Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


GEORGE MICHEAL

Recommended Posts

Ήταν δώρο του Αι Βασίλη, γιατί να τα είχαν κράτημενα, χλωμό το κόβω..

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συναδελφοι,

θέλω να πληρώσω φεμ για αποδειξη που ελοψα το δεκεμβριο του 2014. Σε ποιο δοαχειριστικό έτος θα το βάλω, στο 2014 ή στο 2015? Είναι απόδειξη με ημερομηνία 2014 οπότε μήπως πρέπει να μπει στο 2014? Η θα είναι εκπρόθεσμο? Ξέρω ότι δεν υπάρχει προθεσμία υποβολής του φεμ παρά μόνο να έχει γίνει πριν τη θεώρηση της μελέτης από δημόσια υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Στο 2014 σε αφηνει να υποβαλλεις δηλωση?

 

Κανονικα το 2015 πρεπει να παει και ληφθει υποψη στη φορολογικη δηλωση του 2016 που θα αφορα εισοδηματα του 2015.

Δεν εχει σημασια που η ΑΠΥ (ή το ΤΠΥ) ειναι του 2014.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αφορά όμως εισόδημα που αποκτήθηκε το 2014. Δλδ και πέρισυ που είχα κάνει το ίδιο ( όχι όμως στο taxis περισυ) το είχα βάλει στη δήλωση του αντίστοιχου έτους. Στο 2014 μου επιτρέπει, μου ανοίγει σελίδα δλδ

Link to comment
Share on other sites

Οτι πληρωνεται μεσα στο 2014 μπαινει κανονικα στη δηλωση του 2015.

Οτι πληρωνεται μεσα στο 2015 μπαινει στη δηλωση του 2016.

 

Προσεξε οτι μεχρι περσυ (2013) οι δηλωσεις δεν γινοταν ηλεκτρονικα.

Λογικα φετος θα μπαινει απευθειας το ποσο που πληρωθηκε για ΦΕΜ στον αντιστοιχο κωδικο. Δεν ξερω αν εχεις δυνατοτητα να "πειραξεις" κατι χειροκινητα.

 

Σχετικα με τις δηλωσεις ΦΕΜ του 2014, καλυτερα ρωτα το λογιστη ή στη ΔΟΥ μην πληρωσεις κανενα προστιμο λογω εκπροθεσμης υποβολλης.

 

 

Δλδ και πέρισυ που είχα κάνει το ίδιο ( όχι όμως στο taxis περισυ) το είχα βάλει στη δήλωση του αντίστοιχου έτους

 

 

 

Κακως το εκανες.

Ειναι λαθος.

Ξερω και λογιστες και το εκαναν, χωρις να ξερουν.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω κάτι

 

Γιατί η ημερομηνία λήξης πληρωμής του ΦΕΜ είναι η ίδια εργάσιμη ακόμα και αν το κόψω ηλεκτρονικά το βράδυ 23:59 και δεν δίνει 2-3 μέρες το σύστημα .

Γιατί σε όσα έχω υποβάλλει βράδυ και το πλήρωσα την επόμενη μέρα τώρα φαίνεται οτι χρωστάω 0,22 ευρώ για το καθένα.

Δεν είναι το ποσό αλλά η ηλιθιότητα του πράγματος.

Όλα τα πράγματα έχουν μια ημερομηνία λήξης το ΦΕΜ όχι. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε ξανακουβεντιασει.

Ετσι ειναι το συστημα.

 

Για να μην εχεις προσαυξησεις πρεπει να το υποβαλλεις το πρωι εργασιμης μερας και να το πληρωσεις μεχρι το μεσημερι.

 

Μια βλακεια του συστηματος ειναι και αυτη.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι

 

Γιατί η ημερομηνία λήξης πληρωμής του ΦΕΜ είναι η ίδια εργάσιμη ακόμα και αν το κόψω ηλεκτρονικά το βράδυ 23:59 και δεν δίνει 2-3 μέρες το σύστημα .

Γιατί σε όσα έχω υποβάλλει βράδυ και το πλήρωσα την επόμενη μέρα τώρα φαίνεται οτι χρωστάω 0,22 ευρώ για το καθένα.

Δεν είναι το ποσό αλλά η ηλιθιότητα του πράγματος.

Όλα τα πράγματα έχουν μια ημερομηνία λήξης το ΦΕΜ όχι. Ευχαριστώ. 

 

Mπορούμε εμείς τώρα , από εδώ , να εξερευνήσουμε τη σκέψη αυτών που υλοποίησαν τη συγκεκριμένη εφαρμογή ? Δε μπορούμε , είναι η σωστή απάντηση.  :confused:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντα το ΦΕΜ πληρώνονταν την ίδια ημέρα που το περνούσαν στο σύστημα......

Το πρόβλημα είναι πως οι τράπεζες ενημερώνουν την άλλη ημέρα αν η κατάθεση γίνει μετά το απόγευμα (ανάλογα την τράπεζα η ακριβής ώρα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.