Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτρονικά η κατάθεση μισθωτηρίων συμβολαίων


glaps

Recommended Posts

Εγω το εχω πει Φαεθονα σε πελατη και μου απαντησε "ακου να δεις παληκαρι μου..."

Και καπου εκει τερματιστηκε η κληση αποτομα (απο μερους μου) για να μην ακουσει μπινελικια...

Χτες βραδυ κατα τις 9.30 χτυπαει τηλεφωνο απο κυριο για εκδοση ΠΕΑ διαμερισματος που νοικιαστηκε και μαλιστα ηθελε ΠΕΑ ως τη Δευτερα για να θεωρησει μισθωτηριο.

Συμφωνουμε και το κλεινουμε λεγοντας πως θα ξαναμιλουσαμε σημερα για να παρω τα στοιχεια στα χερια μου και να προχωρησω στις αιτησεις στην Πολεοδομια.

Κατα τις 12 το μεσημερι, κατεβαινοντας Πολεοδομια κανω μια κληση για να ενημερωσω πως για να προλαβουμε τη δευτερα που ζητησανε, πρεπει να εχω την Οικοδομικη Αδεια σημερα, απο το συμβολαιο με μια αναγωση...

 

"Δε θα βγαλω ΠΕΑ τελικα, το ακυρωνω" ηταν η απαντηση που ελαβα, λιγες ωρες μετα την προφορικη μας συμφωνια το προηγουμενο βραδυ

Φανταζομαι καταλαβαινετε τι μεσολαβησε αναμεσα στις 2 μας κλησεις και το ακυρωσε.

 

Αφορμης δοθεισης επικοινωνησα τοσο με το πολιτικο γραφειο του Καλαφατη στην Αθηνα οσο και με στελεχη του ΤΕΕ ΤΚΜ εδω στη Σαλονικη

Η ενημερωση που ειχα ηταν η εξης :

Απο τον Καλαφατη μου ειπανε πως το θεμα το χειριζεται αποκλειστικα το Νομικο Τμημα του Υπουργου και μολις υπαρξει κατι νεοτερο θα μας ενημερωσουν, αλλα ακομα τιποτα χειροπιαστο.

Απο το ΤΕΕ ΤΚΜ τα πραγματα ηταν εξαιρετικα δυσοιωνα. Η επιλυση του τεχνικου "προβληματος" απο την πλατφορμα ειναι εξαιρετικα χρονοβορα διαδικασια γιατι η εταιρεια που ειχε αναλαβει να στησει την ηλεκτρονικη θεωρηση των μισθωτηριων δεν εχει λαβει καποια σχετικη εντολη απο το ΥΠΟΙΚ για να κανει την καταχωρηση υποχρεωτικη. Και για να γινει αυτο, θα πρεπει να περασουν επιτροπες, εγκρισεις κλπ. Το ολο στησιμο της πλατφορμας ηλεξτρονικης θεωρησης μισθωτηριων ειχε ξεκινησει πριν ακομα ειναι απαιτητο το ΠΕΑ για ενοικιασεις, δηλαδη προ 2012!

Θεωρουν πως δεν υπαρχει δολος, ουτε κρυβονται συμφεροντα απο πισω. Ειναι ενα θεμα που ΘΑ διορθωθει και εκφραζεται με σιγουρια αλλα το ποτε δεν το γνωριζουμε ακομα.

Τοσο ο Καλαφατης οσο και ο Γενικος Γραμματεας του ο,τι κινηση ειναι να κανουν περαιτερω θα την κανουν μεχρι και το Μαρτιο γιατι επειτα αποσυρρεται ο Καλαφατης απο το Υπουργειο και κατεβαινει δυναμικα για να χασει τις εκλογες απο το Μπουταρη που θα βγει πανηγυρικα ξανα.

Απο το ΥΠΟΙΚ δεν ασχολουνται καθολου με τα θεματα αυτα, θεωρωντας τα οχι απλα ελασσονος σημασιας αλλα ανυπαρκτα πραγματικα. Η μοναδικη τους ενασχοληση αυτην την περιοδο εχει να κανει με την Τροικα και τους ορους της νεας συμφωνιας για την εκταμιευση της δοσης.

