θα αναφέρω μόνο το κατοστάρικο;

Τα πεδία με τα τετραγωνικά και τον προϋπολογισμό είναι υποχρεωτικά;

Την ιδια απορια εχω κι εγω συναδελφε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.