Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

  • 1 month later...

Μια συμβουλή, για όποιον μπορεί να βοηθήσει.

 

Ανέλαβα εκδοση Άδειας Μικρής κλιμακας για χρωματισμούς όψεων και θέλω να κόψω ΦΕΜ. Το ΤΠΥ που θα εκδόσω θα πάει σε Κατασκευαστή που ανέλαβε «Πακέτο» την κατασκευή και την έκδοση της άδειας και ουσιαστικά παρέχω προς αυτούς τις υπηρεσίες μου.

Ο ιδιοκτήτης είναι τρίτο πρόσωπο ιδιώτης που έχει συμφωνήσει με την κατασκευαστική, αλλά τυπικά  έχει υπογράψει και προς εμένα τον μηχανικό Ανάθεση-Ανάληψη, για να βγεί η άδεια.

 

Σε ποιό όνομα θα κοπεί το ΦΕΜ; Λογικά του ιδιοκτήτη, αλλά πειράζει που το τιμολόγιο που κόβω εγώ πάει στην Κατασκευαστική;
Στο τιμολόγιο βεβαια και στα συμφωνητικά περιγράφονται οι υπήρεσίες μου προς το ακίνητο του ιδιώτη αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

εγώ το ΦΕΜ το κόβω πάντα στο όνομα του εργοδότη, σε αυτόν που πληρώνει δηλαδή, άρα στον Κατασκευαστή

 

edit: terry αν είναι άνω των 300 ευρώ τον εξυπηρετεί να κόψει ΦΕΜ (10%) και είναι και νομιμότατος αφού η εργασία του (μικρή κλίμακα) υπόκειται σε θεώρηση από δημόσια υπηρεσία. Και γλιτώνει κιόλας και την ανασφάλεια αν ο εργοδότης πραγματοποιήσει τη διαδικασία της παρακράτησης (βασικό)

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει σε άλλο νήμα για ΦΕΜ ή παρακράτηση και καταλήξαμε στο ΦΕΜ λόγω οτι περνάει από δημόσια Υπηρεσία.

Η αμοιβή είναι κάτω από 300€, οπότε δεν θα τεθεί θέμα παρακράτησης.
Αναφορικά, η άδεια έχει βγεί ήδη, οπότε το θέμα είναι τυπικό για να είμαι καλυμμένος φορολογικά.

 

Ίσως να μην έχει και μεγάλη σημασία τελικά.

Edited by gecko
Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΜ εγω προσωπικα το κοβω παντα στο ιδιοκτητη.

Τα στοιχεια του αναφερονται στο ΦΕΜ.

Νομιζω καπου εχει και κελια για τον εργολαβο.

Αλλα τα στοιχεια του εργου και του ιδιοκτητη πρεπει να φαινονται.

 

ΥΓ. Δεν περναει απο ελεγχο φορολογικων. Κατα την αποψη μου, ειναι λαθος να πληρωθει ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

@gecko αν είσαι κάτω από 300 ευρώ ή δεν κάνεις τίποτα (υποστηρίζοντας ότι θα πήγαινες για παρακράτηση αν ήσουν άνω των 300 ευρώ) ή κόβεις ΦΕΜ. Και στις δύο περιπτώσεις είσαι νομιμότατος.

 

@terry το ΦΕΜ απ'όσα έχω διαβάσει δεν εξαρτάται από τον έλεγχο φορολογικών, αλλά από από το αν η εργασία μας υπόκειται σε θεώρηση από δημόσια υπηρεσία

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΜ εχει να κανει με το ελεγχο των φορολογικων απο δημοσια αρχη.

 

Οπως ειπε και ο συναδελφος πριν, υπαρχιε πεδιο και για τον αναδοχο.

Στο ΦΕΜ μπαινουν ΠΑΝΤΑ τα στοιχεια του ακινητου και του ιδιοκτητη.

Link to comment
Share on other sites

OK σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Βεβαίως υπάρχει στο ΦΕΜ Στοιχεία Αναθέτοντος τη σύνταξη μελέτης ή σχεδίου ή την επίβλεψη του έργου  στην σελίδα 1 και ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ στην σελίδα 2.
Δεν ήμουν σίγουρος ότι μπορούσαν σε αυτά να διαφέρουν τα ονοματα γιατί με μπέρδευε το πεδίο του ποσοστού στα στοιχεία αναθέτοντος που με κατευθυνε πάλι να βάλω ονόματα ιδιοκτήτη.

 

Καλό σας απόγευμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.