 

Το απογευμα που θα επιστρεψω στον υπολογιστη μου θα στειλω εκ νεου τη γνωστη επιστολη διαμαρτυριας σε διαφορους φορεις του ΥΠΕΚΑ αυτη τη φορα και πιο συγκεκριμενα στο νομικο τμημα, αν βρω στοιχεια επικοινωνιας, τα οποια και θα παραθεσω εκ νεου σε εσας για να κανετε το ιδιο, οσοι επιθυμειτε.

 

Εχω αρχισει να χανω τις οποιες ελπιδες μου....

Διαφωνω παντως με την αποψη πως οσοι γνωριζουν δε βγαζουν, οπως και για το οτι ολοι γνωριζουν οτι ειναι προαιρετικο.

Ως επι το πλειστον, οι νεοτεροι ανθρωποι που χειριζονται υπολογιστη και ξερουν να ασχολουνται με τα λογιστικα μονοι τους, θεωρωντας το μισθωτηριο μονοι τους, δε ρωτανε λογιστες οποτε ειναι πιθανο να μην ξερουν καν οτι ειναι προαιρετικη η καταχωρηση

Μου εχουν τυχει ομως και ανθρωποι που μου ειπαν πως εχουν ξαναθεωρησει μισθωτηρια, οποτε και στο pdf της θεωρησης θα διαβασαν οτι η καταχωρηση ειναι προαιρετικη και γι αυτο δεν ελεγχθηκαν τα στοιχεια του ΠΕΑ, παρολα ταυτα εκδοσαν ΠΕΑ κανονικα και το καταχωρησαν

Γενικα ειναι στον ανθρωπο και πανω απο ολα στο επιπεδο του και στην ηλικια του (πολυ σημαντικο, με γηραιοτερο ποτε δε μπορεσα να βγαλω συνεννοηση, τα γραφει ΟΛΑ στα @@ του, μαζι κι εμενα...)

 

Αυτα απο μενα και συγνωμη για το μακροσκελες της αναρτησης

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

 

Γενικα ειναι στον ανθρωπο και πανω απο ολα στο επιπεδο του και στην ηλικια του (πολυ σημαντικο, με γηραιοτερο ποτε δε μπορεσα να βγαλω συνεννοηση, τα γραφει ΟΛΑ στα @@ του, μαζι κι εμενα...)

 

 

Είναι αυτοί που δούλεψαν, ωρίμασαν, "ανδρώθηκαν" και γενικά διαμόρφωσαν τις αντιλήψεις τους την ένδοξη δεκαετία του '80.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως....

Φανατικοι υπερμαχοι του "ελα μωρε", του "σιγα τωρα" και του ωχαδερφισμου

Δυστυχως κρεμομαστε απο τα @@ τους γιατι ειναι παρα πολλοι...

30 χρονια μετα λουζομαστε τις συνεπειες της καταστροφικης (αναφορικα με νοοτροπια) δεκαετιας 1980.

Μονο που αλλοι τις σχηματισαν και αλλοι λουζονται τις συνεπειες αυτων...

Η νοοτροπια των παλιων δεν αλλαζει, ριζωσε βαθεια

Εμεις απλα προσπαθουμε να μην περασουν την αρρωστεια αυτη ως γονιδιακη στη νεοτερη γενια μας και κατα τα αλλα περιμενουμε να αποδημησει εις Κυριον και αυτη μαζι με τους υπερμαχους της...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άμα τους πεις "1000€ είναι το πρόστιμο" να δεις πως κοκκινίζουν....

Και ρωτάει ο υποψήφιος ενοικιαστής "Τι θα τα ζητήσουν και από εμένα;" Εκεί να δεις το γέλιο...

 

Στα φρύδια τους εντελώς...αντε πες κάτι τέτοιο, μπορεί να σε λιντσάρει κανας μπάρμπας... Δεν τους ενδιαφέρει με την καμία, όχι 1000, 100.000 να είναι. Γιατί ξέρουν και έτσι είναι ότι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να γίνει....

