Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


GEORGE MICHEAL

Recommended Posts

Τόσο η παρακράτηση όσο και ο προκαταβλητέος γίνεται μέσω του gsis.

Δηλώσεις Παρακρατούμενων Φόρων και Άλλων Δηλώσεων.

 

Ένα ωραίο άρθρο για αυτά τα θέματα:

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17952

Link to comment
Share on other sites

Τόσο η παρακράτηση όσο και ο προκαταβλητέος γίνεται μέσω του gsis.

Δηλώσεις Παρακρατούμενων Φόρων και Άλλων Δηλώσεων.

 

Ένα ωραίο άρθρο για αυτά τα θέματα:

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17952

 

 

Σχετική και η εγκύκλιος ΠΟΛ 1120/25-04-14  , η οποία εκδόθηκε μετά την ηλεκτρονική ανάρτηση του άρθρου των συναδέλφων .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στην ηλεκτρονική φόρμα, στην "καθορισθείσα" αμοιβή τι βάζετε ?

 

1) Την συμφωνηθείσα (συμβατική) ?

2) Το αφήνετε κενό ?

3) Την νόμιμη ?

 

Π.χ. σε ενεργειακό πιστοποιητικό που κόβω απόδειξη 80 + ΦΠΑ....Τι βάζω στην καθορισθείσα ?

 

1) 80 ?

2) κενό

3) 150 ?

 

Έτσι και αλλιώς ο ΦΕΜ επί της συμφωνηθείσας (συμβατικής) πάει και δεν παίζει ρόλο αλλά για να ξέρω.

 

attachicon.gifFEM.jpg

 

Κάποια άλλη γνώμη ?

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά ακόμα και στις περιπτώσεις που υπάρχει νόμιμη, εγώ στα δύο αυτά πεδία βάζω τη συμφωνηθείσα. Ειδικά για τα ΠΕΑ (αν και δεν κάνω) έχω την εντύπωση ότι η νόμιμη έχει καταργηθεί. Ρίξε μια ματιά στο συνημμένο Ν.4093/12 σελ. 5590 Παρ. Ι1. Εκτός και αν έχω χάσει κανένα επεισόδιο, ας ενημερώσει όποιος γνωρίζει...

Ν_4093_12.pdf

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από παλαιότερη απάντηση του Σωτήρη http://www.michanikos.gr/topic/10285-Πότε-πληρώνουμε-ΦΕΜ/?p=831934

 

2. Επρεπε  για αυτό να πληρώσω ΦΕΜ εντός του 2015  ?

 

ΦΕΜ εως την ημερομηνία που θα υποβληθούν τα σχέδια για θεώρηση στην αρμόδια αρχή.

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου ανετότατα. Υποθέτω πως θα είναι και μονόδρομος, δε θα έχεις δηλαδή και άλλη επιλογή, οπότε... Το μόνο ζήτημα θα είναι ότι αυτό το ΦΕΜ θα εμφανιστεί στο Ε1 του φορολογικού έτους 2016, δηλαδή το καλοκαίρι του 2017, ζήσε Μάη μου!!!

 

edit: το ιδανικό είναι όντως πριν τη θεώρηση, αλλά αν κάποιος για τον α, β λόγο δεν κατάφερε να πληρώσει τι θα κάνει? θα το πληρώσει μετά

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θέλω να ρωτήσω το εξής: Έχω ένα ΤΠΥ για μία μελέτη που κόπηκε το 15. Αμέλησα να πληρώσω το ΦΕΜ. Προφανώς η πολεοδομία το ζητάει. Πως μπορώ να το πληρώσω, αλλά να χρεωθεί για το έτος 15 και όχι το τρέχων (16) για φορολογικόυς δικους μου λόγους? Πρέπει να πάω στην εφορία (αν γίνεται) ή γίνεται με κάποιο τρόπο και στο Taxis?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω το εξής: Έχω ένα ΤΠΥ για μία μελέτη που κόπηκε το 15. Αμέλησα να πληρώσω το ΦΕΜ. Προφανώς η πολεοδομία το ζητάει. Πως μπορώ να το πληρώσω, αλλά να χρεωθεί για το έτος 15 και όχι το τρέχων (16) για φορολογικόυς δικους μου λόγους? Πρέπει να πάω στην εφορία (αν γίνεται) ή γίνεται με κάποιο τρόπο και στο Taxis?

 

Δε γίνεται να πληρωθεί αναδρομικά .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Έχω πληρώσει το ΦΕΜ στην αρχή της διαδικασίας της άδειας και ωμετά τους ελέγχους έχει αλλάξει ο τίτλος του έργου καθώς και ο προυπολογισμός. Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να τα αλλάξω αυτά? Υπάρχει τρόπος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.