Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


GEORGE MICHEAL

Recommended Posts

Αναφερόμουν στο (β) του Anavatis στο post του λίγο παραπάνω που έχει σχέση με τη ρύθμιση αυθαιρέτων.

Οπότε λάθος μου που δεν το ανέφερα στο post, στο οποίο πρόσθεσα τη διευκρίνηση.

Link to comment
Share on other sites

άρα καταλήγουμε ότι για έλεγχο δόμησης δεν έχει ΦΕΜ και για ρύθμιση αυθαιρέτων Ν.4178/13 έχει?, γιατί μπερδεύτηκα λίγο

Link to comment
Share on other sites

Οπως το λες.

Απλα στη ρυθμιση αυθαιρετων εχει σε καθε περίπτωση μονο ΦΕΜ (ανεξαρτητως καθαρης αξιας) και όχι παρακρατηση.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά και για να μην γίνει μπέρδεμα έκανα αναφορά στο αρχικό μου ποστ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, συνάδελφοι,

Παραθέτω τα βήματα και ελπίζω να τα έχω κάνει σωστά.

Για την ηλεκτρονική υποβολή του φεμ μέσω taxisnet κάνουμε τα εξής βήματα:

 

taxisnet->Δήλωση απόδοσης προκαταβλητέου φόρου στις αμοιβές Αρχιτεκτόνων& Μηχανικών

 

Συμπληρώνουμε τα στοιχεία του έργου (10% για μελέτες 4% για τοπογραφικά), γίνεται οριστική δήλωση, εκτυπώνεται ταυτότητα οφειλής και πληρώνουμε στην τράπεζα ή τα ελτά με τους 3 κωδικούς (2 πρώτους ενιαψήφιους και τους 12 τελευταίους), εν συνεχεία το taxisnet (προσωπική πληροφόρηση) ενημερώνεται εντός 2 ημερών από την βάση της τράπεζας, μέχρι τότε υπάρχει δήλωση σε εκρεμότητα στην κατάσταση υποχρέωσης ( έτσι μου το εμφανίζει), ενώ στις δηλώσεις εμφανίζεται μια καινούργια δήλωση με πηγή TAXIS και αύξοντα αριθμό καταχώρησης και βεβαίωση προκαταβλητέου φόρου  (πιο αναλυτικό της δήλωσης που ήδη κάναμε). Σας ακούγονται κανονικά ολα αυτά?, το τελευταό με εχει ψηλοπροβληματίσει.

taxiiii.png

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Για το τελευταίο που λες όταν οριστικοποιηθεί η συναλλαγή στο taxis θα γίνει όπως το συνημμένο.

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με την υποβολή ΦΠΑ.

post-2272-0-71912200-1487702838_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Για το τελευταίο που λες όταν οριστικοποιηθεί η συναλλαγή στο taxis θα γίνει όπως το συνημμένο.

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με την υποβολή ΦΠΑ.

Εισαι ωραίος george!, φαντάζομαι όταν οριστικοποιηθεί μπορει να γίνει κατάθεση στην πολεοδομία, αλλα γιατι και να μην γίνει με το απόκομμα της τράπεζας

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Το ΦΕΜ πρέπει να πληρωθεί μέσω του λογαριασμού όψεος μηχανικού?Ή μπορεί να πληρωθεί και από άλλον λογαριασμό ταμιευτηρίου που είναι στο όνομά μου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.