Μετά από τόσα ΠΕΑ που έχω κάνει έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως άτομα ανω των 55-60, όχι απλά το βλέπουν σαν χαράτσι, αλλά νομίζουν ότι σου κάνουν και χάρη καθώς πιστεύουν ότι θα μπορούσαν και οι ίδιοι να το κάνουν....Γιατί ως γνωστόν πιστεύουν ότι όλοι έχουν ένα μηχανικό μέσα τους...

Οι νεότεροι, μπορεί να παραξενεύονται με τη χρησιμότητα, αλλά θέλουν να μάθουν τουλάχιστον τι είναι αυτό που πληρώνουν...

 

Στα του θέματος, τα βλέπω πολύ σκούρα τα πράγματα....Θα περάσει η μπόρα και το ΠΕΑ θα γίνει όπως ο αντικαπνιστικός νόμος...Δηλαδή καπνός...

Αμα την τελική απόφαση την δίνει το ΥΠΟΙΚ....χέσε μέσα.....Μέχρι να καταλάβουν τι έγινε, να ασχοληθεί κάποιος και να το βάλουν στις προτεραιότητες θα περάσουν 30 χρόνια....Εδώ κάνουν περικοπές στο χαρτί και θα ξαναστήσουν την πλατφόρμα??? Αντε γεια... 

Link to comment
Share on other sites

Περιμένετε σε λίγο θα ανακοινώσουν τη σύσταση της γνωστής τριμελούς επιτροπής (από πεντε - έξι) που θα μελετήσει το πρόβλημα.......

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Ανικανότητα είναι! Με τεράστιες επιπτώσεις! Απλώς το ...ξέχασαν! Θα περάσει πάνω από χρόνος για να το φτιάξουν όπως πρέπει! Μέχρι τότε θα έχει πλέον ...απαξιωθεί πλήρως το θέμα! Θα το φτιάξουν όμως....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το θεωρω δεδομενο πως θα διορθωθει το θεμα, απλως πολυ φοβαμαι οτι οταν θα διορθωθει θα εχει απαξιωθει τοσο πολυ που δε θα εχει νοημα να ασχολεισαι.

Τα ΠΕΑ το 2014 θα φυτοζωουν. Το 2015 θα εχουν πεθανει τελειως και μονο το 2016 θα αναζωογοννηθει η κινηση τους λογω υποχρεωτικης εκδοσης και των κατω των 50 τ.μ.

Το θεμα ειναι σε τι επιπεδα απαξιωσης θα εχει φτασει...

 

Το μεγαλο στοιχημα τωρα ειναι να προσπαθησουμε να κυνηγησουμε με καθε τροπο την επιβολη προστιμων σε οποιους δεν εχουν εκδοσει ΠΕΑ σε μισθωσεις.

Η στη χειροτερη να τους δοθει μια περιοδος διαθεσιμη να εκδοσουν εστω και εκ των υστερων, να τρεχουν πανικοβλητοι....

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τότε όμως πόσοι από εμάς θα έχουμε μείνει?? Καλά αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση (γενικά όχι μόνο για ΠΕΑ) όχι μέχρι το 2016, ούτε τη χρονιά δεν βγάζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω πως ενδιαφερει κανεναν....

Εστω μια ανακοινωση, μια διευκρινιση απο το ΥΠΟΙΚ να εβγαινε.

Κατι τελος παντων.

 

Πριν λιγο επικοινωνησα με συνεργατη μεσιτη για ενα ΠΕΑ, στο οποιο πεισαμε τον ιδιοκτητη για το υποχρεωτικο του ΠΕΑ στη μισθωση, παρα το οτι ο λογιστης του επεμενε για το αντιθετο...

 

Βρε τι παθαμε... Ολα τα χαμε, να ασχολουμαστε και με τους τυχαρπαστους...

Ο λογιστακος αν θελει να σιγουρευτει για το υποχρεωτικο η οχι της εφαρμογης ενος νομου, ας ανατρεξει καλυτερα στις οδηγιες συμπληρωσης και στις ερωταπαντησεις χρησης της πλατφορμας πριν το παιξει ξερολας...

Link to comment
Share on other sites

inzaghi, ο λόγος που δεν μπήκε εξαρχής ήταν γιατί μπορούσαν να εισαχθούν και συμβόλαια παρελθόντων ετών μέχρι πριν 15 ημέρες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.